MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: są dopłaty z miasta do kosztów ogrzewania elektrycznego lub gazowego

lota
Decyzję o zwiększeniu wysokości dopłat podjęto w 2017 roku, po wejściu w użycie uchwały antysmogowej
Decyzję o zwiększeniu wysokości dopłat podjęto w 2017 roku, po wejściu w użycie uchwały antysmogowej Dziennik Zachodni
Po dofinansowaniu na zakup lepszej jakości węgla miasto wprowadza nową formę pomocy dla mniej zamożnych rodzin. To dopłaty do kosztów ogrzewania elektrycznego lub gazowego.

A ż 1638 rodzin objętych jest dopłatami z miasta na zakup opału, to jest lepszej jakości węgla. W 2018 roku miasto wyda na ten cel prawie 1,5 mln zł. Jak przypominają urzędnicy wysokość zasiłku maksymalnie może wynieść 900 zł.

Decyzję o zwiększeniu wysokości dopłat z 450 do 900 zł urzędnicy podjęli w ubiegłym roku, po wejściu w użycie uchwały antysmogowej.

- W wielu przypadkach spowodowała istotny wzrost kosztów ogrzania domów i mieszkań. Ponieważ zakazane zostały m.in. najtańsze na rynku muły oraz flotokoncentraty węglowe, część mieszkańców zmuszona jest do zakupu lepszych niż dotychczas, ale równocześnie droższych gatunków węgla. Dodatkowo sytuację pogarsza notowany od wielu miesięcy wzrost poziomu cen rodzimych paliw - przypominają przedstawiciele magistratu.

Na tym nie koniec. - W tym roku wprowadzamy kolejne zmiany, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom mniej zamożnych mieszkańców i motywować ich do zmiany systemu grzewczego - mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice. Jakie? 50 rodzinom - na łączną kwotę 100 tys. zł - miasto dofinansuje w tym sezonie wkład własny przeznaczony na zmianę systemu grzewczego z węglowego tradycyjnego na proekologiczne.

Natomiast nową formą pomocy dla mniej zamożnych będą dofinansowania do kosztów ogrzewania elektrycznego lub gazowego, jeśli takie ogrzewanie pojawiło się w efekcie wymiany piec węglowego.

- W 2018 roku pomocą planuje się objąć 70 rodzin na łączną kwotę 84 tys. zł. Dofinansowana będzie kwota do wysokości rachunków za ogrzewanie w sezonie grzewczym, ale łącznie nie więcej niż 1,2 tys. zł - wyjaśniają urzędnicy. Równocześnie miasto zapowiada więcej kontroli. - Wszyscy korzystający z tego typu wsparcia są szczegółowo instruowani, które rodzaje węgla czy drewna są właściwe. W sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że mimo to wybrany zostanie niewłaściwy typ opału, pracownicy socjalni towarzyszą w jego zakupach - mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wybory samorządowe 2018: Jak wyglądała kampania wyborcza

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo