Katowice: Sądowa rozkopana. Tuż obok budują nowy dworzec...

  Katowice: Sądowa rozkopana. Tuż obok budują nowy dworzec autobusowy ZDJĘCIA

  lota

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ulica Sądowa i budowa centrum przesiadkowego Sądowa w Katowicach
  1/10
  przejdź do galerii

  Ulica Sądowa i budowa centrum przesiadkowego Sądowa w Katowicach ©LOTA

  Z ulicy Sądowej budowlańcy zerwali już asfalt. Tuż obok budują centrum przesiadkowe Sądowa, które ma być również nowym dworcem autobusowym Katowic. Co ciekawe, ani zamknięcie Sądowej, ani rozmach na budowie centrum przesiadkowego, nie zablokowały ruchu w tej części miasta. Wręcz przeciwnie, z zamkniętą Sądową, ruch od strony Grundmanna w kierunku Galerii Katowickiej, Dworcowej i Mikołowskiej nigdy nie był tak płynny.
  Budowa centrum przesiadkowego przy Sądowej w Katowicach trwa już od kilku miesięcy, ale dopiero od kilku tygodni wyłączona z ruchu jest ulica Sądowa. Budowlańcy jak na razie zerwali z niej nawierzchnię. Co ciekawe wyłączenie z ruchu Sądowej nie sparaliżowało ruchu w tej części miasta.

  Dotąd w godzinach szczytu korek na ulicy Goeppert Mayer ciągnął się od skrzyżowania z Mikołowską i Matejki aż po Gliwicką.
  Stali też kierowcy, którzy do skrzyżowania Goeppert Mayer – Mikołowska – Matejki dojeżdżali od placu Wolności właśnie przez Sądową. Od kiedy, w związku z budową centrum przesiadkowego, Sądową zamknięto, a sygnalizację u zbiegu Sądowej i Goeppert Mayer wyłączono, ruch jest tu płynny jak nigdy.

  Korzystajmy, bo ta organizacja ruchu – z wyłączoną Sądową oraz fragmentem Sobieskiego – będzie obowiązywała do 15 września. Jeszcze nie wiadomo, jakie utrudnienia czekają kierowców w kolejnym etapie robót.

  Centrum przesiadkowe „Sądowa” powstaje na działce między ulicami Sądową i Marii Goeppert-Mayer, przy trasie między Drogową Trasą Średnicową a centrum miasta. Będzie to jedno z najważniejszych centrów przesiadkowych w Katowicach (w budowie są węzły Ligota, Zawodzie oraz Brynów). Realizacja kosztuje 56,9 mln zł (w tym ponad 30 mln zł to dofinansowanie unijne) i potrwa dwa lata. Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest firma Budimex.

  Dodajmy, że węzeł Sądowa ma być nowym dworcem autobusowym Katowic. Będzie on dedykowany przewoźnikom obsługującym kursy dalekobieżne (krajowe i międzynarodowe). Węzeł będzie umożliwiał przesiadki z autobusów komunikacji miejskiej na autobusy dalekobieżne. W ramach inwestycji powstanie budynek, w którym na parterze znajdzie się poczekalnia dla połączeń lokalnych, a na piętrze - dla połączeń międzynarodowych. W budynku będą toaleta, przechowalnia bagażu, kiosk, bar, kasa z biletami. Będzie tu też miejsce na dyspozytornię, pomieszczenia dla kierowców autobusów dalekobieżnych oraz dedykowane im sanitariaty. Na terenie węzła będzie też wiata rowerowa, a obok parking dla 130 samochodów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !

  Adam S. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jedna z bardziej kluczowych inwestycji w naszym mieście w końcu staje się faktem!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim