Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Śląski Festiwal Nauki 2021 wciąż trwa. Co warto zobaczyć? Sprawdźcie program

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Trwa 5. Śląski Festiwal Nauki. Zobaczcie relacje zdjęciową z niedzielnych wydarzeń. Były walki robotów, pokazy pracy drukarek 3D i robotów humanoidalnych, wystawy, wykłady i spotkania autorskie. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwa 5. Śląski Festiwal Nauki. Zobaczcie relacje zdjęciową z niedzielnych wydarzeń. Były walki robotów, pokazy pracy drukarek 3D i robotów humanoidalnych, wystawy, wykłady i spotkania autorskie. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Monika Chruścińska-Dragan
Około 30 tys. ludzi odwiedziło 10 października plenerowe miasto nauki nad Rawą w Katowicach. Przez całą niedzielę można było podziwiać tam pracę rozmaitych robotów, wziąć udział w eksperymentach, przyjrzeć się doświadczeniom, a nieraz samodzielnie je przeprowadzić. Nie zabrakło wystaw, warsztatów, wykładów, spotkań autorskich i koncertów. Plenerowa odsłona 5. Śląskiego Festiwalu Nauki co prawda już się zakończyła, ale impreza trwa dalej – od 11 do 15 października można wziąć udział w wykładach, warsztatach i pokazach online.

Blisko 200 pokazów, 24 wystawy i 14 scen złożyło się na plenerową odsłonę tegorocznego Śląskiego Festiwalu nauki w Katowicach. 200 pokazów.

Odwiedzający oglądali walki robotów, pokazy pracy drukarek 3D i robotów humanoidalnych. Można było posterować łazikiem i odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wirtualnie, rzecz jasna. Amatorzy literatury mieli natomiast okazję wziąć udział w spotkaniu ze Zbigniewem Rokitą, laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".

Śląski Festiwal Nauki trwa nadal. Co w programie?

Jeśli ktoś nie mógł przyjść w niedzielę do plenerowego miasteczka nad Rawą, może jeszcze nadrobić fantastyczne spotkania. Od 11 do 15 października festiwal odbywa się w formule online – każdy dzień poświęcony jest innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu.

Nie przeocz

W środę, 13 października, będzie m.in. okazja spojrzeć na świat oczami fotografa, psychologa oraz znawcy kultury i literatury. Uczestnicy wraz z prowadzącym Jarosławem Juszkiewiczem, ambasador ŚFN, przyjrzą się także antycznej odsłonie Formuły 1, nowym metodom edukacji oraz upublicznianiu danych naukowych.

O tym, co na temat życia starożytnych Rzymian mówił mozaikowy bałagan, opowie dr Agata Stronciwilk z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Z kolei Ewa Bogdanowska-Jakubowska z Uniwersytetu Śląskiego zdradzi zasad udanej komunikacji.

Dzień wcześniej, we wtorek 12 października, dr Tomasz Xięski opowie o zmianach zachodzących w dziedzinie sztucznej inteligencji – jak była początkowo postrzegana, w jakich zastosowaniach spotykana jest obecnie, a także jakie pokładane są w niej nadzieje na przyszłość.

Będzie też okazja posłuchać o stworzonej przez studentów aplikacji na mobilne okulary VR, prezentującej świat z perspektywy osób 60+, a także o tworzeniu symulacji komputerowych czy budowie tunelów drogowych.

Musisz to wiedzieć

Czwartek, 14 października, będzie natomiast należał do nauk ścisłych, a piątek - do medycyny i nauk o zdrowiu. Udział w wykładach i warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji. Wydarzenia transmitowane są także w ramach Telewizji Festiwalowej na profilu facebookowym wydarzenia oraz na kanale YouTube. Pełny program znajduje się na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera