Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: przy Strefie Kultury powstaną bloki. Te najwyższe mogą mieć nawet po 140 metrów wysokości

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Lucyna Nenow / Polska Press
Jest projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów na północ od Strefy Kultury w Katowicach. Zezwala m.in. na budowę mieszkań, ale też funkcje handlowe w sąsiedztwie MCK, gmachu NOSPR i Muzeum Śląskiego. Dopuszcza też powstanie w tym rejonie 12- i 18-kondygnacyjnych wieżowców mieszkalnych, takich jak te planowane przez firmę TDJ Estate, ale i znacznie wyższych. Te najwyższe będą mogły mieć nawet 140 metrów.

Tereny wokół Strefy Kultury nie staną się „tłem” dla budynków - ikon, które olbrzymim kosztem wybudowano w strefie. Wręcz przeciwnie, zabudowa terenów na północ od Centrum Kongresowego, gmachu NOSPR i Muzeum Śląskiego, będzie ścisła. Tutejsze działki to dla inwestorów łakomy kąsek, a ich przeznaczenie właśnie sankcjonuje katowicki magistrat.

Projekt planu dla terenów na północ od Strefy Kultury sankcjonuje przeznaczenie tutejszych działek

Co i w jakiej skali można budować przy Strefie Kultury określi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego między ulicami Góreckiego i Katowicką (obejmuje tereny na północ od Strefy Kultury, ale też sporą część Bogucic).

O przystąpieniu do jego przygotowania Rada Miasta zdecydowała już w 2015 roku, ale dopiero z początkiem tego roku gotowy projekt planu upubliczniono i poddano konsultacjom społecznym. Z projektem można się zapoznać do 31 stycznia, natomiast 14 stycznia planowana jest dyskusja publiczna nad przyjętymi w nim rozwiązaniami.

PISALIŚMY:
Bloki w Strefie Kultury w Katowicach. Mogą mieć nawet do 18 kondygnacji
W Katowicach powstanie nowe osiedle. TDJ Estate wybuduje 12-kondygnacyjne bloki mieszkaniowe w Strefie Kultury
Alicja Knast o wieżowcach w Strefie Kultury. Dyrektor Muzeum Śląskiego: Nie niszczmy tego, co udało się tu osiągnąć

Nim projekt powstał, inwestorzy zdążyli wykupić działki w sąsiedztwie Strefy Kultury - tereny ma tu m.in. TDJ Estate oraz Atal – a niektórzy także ogłosić plany swoich inwestycji. Na początku ubiegłego roku olbrzymie poruszenie wywołały zapowiedzi TDJ Etstate, firmy która wybudowała na południu Katowic osiedle Franciszkańskie, a przy Spodku – biurowiec .KTW, że naprzeciw Muzeum Śląskiego postawi wieżowce mieszkalne. Deweloper zapowiedział budowę w pierwszej kolejności trzech 12-kondygnacyjnych apartamentowców, wyrastających ze wspólnego cokołu, a w kolejnym etapie - w głębi działki (bliżej ulicy Katowickiej) - budynków 18-kondygnacyjnych. Zaprotestowali mieszkańcy, architekci, sprzeciwiła się też Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, która podnosiła, że tak wysokie budynki zaburzą oś widokową na teren dawnej kopalni Katowice. Mimo to inwestor otrzymał - w maju 2018 roku - pozwolenie na budowę.

Co wolno budować w sąsiedztwie NOSPR, Muzeum Śląskiego i MCK?

Przy okazji tej dyskusji wrócił temat wciąż nieistniejącego planu zagospodarowania przestrzennego, który rozstrzygałby co można w tej najcenniejszej przestrzeni Katowic budować. Projekt planu w końcu powstał, ale jest rozczarowaniem dla tych, którzy liczyli, że tereny na północ od Strefy Kultury będą jej zielonym i rekreacyjnym zapleczem. Projekt nie tylko nie zakazuje zabudowy w sąsiedztwie Strefy, ale takie podstawowe przeznaczenie ustala dla tutejszych działek.

Mogą tu powstać wieżowce mieszkalne, ale też obiekty handlowe. Co dokładnie? Dla terenu na północ od gmachu NOSPR ustalono zabudową usługowo – mieszkaniową, a w niej dopuszcza się obiekty handlowe, czyli supermarkety. Maksymalna wysokość zabudowy na tym terenie to 28 kondygnacji i nie więcej niż 100 metrów wysokości, ale dopuszcza się tu też dominantę wysoką na 140 metrów.

Projekt planu dopuszcza w sąsiedztwie Strefy Kultury budynki do 140 metrów wysokości

Co z terenami naprzeciw Muzeum Śląskiego, na których budować planuje firma TDJ Estate? W projekcie planu po prostu zatwierdzono zamierzenia inwestora. I tak na działce bliżej ulicy Góreckiego można budować budynki mieszkalne, których maksymalna wysokość to 12 kondygnacji, ale nie więcej niż 44 metry (połowa kondygnacji parterowej ma być przeznaczona na usługi). Z kolei na działce bliżej ulicy Katowickiej budynki mieszkalne (na usługi znów przeznaczone ma zostać 50 proc. powierzchni użytkowej pierwszej kondygnacji; dopuszcza się tu też handel) mogą mieć maksymalnie do 18 kondygnacji i nie więcej niż 55 metrów.

Na tym nie koniec możliwości, jakie przed deweloperami otwierają się w sąsiedztwie Strefy Kultury. Za ślepym fragmentem ulicy Dudy – Gracza również możliwa jest zabudowa usługowo - mieszkaniowa i tu maksymalna wysokość zabudowy to 12 kondygnacji, ale nie więcej niż 40 metrów.

Budować można też na działkach powyżej MCK, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 62. Tu znów mamy zabudowę usługowo – mieszkaniową, a w niej dopuszczalny jest handel. To również strefa, w której może powstać kolejna dominanta architektoniczna. Minimalna wysokość budynków to 54 metry (obowiązująca dla co najmniej 30 proc. powierzchni zabudowy) oraz 12,0 m (obowiązująca dla nie więcej niż 70 proc. powierzchni zabudowy), a maksymalna zabudowa to aż 28 kondygnacji, ale nie więcej niż 100 metrów, natomiast dominanta może osiągnąć wysokość 140 metrów.

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ulic Katowickiej i Góreckiego będzie dostępny do publicznego wglądu do 31 stycznia (jest dostępny w katowickim BIPie). Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami odbędzie się  14 stycznia w Urzędzie Miasta, przy ulicy Młyńskiej 4 (sala 209), o godz. 15.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?

Sylwester: noc zabawy i tragedii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo