Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Silesia Press 2022. „Immortal Kombat”. Nasi koledzy wyróżnieni za dokument powstały we współpracy z DZ. Gratulujemy!

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Nasi redakcyjni koledzy Tomasz Kazanecki i Julia Karasiewicz wyróżnieni w konkursie Silesia Press 2022
Nasi redakcyjni koledzy Tomasz Kazanecki i Julia Karasiewicz wyróżnieni w konkursie Silesia Press 2022 Foto. Arkadiusz Gola
Czy nauka pozwoli nam przekroczyć granicę śmierci lub przynajmniej daleko ją odwlec i… czy w ogóle warto to robić. Tomasz Kazanecki i Julia Karasiewicz z Polska Press zapraszają nas w podróż po odpowiedzi na najbardziej egzystencjalne pytania. Za swój dokument „Immortal Kombat” otrzymali wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla dziennikarzy ze Śląska Silesia Press 2022.

Śląskie „piekło”

To już 17. edycja konkursu dla dziennikarzy. Zwyciężczynią tegorocznej edycji Silesia Press 2022 jest Małgorzata Marczok z TVN24 (oddział w Katowicach). Nagrodę przyznano jej za reportaż „Schodzimy do piekła”. Dotyczy on bolesnej rany na śląskim sercu – rodzin ratowników górniczych, którzy poszli na akcję ratowania kolegów w kopalni Pniówek.

— Dziękuję wam za zaufanie, za to, że zgodziliście się o tym opowiedzieć – podziękowała dziennikarka bohaterom reportażu.

Do konkursu zgłoszono 84 prace. Oprócz nagrody głównej przyznano również po raz pierwszy trzy równorzędne nagrody w kategoriach: społeczno-kulturalnej i historycznej. Przyznano także wyróżnienia. Otrzymali je m.in. Tomasz Kazanecki i Julia Karasiewicz z Dziennika Zachodniego.

Immortal Kombat – niemożliwe nie istnieje?

Nasi redakcyjni koledzy zgłosili do konkursu film dokumentalny „Immortal Kombat”. Pomysł na ich debiut na małym ekranie powstał już w 2019 roku. Produkcja (wraz ze zdjęciami) przy współpracy Dziennika Zachodniego trwała dwa lata.

— Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy nieśmiertelność jest czymś, do czego powinniśmy dążyć, a także porusza kwestie natury egzystencjalnej. Historia opowiedziana ustami naszych znakomitych gości może być dla każdego swojego rodzaju podróżą w głąb siebie - do odbycia której serdecznie zapraszamy - mówi Tomasz Kazanecki z Polska Press.

„Te rozmowy dodały mi trochę odwagi”

Wśród osób, które odwiedzili Julia Karasiewicz i Tomasz Kazanecki byli m.in.: futurolog i filozof Aleksandra Przegalińska, Współprojektant komór wspomagania serca Polvad i robota Robin Heart profesor Zbigniew Nawrat z Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, najstarsza Polka (zmarła w sierpniu b.r.) Tekla Juniewicz z Gliwic, himalaista spędzający sporo czasu w „strefie śmierci” Adam Bieleckim.

Autorzy rozmawiali z przedstawicielami świata nauki na temat kwestii przedłużenia życia. Jak sami jednak podsumowują „na ten moment nauka nie oferuje nam takich możliwości”. Co więc dalej? Twórcy nie pozostali tylko na swego rodzaju „technicznym” poziomie, ale nie bali się dotknąć najtrudniejszych pytań ludzkości – o życie i śmierć.

— Siłą rzeczy tego typu rozważania są ludzką domeną i pewnie każdy nad tymi tematami się zastanawia. Szczerze mówiąc, to te rozmowy dodały mi trochę odwagi. Zobaczyłam, że jest to uniwersalny temat, o którym myślimy - każdy człowiek. Choć każdy ma indywidualne podejście, to jednak to nas łączy. Granica życia jest tą, której nie jesteśmy w stanie przekroczyć, ani od siebie odepchnąć. Miałam poczucie solidarności w tym. Pytałam ludzi, czy boją się śmierci – okazuje się, że tak - opowiada Julia Karasiewicz.

Paradoksem na który dodatkowo zwraca uwagę, jest fakt, że łączy nas wszystkich jedna rzecz - każdy z nas będzie musiał sam się zmierzyć z tematem odchodzenia i przejść samotnie przez granicę śmierci.

Gdzie obejrzeć Immortal Kombat?

Silesia Press, to jednak niejedyna nagroda dla twórców za film Immortal Kombat. Tomasz Kazanecki oraz Julia Karasiewicz są także laureatami konkursu Złotego Kopernika w kategorii kultura Festiwalu EDUKINO 2022. Immortal Kombat można zobaczyć na platformie player.pl, Canal+ Dokument (do końca października) oraz Planete+ (od listopada).

Silesia Press 2022 nagrody i wyróżnienia

Nagroda główna Grand Prix

  • Małgorzata Marczok, TVN24, za film dokumentalny "Schodzimy do piekła".

Nagrody w kategorii społeczno-kulturalnej

  • Violetta Rotter-Kozera z TVP3 za reportaż o Joannie Wnuk-Nazarowej pt. „Pod presją dźwięku i słowa”;
  • Tomasz Borówka z portalu slazag.pl za reportaż pt. „Tak blisko na Trzy Stawy”;
  • Anna Dudzińska i Agnieszka Szwajgier z Radia 357 za reportaż „Stroiciele”.

Nagrody w kategorii historycznej

  • Wojciech Królikowski z TVP 3 za reportaż „W Chrystusie ożywione”;
  • Patryk Osadnik z portalu slazag.pl za materiał pt. „Śląskie miasto, które słynie z cydru”;
  • Dorota Stabik z Radia Katowice za historyczny cykl „Tajemnice kamienic”.

Wyróżnienia

  • Zuzanna Czyż z TVP 3 Katowice;
  • Julia Karasiewicz i Tomasz Kazanecki z portalu dziennikzachodni.pl.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera