Spis treści
Centralny Klub Pacjenta ponownie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
Fundacja "Z sercem do pacjenta" już drugi raz z rzędu zdecydowała się na organizację wielkiego prozdrowotnego wydarzenia. W przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach kolejny raz pacjenci z całego kraju będą mieli okazję spotkać się z najlepszymi specjalistami w różnych dziedzinach.
- Centralny Klub Pacjenta to ogólnopolskie święto profilaktyki. Nasze wydarzenie gromadzi w jednym miejscu wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny i stwarza możliwość wszystkim zainteresowanym, którzy chcą dbać o swoje zdrowie, możliwość bezpłatnego przebadania się, uzyskania porad specjalistów, ale również zdobycia wiedzy na temat jak dbać o swoje zdrowie by nie chorować i jak zminimalizować skutki chorób - wyjaśniała Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes fundacji "Z sercem do Pacjenta".
Ubiegłoroczna, pierwsza edycja wydarzenia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem pacjentów. Do MCK-u przyjechało ponad 2 tysiące osób, a to przekonało organizatorów do potrzeby kontynuowania tej prozdrowotnej inicjatywy. Dostrzegają ją również państwowe i samorządowe podmioty, szereg instytucji objęło swoim patronatem tegoroczne wydarzenie, wśród nich m.in. wicemarszałek Sejmu - Monika Wielichowska, minister zdrowia, minister sportu i turystyki, Narodowy Fundusz Zdrowia, minister ds. polityki senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz, rzecznik praw pacjenta, marszałek województwa śląskiego, wojewoda śląski, prezydent Katowic, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelna Izba Aptekarska.
- Ilość patronatów honorowych pokazuje, jak ważne jest dzisiaj zdrowie i profilaktyka - tłumaczyła Katarzyna Kucia-Garncarczyk.
Program wydarzenia - czekają badania, konsultacje i prelekcje
W programie tegorocznego wydarzenia, które odbędzie się 24 września od godziny 9.30 do 18.00, znajdzie się 35 stanowisk bezpłatnych badań, m.in. panel badań profilaktycznych z krwi, pomiar ciśnienia, mammografia i cytologia, badania okulistyczne w kierunku zaćmy, badania znamion skóry czy analiza składu masy ciała. Dodatkowo dostępnych będzie 28 punktów eksperckich - uczestnicy wydarzenia będą mogli skonsultować się z kardiologami, chirurgami naczyniowymi, lekarzami chorób wewnętrznych, onkologami, ale także specjalistami - farmaceutami, diagnostami laboratoryjnymi, psychologami, psychodietetkami i pielęgniarkami.
Z kolei na planowanych 18 stanowiskach edukacyjnych będzie można nauczyć się jak przeprowadzać samobadanie piersi, dowiedzieć się jak prawidłowo przyjmować leki (planowane są przeglądy lekowe), odbędą się porady z zakresu rehabilitacji narządu ruchu czy obrzęku limfatycznego. Nie zabraknie też stanowisk informacyjnych, przy pięciu stanowiskach pacjenci uzyskają wiedzę na temat m.in. polityki senioralnej.
- Będziemy również mówić o bezpieczeństwie zdrowia, przedstawimy innowacje społeczne. Odbędą się wykłady specjalistów ze świata medycyny, m.in. pana profesora Andrzeja Bochenka, a także spotkania i warsztaty z zaproszonymi gwiazdami. W tym dniu będzie z nami Iwona Pavlović, wielokrotna mistrzyni tańca, Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski, Apoloniusz Tajnert, były trener skoczków narciarskich oraz dj Wika - mówi Katarzyna Kucia-Garncarczyk.
W tegorocznym programie znalazły się również dwa panele eksperckie - "Profilaktyka receptą na zdrowie" oraz "Pacjent w systemie opieki zdrowotnej", gdzie wypowiadać się będą przedstawiciele świata medycyny, instytucji centralnych oraz samorządowych i organizacji zrzeszających pacjentów. Swój udział w wydarzeniu zadeklarowali minister ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz oraz wicemarszałek województwa śląskiego, Bartłomiej Sabat, którzy oficjalnie otworzą wydarzenie i zabiorą głos w planowanych dyskusjach.
Pacjenci, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu powinni wypełnić ankietę zgłoszeniową znajdującą się na stronie internetowej zsercemdopacjenta.pl.
Katowice już we wrześniu staną się stolicą profilaktyki prozdrowotnej
Jak zapewniał obecny podczas śniadania prasowego wiceprezydent Katowic, Maciej Biskupski - miasto od lat wspiera działania mające na celu uświadamianie mieszkańców w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki.
- Ważne jest to, żeby tego typu inicjatywy wspierać i promować, tylko i wyłącznie po to, aby nasi mieszkańcy z tych ofert jak najliczniej korzystali - mówi Biskupski.
A w temacie profilaktyki jest jeszcze wiele do zrobienia, o czym przekonywała Katarzyna Adamek, dyrektor śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ, który od lat prowadzi działania w zakresie przeciwdziałania zachorowaniom.
- Jeżeli chodzi o programy profilaktyczne, to w naszym województwie największe zainteresowanie odnotował program profilaktyki chorób układu krążenia, w zeszłym roku z tego programu skorzystało 25 proc. uprawnionych. To jest niezły wynik w skali całego kraju, gdzie największy wskaźnik wynosił 31 proc. Ale w tym temacie mamy jeszcze co robić. Dlatego cieszę się, że Centralny Klub Pacjenta odbywa się na Śląsku - dodaje Katarzyna Adamek.
Te słowa potwierdza dr n. med. Paweł Kazimierczak, członek rady fundacji "Z sercem dla pacjenta".
- W Polsce mamy problem z korzystaniem przez pacjentów z programów profilaktyki i promocji zdrowia. Mamy w kraju bardzo wiele programów kierowanych do różnych grup pacjentów, nakierowanych na wykrywanie poszczególnych problemów zdrowotnych, natomiast zgłaszalność w tych programach nie zawsze jest satysfakcjonująca - tłumaczył Paweł Kazimierczak.
Chorujemy i będziemy chorować, chyba że skupimy się na profilaktyce
W ciągu ostatnich 40 lat w Polsce zdiagnozowano trzy razy więcej nowotworów niż cztery dekady temu. Szacuje się, że od 40 do 50 proc. populacji w swoi życiu zachoruje na nowotwór.
- Nowotwór zdiagnozowany we wczesnym stadium jest w większości uleczalny. Klasycznym przykładem jest rak piersi, u kobiet najczęstszy nowotwór, który w pierwszym stadium osiąga 90 proc. uleczalności. Akcje profilaktyczne przynoszą efekty, mają wielki sens - podkreśla dr. n. med. Piotr Zdunek, dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej.
Dlatego 24 września zgromadzeni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym specjaliści skupią się na szerzeniu świadomości zdrowotnej.
- Chcemy mówić ludziom jak żyć, żeby żyć zdrowo, czyli jak powinniśmy modyfikować nasze życie, żebyśmy mogli je zachować w pełni zdrowia. To przede wszystkim identyfikacja czynników ryzyka - podstawowe badania profilaktyczne, ale również promocja zdrowia - jak się odżywiać, racjonalnie uprawiać sport, aktywność ruchową w zależności od wieku - dodaje Paweł Kazimierczak.
Problemy, z którymi najczęściej borykają się Polki i Polacy zależą od płci i wieku, ale dwie najczęściej występujące dolegliwości to choroby układu sercowo-naczyniowego i nowotwory.
Relacja video ze śniadania prasowego zapowiadającego wydarzenie:
Nie przeocz
- Kolejny Bytomski Targ Staroci za nami. Co mogli zdobyć łowcy skarbów? Zobaczcie
- W tych 20 miastach w Śląskiem żyje się najlepiej. Tak ocenili sami mieszkańcy. Zobacz
- Kibice na meczu Zagłębia Sosnowiec z Resovią. Racowisko i głośny doping - ZDJĘCIA
- Rahim: To, co wydarzyło się na Pol'and'Rock Festival przerosło nasze wyobrażenia
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?