MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: społecznicy apelują do prezydenta o konkurs na stanowisko szefa nowej instytucji kultury

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Centrum Kultury Katowice
Centrum Kultury Katowice wikimedia commons
1 lutego fuzja Centrum Kultury Katowice i Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów ma stać się faktem. Kto będzie dyrektorem nowej instytucji kultury w Katowicach? Prezydent Marcin Krupa mówił podczas grudniowej sesji Rady Miasta, że funkcję tę, jeśli miasto nie ogłosi konkrusu na stanowisko, powierzy Piotrowi Zaczkowskiemu, dyrektorowi Miasta Ogrodów. O zorganizowanie konkursu apelują jednak katowiccy społecznicy. Wysłali w tej sprawie pismo do prezydenta

Stowarzyszenie Bona Fides złożyło w czwartek petycję do prezydenta Katowic Marcina Krupy, w której organizacja zwraca się z prośbą, aby "wobec planowanego połączenia Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek oraz Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów prezydent dla dobra interesu publicznego skorzystał z możliwości jaką daje ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i przeprowadził konkurs w którym wyłoniony zostałby kandydat na stanowisko dyrektora nowo powstającej instytucji kultury".

Uchwałę w sprawie połączenia dwóch katowickich instytucji kultury - Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów oraz Centrum Kultury Katowice - Rada Miasta podjęła na wniosek prezydenta w grudniu. Nowy twór ma nosić, jak zapisano w uchwale, nazwę „Katowice Miasto Ogrodów - Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek”. Jego szefem, jak mówił na sesji Marcin Krupa, prawdopodobnie zostanie Piotr Zaczkowski, obecnie dyrektor IK Katowice - Miasto Ogrodów.

O przeprowadzenie konkursu na to stanowisko apeluje Bona Fides.

- W ostatnich latach władze samorządowe Katowic dużą wagę przywiązują do wspierania działalności kulturalnej w mieście. W szczególności organizowanie i wspieranie licznych wydarzeń artystycznych oraz budowa nowych obiektów związanych z działalnością kulturalną stały się głównym wektorem rozwoju i promocji miasta. Nie negując polityki prowadzonej w tym zakresie przez władzę, pragniemy wskazać, iż nie wszystkie podejmowane przez nią działania spotykają się z aprobatą mieszkańców. Krytykowany jest przede wszystkim brak przejrzystości w sposobie finansowania miejskich instytucji kultury, dysponowania przez nie publicznymi środkami oraz celowość wspierania przez nie określonych inicjatyw. Również wybór osób zarządzających instytucjami kultury budzi spore kontrowersje - napisał Grzegorz Wójkowski, prezes Bona Fides.

- Zwracamy się z niniejszą petycją, aby w interesie publicznym stanowisko dyrektora nowo powstającej instytucji kultury, która będzie mieć z pewnością nieprzecenione znaczenie w prowadzonej przez miasto polityce, obsadzone zostało w drodze otwartego konkursu, który zapewniłby szanse na zaprezentowanie się wielu kandydatom i jednoznacznie przesądziłby o wyborze najlepszego. Naszym zdaniem konkurs przyczyniłby się również do zwiększenia przejrzystości działań władz Katowic, jak i poprzez element konkurencji pozwoliłby na starcie się różnych wizji zarządzania tak ważną dla miasta instytucją - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera