Katowice: rusza budowa węzła przesiadkowego Zawodzie. Trzeba...

  Katowice: rusza budowa węzła przesiadkowego Zawodzie. Trzeba wyciąć 358 drzew WIZUALIZACJE

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak ma wyglądać węzeł przesiadkowy Zawodzie w Katowicach
  1/3
  przejdź do galerii

  Tak ma wyglądać węzeł przesiadkowy Zawodzie w Katowicach ©UM Katowice

  W Katowicach rusza budowa węzła przesiadkowego w Zawodziu. Wykonawca przejął już plac budowy. Właśnie ruszają prace przygotowawcze pod inwestycję, w tym wycinka 358 drzew. Budowa węzła ma kosztować 66,4 mln zł i potrwa 22 miesiące.
  Węzeł przesiadkowy Zawodzie powstanie w rejonie ulic Bagienna, Krakowska, Łączna i 1 Maja w Katowicach. Ma być gotowy za 22 miesiące, czyli w czwartym kwartale 2019 roku. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum, którego liderem jest firma ZUE z Krakowa. Kontrakt na realizację opiewa na 66,4 mln zł.

  W ramach tego projektu w Zawodziu powstanie budynek dworca o powierzchni 365 m kw., który pomieści zaplecze socjalne dla kierowców i motorniczych, ale też kiosk, punkt sprzedaży biletów oraz toalety dla pasażerów. Przy węźle powstaną dwa parkingi naziemne dla 275 samochodów, parkingi rowerowe dla 36 jednośladów, będą tu też perony tramwajowe i autobusowe i punkty Kiss&Ride.

  W pierwszym etapie prac wycinka i przygotowanie placu budowy


  Wykonawca już przejął plac budowy. W pierwszym etapie planowane są prace przygotowawcze, w tym zabezpieczenie terenu inwestycji oraz wycinka drzew. - Łącznie do wycinki przewidziano 358 drzew. W zamian zostaną dokonane nasadzenia zastępcze - 235 drzew oraz 2432 krzewów. Większość tej roślinności zostanie nasadzona na terenie projektowanego węzła przesiadkowego zgodnie z projektem, natomiast roślinność, która się nie zmieści w tym obszarze zostanie posadzona na innych działkach miejskich – zapowiadają urzędnicy z Katowic.

  Jak zapowiadają, przedstawiciele generalnego wykonawcy przystąpią też do inwentaryzacji technicznej.
  - Mieszkańcy mogą spodziewać się odwiedzin przedstawicieli firmy ZUE SA, którzy będą chcieli sprawdzić stan techniczny ich mieszkań. Każda z uprawnionych osób do przeprowadzenia takiej wizyty będzie wyposażona w specjalny identyfikator. O inwentaryzacji technicznej powiadomieni są także administratorzy budynków – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

  Rozpoczęcie zasadniczych prac budowlanych zaplanowane jest na początek przyszłego roku. Do tego czasu komunikacja autobusowa i tramwajowa w Zawodziu będzie działała bez zmian.

  Pierwszy węzeł przesiadkowy w Katowicach będzie gotowy w połowie 2018


  Węzeł przesiadkowy Zawodzie to jeden z kilku planowanych w Katowicach. Od kilku miesięcy trwa budowa węzła w Ligocie, który ma być gotowy w połowie przyszłego roku. Zakończył się również przetarg na wybór wykonawcy węzła Brynów w rejonie pętli tramwajowej w Brynowie – tę inwestycję będzie realizowało konsorcjum firm, którego liderem jest Warbud. Czwarty węzeł powstanie przy ulicy Sądowej – na to zadanie wciąż trwa przetarg, do którego przystąpiło czterech oferentów.

  Te cztery węzły przesiadkowe powstaną w Katowicach w ciągu najbliższych dwóch lat. W kolejnych latach miasto planuje następne: w Kostuchnie, Podlesiu, Piotrowicach oraz przy ul. św. Jana w centrum.

  - Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa. Dodatkowo, węzły przesiadkowe staną się zachętą do korzystania z komunikacji publicznej, a co niemniej ważne, przyczyniają się do ograniczenia liczby pojazdów na drogach, co zmniejszy hałas i emisję spalin oraz korki – komentuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  12 tradycyjnych potraw wigilijnych PRZEPISY NA UDANĄ WIGILJĘ  MAYDAY Katowice Spodek 2017 ZDJĘCIA + WIDEO  Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Drzew? Jakich drzew?

  Raff (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Te "krzaczory" na Zawodziu to są drzewa? OMG. Raczej nie trafi się tam na pomnik przyrody...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tragedia

  tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Po hu... ten dworzec dla kogo ? dla patoli z szopienic ? Szkoda drzew !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tragedia

  tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Po hu... ten dworzec dla kogo ? dla patoli z szopienic ? Szkoda drzew !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wtf

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Kto liczyl te drzewa? Ja widzialem 349

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał