MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Spacer po Szopienicach - wiecie, że kiedyś były one przemysłową potęgą? Poznajcie urok jednej z katowickich dzielnic razem z nami

Barbara Romańczuk
Wideo
od 16 lat
Szopienice sąsiadują obecnie z Nikiszowcem i Giszowcem, a kilka minut tramwajem dzieli je od Sosnowca. Dzisiaj stanowią one jedną z historycznych dzielnic Katowic, ale kiedyś były odrębnym miastem z silnym potencjałem przemysłowym. Tutaj działały zakłady hutnicze i przemysłowe, a mieszkańcy byli ze sobą zżyci na tyle, że regularnie powstawały tu nowe ośrodki kulturowe i miejsca dla lokalnej społeczności.

Spis treści

Szopienice - dzielnica warta odwiedzenia

Historia Szopienic może zaskoczyć mieszkańców. Obecnie stanowią one jedną z dzielnic Katowic, ale kiedyś miały status odrębnego miasta. Wzmianki o Szopienicach sięgają aż XIV wieku, kiedy to była to niewielka wieś lenna mysłowickiego. Przez wiele lat pozostawały one osadą rolniczą, jednak w połowie XIX wieku zaszła w nich znaczna zmiana i ogromny rozwój.

Historia Szopienic w pigułce

Na początku Szopienice były niewielką wsią, leżącą na ziemi lennej Ottona z Pilicy. W XVI wieku zaczęły się tam pojawiać małe zakłady hutnicze, a ziemia została wykupiona przez Mieroszewskich, co przyczyniło się do dalszego rozwoju miejscowości. Wraz z odkryciem dużych złoża cynku na Śląsku, w Szopienicach powstała huta "Wilhelmina", a wraz z nią kolonia robotnicza Wilhelmina.

Zabierzcie się z nami na spacer po Szopienicach

W okresie szybkiego rozwoju przemysłowego, huta stała się głównym miejscem pracy dla mieszkańców, a produkcja cynku stanowiła znaczącą część produkcji w regionie. Pomimo trudnych warunków pracy, ludzie chcieli pracować w hucie ze względu na możliwość zarobku. Jednak oprócz przemysłu, rozwijało się również życie społeczne i kulturalne. Powstało Kasyno Katolickie, które organizowało artystyczne atrakcje, a w 1910 roku założono Chór Mieszany im. Stanisława Wyspiańskiego. W miejscowości działały również nowoczesne placówki medyczne.

W latach 1947–1959 Szopienice posiadały prawa miejskie. Od lat 90. XX wieku obszary przemysłowe zaczęły przechodzić restrukturyzację, a od 2008 roku trwa proces likwidacji Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice". Obecnie tereny dawnej huty zostały przekształcone w centra magazynowe dla licznych hurtowni.

Szopienice obecnie

Liczba mieszkańców w Szopienicach- wynosi obecnie około 17,9 tysięcy osób. To dzielnica niezwykle rzadko wybierana do zamieszkania przez osoby szukające mieszkania w Katowicach, co może być zaskakujące, ponieważ szukając mieszkania w mieście to właśnie w tej dzielnicy mają one najniższe ceny.

od 16 lat

Szopienice – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Szopienice to dzielnica, która rzadko pojawia się w przewodnikach turystycznych, jednak nie brakuje tu atrakcji, które warte są odwiedzenia. Na terenie dzielnicy znajdują się głównie historyczne obiekty z XIX wieku i początku XX wieku. Jako najważniejsze

  • zabytki dzielnicy wymienia się:
  • zespół kościelny św. Jadwigi Śląskiej,
  • kościół Ewangelicko- Augsburski pw. Zbawiciela,
  • tzw. Willa Jacobsena,
  • zespół zabudowań dawnego browaru i słodowni braci Mokrskich,
  • Zamek Prittwitz (ul. Krakowska 81-83),
  • zabudowania Huty Metali Nieżelaznych Szopienice,
  • dawny ratusz miasta Szopienice.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni