Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Śląsk "kwitnącą krainą start-upów"? Znamy pierwsze wnioski z raportu "Wstępna diagnoza śląskiego ekosystemu start-upowego"

Szymon Karpe
Szymon Karpe
To pierwszy raport kompleksowy diagnozujący śląski ekosystem start-upowy.
To pierwszy raport kompleksowy diagnozujący śląski ekosystem start-upowy. DZ
W poniedziałek 27 marca w holu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się briefing prasowy poświęcony pierwszemu raportowi diagnozującemu śląski system start-upowy. W spotkaniu wzięli udział prorektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Tomasz Pietrzykowski, członkowie zespołu badawczego i przedstawiciele firmy Co.brick. "Potrzebujemy rzetelnej diagnozy i skutecznych, dobrze dobranych instrumentów i temu właśnie, refleksji nad tym jak to robić najskuteczniej, służy między innymi właśnie ta współpraca z biznesem i ten raport o którym dziś mówimy" - mówił podczas briefingu prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor UŚ ds. współpracy międzynarodowej i krajowej.

Briefing prasowy rozpoczął się o godzinie 9:30 w holu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Bankowej 12 w Katowicach. Spotkanie stanowiło wstęp do zaplanowanej na jutro premiery raportu "Wstępna diagnoza śląskiego ekosystemu start-upowego".

Współpraca uniwersytetu i biznesu

- Ze swojej strony od wielu lat próbujemy zaszczepiać te idee transferu pomysłów rodzących się w środowisku akademickim na zewnątrz, tak żeby to oddziaływało na otoczenie zewnętrzne. Służy temu powstała już niemal przed dekadą spółka SIN-US, która jest takim ramieniem można powiedzieć uniwersytetu w dziedzinie promowania i rozwijania przedsiębiorczości start-upowej. Temu służy wiele przedsięwzięć, które w tej chwili realizujemy, m.in. rewitalizacja Rawy w kierunku przestrzeni, w której działania uniwersytetu mogłyby w namacalny sposób łączyć się z tym co dzieje się w mieście, co dzieje się w otoczeniu zewnętrznym czy SPIN-place'u, czyli dawnego dawnej siedziby banku NBP przy ulicy Bankowej, który stanie się infrastrukturalnym zapleczem współpracy uniwersytetu i biznesu - mówił prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor UŚ ds. współpracy międzynarodowej i krajowej.

Prorektor Uniwersytetu Śląskiego pogratulował koleżankom i kolegom z uczelni wchodzącym w skład zespołu badawczego oraz partnerom uniwersytetu, którzy przyczynili się do powstania raportu na temat śląskiego ekosystemu start-upowego. Jak zapewnił, raport na pewno przyda się w diagnozie wyzwań stojących przed regionem i dalszym rozwoju działalności start-upowej na terenie województwa śląskiego.

- Do tego wszystkiego jako uniwersytet potrzebujemy podejścia naukowego. Potrzebujemy rzetelnej diagnozy i skutecznych, dobrze dobranych instrumentów i temu właśnie, refleksji nad tym jak to robić najskuteczniej, służy między innymi właśnie ta współpraca z biznesem i ten raport o którym dziś mówimy - dodał prof. Tomasz Pietrzykowski.

Śląsk "kwitnącą krainą start-upów"?

Jak mówił Rafał Bałaga z co.brick, dla jego firmy wspieranie działalności sturt-upowej i angażowanie się w takiej projekty to "naturalna kolej rzeczy". W strategię firmy wpisane jest bowiem wspieranie rozwoju ekosystemu start-upowego Górnego Śląska, także po to, aby stał się on bardziej atrakcyjny dla podmiotów zewnętrznych oraz innych regionów.

- My sami mamy ambicje bycia jednym z liderów tego ekosystemu. Bardzo ważną wartością w naszej firmie jest również wspieranie otoczenia biznesowego. To jest dla mnie jako przedsiębiorcy bardzo ważne, że jeśli robimy biznes, to dajemy tak samo coś od siebie otoczeniu biznesowemu w którym funkcjonujemy. To jest również jeden z kamieni węgielnych tego raportu - mówił Rafał Bałaga, CEO i Co-Founder w firmie co.brick.

Rafał Bałaga zwrócił uwagę, że wcześniej nie było podobnego raportu. Można się spodziewać, że raport spełni funkcję instrukcji dla wszystkich planujących start-upy w województwie śląskim i pomoże kształtować rozwój ekosytemu start-upowego. Jego zdaniem nadszedł czas, aby nie tylko mówić o potencjale regionu śląskiego, ale zacząć realizować ten potencjał.

- Sam raport oprócz części naukowej zawiera także liczne komentarze. Ponad 50 komentarzy różnych przedstawicieli biznesu, samorządu, regionu, zagranicy. Już same te komentarze stanowią bardzo dużą wartość. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się. Róbmy twórczych ferment, razem wpływamy na zmianę, współpracujmy, tak by jak się spotkamy za 2, 3, może za 5 lat, jedynym pytaniem było: "jak to się stało, że Śląsk stał się kwitnącą krainą start-upów?" - dodał Rafał Bałaga.

Słowa klucze: innowacyjność i nowoczesność

Kierujący pracami zespołu badawczego, dr Grzegorz Gawron z Wydziału Nauk Społecznych UŚ, zwrócił uwagę, że raport "to jedna z tych inicjatyw, która dobitnie wskazuje na praktyczny wymiar idei miasta nauki". Wielowymiarowy wymiar zadania jakim było opracowanie pierwszej pełnej diagnozy śląskiego ekosystemu start-upowego zdaniem naukowca wymagał wzięcia pod uwagę kilku perspektyw: biznesu, środowiska akademickiego i samorządu.

- Zgłosiła się do nas firma co.brick mając już pewną wizję badań. Nasze zadanie polegało na tym, aby nadać temu przedsięwzięciu właściwe metodologiczne tory, przeprowadzić same badania, zgromadzić dane i przeanalizować je - mówił dr Grzegorz Gawron.

Dr Grzegorz Gawron wskazał na innowacyjność i nowoczesność jako słowa klucze, które stają się istotnymi elementami dyskusji na temat rozwoju gospodarki. Jak podkreślił, w tym kontekście Śląsk od lat cieszy się dobrą opinią i przyciąga inwestorów możliwościami rozwojowymi.

- Rozwój gospodarki opartej na wiedzy zależny jest od trzech podstawowych funkcji. Po pierwsze generowanie wiedzy - zdobywanie i tworzenie jej, za co odpowiadamy głównie my jako uczelnia. Po drugie dzielenie się tą wiedzą, udostępnianie, upowszechnianie, na co również mamy wpływ. Po trzecie, generowanie praktycznego wymiaru zdobytej wiedzy, wykorzystywanie jej w działaniu, co wpływa ostatecznie na rozwój innowacji - mówił socjolog.

Dwutorowa ścieżka badań

W badaniach śląskiego ekosystemu start-upowego wybrano ścieżkę dwutorową. Zespół sięgnął najpierw po dane zastane, czyli dane publiczne dotyczące województwa śląskiego odnośnie potencjału demograficzno-społecznego i gospodarczego. W tym kontekście dr Grzegorz Gawron zwrócił uwagę, że wśród 4,5 milionów mieszkańców województwa można wskazać dominację osób z wykształceniem co najmniej średnim oraz wysoką skłonność do rozpoczynania własnej działalności gospodarczej. Istotne jest również funkcjonowanie 17 inkubatorów przedsiębiorczości i 26 parków technologicznych.

W następnej kolejności poproszono o opinie i poglądy przedstawicieli biznesu, inwestorów, samorządów oraz młodych mieszkańców województwa śląskiego. Pytania dotyczyły dotychczasowych doświadczeń w zakresie działalności gospodarczej oraz pomysłów i potencjalnych potrzeb, ułatwiających rozpoczęcie takiej działalności.

- W ten sposób udało nam się opracować rzeczywiście szeroki, bo liczący bagatela ponad 400 stron raport, który przekazaliśmy naszemu głównemu partnerowi, firmie co.brick. Jutro zostanie udostępnione opracowanie tego raportu, w którym znajdziecie państwo najważniejsze informacje - dodał dr Grzegorz Gawron.

Oficjalna premiera raportu "Wstępna diagnoza śląskiego ekosystemu start-upowego" odbędzie się jutro, we wtorek 28 marca o godzinie 17:00 w restauracji GoodPlace w Gliwicach. Od jutra również raport będzie dostępny na stronie www.slaskiestartupy.pl.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera