Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Starganiec odzyska dawny blask? Modernizacja droższa niż zakładano. Ale jest plan

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Czy miejsce odzyska dawny blask? W planach kąpielisko, plaża, strefa gastronomii, jednym słowem: miejsce aktywnego wypoczynku.
Czy miejsce odzyska dawny blask? W planach kąpielisko, plaża, strefa gastronomii, jednym słowem: miejsce aktywnego wypoczynku. arch. Polska Press
W trakcie poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej z okazji 157. urodzin miasta prezydent Katowic Marcin Krupa wspominał o rewitalizacji terenów nad stawem Starganiec. Powstały w latach 70-tych, niegdyś popularny ośrodek wypoczynkowy i rekreacyjny na styku Mikołowa i Katowic, od lat jest zapuszczony. Inwestycja wymaga większych nakładów finansowych niż pierwotnie zakładano. Na jej dofinansowanie musi zgodzić się teraz Rada Miasta. Czy staw odzyska dawny blask?

Starganiec odzyska dawny blask?

Teren wokół stawu Starganiec, usytuowany na pograniczu Katowic i Mikołowa, w czasach swojej świetności jako ośrodek wodno-rekreacyjny Huty Baildon przyciągał mieszkańców Katowic i całego województwa śląskiego. Dziś teren jest zapuszczony, a odzyskanie dawnych walorów będzie wymagało niemałych nakładów finansowych.

O inwestycji wspominał w trakcie wczorajszej uroczystej sesji Rady Miasta prezydent Katowic Marcin Krupa. Rewitalizacja terenów wokół stawu Starganiec to jeden z projektów w ramach zmiany, jaką obiecał podążać włodarz miasta, a którą on sam określił jako "zielone Katowice". Prezydent zauważył przy tym, że teren znajduje się na pograniczu z Mikołowem, ale inwestycję sfinansują Katowice, bo to katowiczanie przed laty korzystali z tego terenu i planowana rewitalizacja z pewnością się im przysłuży (zwłaszcza mieszkańcom południowych dzielnic).

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej prowadził w tej sprawie dwa postępowania przetargowe. Za każdym razem oferty inwestorów przekraczały zakładany przez ZZM budżet (za pierwszym razem były to 4,9 miliony złotych, za drugim - 5,1 milionów złotych).

- W tym przetargu najdroższa z propozycji – złożona przez Bako Sport G. Baran Koziołek, spółka Jawna – została oszacowana na 8,9 mln zł. Z kolei najniższą cenę zaproponowała spółka GEOSOLID Sp. z o.o. – 6,8 mln zł. Zakład Zieleni Miejskiej zwrócił się o dofinansowanie inwestycji z budżetu miasta, na co na razie zgodził się prezydent Katowic, ale propozycję musi jeszcze zatwierdzić Rada Miasta - informuje Urząd Miasta w Katowicach.

Kąpielisko, plaża, rekreacja

Według założeń Staraganiec ma znowu spełniać funkcję kąpieliska. Powstanie pomost z częścią pływającą. Rewitalizację mają przejść plaże nad stawem. Na odnowionej plaży mają stanąć ławki, leżaki, altany piknikowe, boiska do siatkówki plażowej. W pobliżu ma powstać strefa małej gastronomii, z wyznaczeniem miejsca dla foodtrucków. Odżyć mają również przyrodnicze walory terenu, dzięki nasadzeniu nowych roślin, m.in. turzyc palmowych, baptysji błękitnych, czereśni, jabłoni, czy gruszek. Inwestycja obejmie ponadto: montaż energooszczędnego oświetlenia z lamp solarnych LED, nową nawierzchnię parkingu i nowy układ ścieżek, które jak zapewnia Urząd Miasta:

- zostaną zrealizowane w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w systemy korzeniowe drzew rosnących na tym zielonym terenie.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku ZZM o dofinansowanie przez Radę Miasta pozostanie podpisanie umowy z wykonawcą, który zadeklarował realizację inwestycji w ciągu maksymalnie 9 miesięcy.

- Takie miejsca jak Starganiec i jego okolice mają ogromny potencjał. Zieleń sprzyja odpoczynkowi i jest ważna dla naszego samopoczucia, ale równie istotne jest, by teren został odpowiednio przystosowany do korzystania z jego zalet. Starganiec po zrealizowaniu inwestycji będzie sprzyjał różnym formom rekreacji – od uprawiania sportu po spokojne spacery przygotowanymi ścieżkami czy wypoczynek na leżakach – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera