Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Remont starego dworca nabiera tempa. Rusztowania są już na hali zegarowej ZDJĘCIA

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Stary dworzec w Katowicach: remont nabiera tempa
Stary dworzec w Katowicach: remont nabiera tempa LOTA
Remont starego dworca w Katowicach nabiera tempa. Fragmenty elewacji budynku z numerem 2 już oczyszczono, za to nowe rusztowania pokryły fasadę hali zegarowej, czyli najładniejszy segment całego kompleksu. Trwa też odbudowa dachu na części z numerem 4. Prace postępują również we wnętrzach gmachu.

Remont starego dworca w Katowicach rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. Prace nabierają tempa. Te na elewacji prowadzone są już przy budynkach z numerami 2, 4 oraz 6. Budynek z numerem 2 to ten na rogu ulicy Dworcowej i Tylnej Mariackiej, natomiast „6” to słynna hala zegarowa, na której rusztowania zamontowano wczoraj. Natomiast przy „4” trwa odbudowa rozebranego przed kilku miesiącami dachu, aktualnie montowana jest jego konstrukcja. Równolegle do prac zewnętrznych prowadzone są również roboty we wnętrzach kompleksu, także w największym segmencie gmachu, czyli w budynku biurowym.

- Prace w mniejszym lub większym stopniu prowadzimy we wszystkich naszych budynkach. Finał remontu zakładaliśmy na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku i mamy nadzieję, że uda nam się dotrzymać ten termin – mówi Monika Przybyłowska, dyrektor ds. rozwoju w Opal Maksimum, firmy, która jest właścicielem większej części starego dworca w Katowicach.

O nowych najemcach gmachu przedstawiciele Opal Maksimum mówić jeszcze nie chcą. Jednak, jak przyznaje Przybyłowska, zainteresowanie odnowionymi przestrzeniami starego dworca jest ogromne. - To głównie restauracje, kluby, puby, fajne miejsca spotkań i restauracje na dobrym poziomie – dodaje.

Stary dworzec został sprzedany za 7 mln zł

Przypomnijmy: stary dworzec został sprzedany w licytacji komorniczej w 2015 roku. Za ponad 7 mln zł kupiła go spółka Opal Maksimum z Katowic. Licytacja komornicza dotyczyła gruntu oraz prawa własności budynków na nim posadowionych należących do spółki Eurostar Real Estate, która w 2007 roku kupiła dworzec od PKP za 45 mln zł. To znaczy, że Opal ma pawilony dworca z numerami 2,4, 6 i 8, w tym największą część – budynek biurowy oraz segment na rogu ul. Dworcowej i św. Jana.

Tym sposobem firma stała się właścicielem zabytkowego kompleksu, który od lat popadał w ruinę. Stopniowa degradacja wspaniałego gmachu zaczęła się właściwie w momencie, gdy podjęto decyzję o budowie nowego dworca w Katowicach (tego, który otwarto na dzisiejszym placu Szewczyka w latach 70-tych) i postępowała przez kolejne dziesięciolecia.

Dodajmy, że dworzec to olbrzymi kompleks zajmujący całą południową pierzeję ulicy Dworcowej, a poszczególne jego segmenty zajmują numery od 2 do 10. Składa się z głównego gmachu i czterech pawilonów dobudowywanych na przestrzeni lat. To dlatego całość przypomina budowlaną mozaikę stylów architektonicznych. Dziś kompleks ma ponad 3,3 tys. m kw. Najstarsza część - z czasem zamieniona w budynek administracyjny - pochodzi z 1859 roku, ale wcale na najstarszą nie wygląda, bo w w latach 30. ubiegłego wieku została nadbudowana i wyglądem przypomina budynek modernistyczny, a nie neoklasycystyczny.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera