Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Supersam - pierwsze polskie centrum handlowe do przebudowy [WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Tak mają wyglądać wnętrza Supersamu po przebudowie
Tak mają wyglądać wnętrza Supersamu po przebudowie arc inwestora
Obklejona tanimi reklamami i szyldami, przed kilkudziesięciu laty zachwycała nowoczesnością. Hala targowa, lepiej znana jako Supersam z ulicy Piotra Skargi, będzie przebudowana. W 2013 r. Supersam będzie galerią handlową. A pamiętacie, że katowicka hala była pierwszą halą targową w Polsce i przy okazji pierwszym centrum handlowym, które znamy z XX wieku! Można tu było kupić wszystko, od ryb po buty, spotkać przy okazji sąsiada i pogawędzić.

Przebudowa Supersamu przy ul. Piotra Skargi w Katowicach zakończy się w 2013. Spółka Prime Properties należąca do Grupy Spółek Centrum Development and Investments Polska otrzymała pozwolenie na budowę galerii handlowej Supersam w Katowicach.

Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna inwestycja stała pod znakiem zapytania. W listopadzie ubiegłego roku zakończyła się dyskusja, czy konstrukcja Supersamu będzie, czy nie zabytkiem. Jak się okazało - nie.

Jednak pat trwał kilka miesięcy. CDI jeszcze w grudniu 2009 r. pokazało projekt nowej galerii, przygotowywany przez Tomasza Koniora z katowickiego biura architektonicznego Konior Studio.
Wtedy Barbara Klajmon wojewódzki konserwator zabytków zablokowała inwestycję. Powód? CDI w przebudowanym obiekcie chciało zachować tylko jedno przęsło stalowej konstrukcji Supersamu - najcenniejszego co jest w hali targowej z 1937 r. Klajmon stała tymczasem na stanowisku, że cała konstrukcja powinna być pod ochroną, jako świadectwo myśli inżynieryjnej okresu międzywojnia. Zresztą, to dzieło jednego z najlepszych polskich konstruktorów - inżyniera Stefana Bryły.
Jednak konstrukcji hali nie widać, jak przed laty (przez obniżony sufit). A Supersam dziś nie tylko nie zachwyca nowoczesnością jak w latach 30 - tych XX wieku, a obwieszony tandetnymi reklamami i szyldami szpeci i tak zaniedbane centrum.

Konserwator rozpoczęła procedurę wpisania konstrukcji do rejestru ochrony zabytków. A CDI w odpowiedzi złożyło wniosek o umorzenie postępowania. Przepychanki trwały kilka miesięcy. Skończyło się wpisaniem do ewidencji zabytków i objęciem ochroną konserwatorską.
I w końcu też kompromisem. Strony uzgodniły, że zachowane i wyeksponowane w nowym obiekcie będą trzy przęsła przedwojennej konstrukcji.

Jaki więc będzie nowy Supersam? Będzie trzykondygnacyjną galerią handlową z przeszkloną elewacją. W budynku znajdzie się blisko 20 tys. m kw. powierzchni handlowej (40 tys. m kw. powierzchni całkowitej), około 100 sklepów i punktów usługowych. Powstanie tu też kino oraz klub fitness. Obiekt będzie posiadał trzykondygnacyjny parking z 400 miejscami.

A pamiętacie Supersam sprzed lat?

Do budowy jego przystąpiono 15 kwietnia 1937 roku. W tym czasie w Katowicach funkcjonowało 1486 sklepów spożywczych, 518 odzieżowych, 515 z towarami domowymi - od sklepów meblowych po drogerie - i 241 z artykułami różnymi, samochodami, narzędziami, książkami.

Do 1925 r. handel odbywał się w poniedziałku, czwartki i soboty na rynku, z czasem targowisko przeniesiono nad brzeg Rawy, właśnie wzdłuż ul. Piotra Skargi. Handel odbywał się jednak pod gołym niebem, a w dni deszczowe także w błocie. Można tu było dostać słodycze, produkty spożywcze, warzywa, ale też ozdoby, odzież i obuwie. Niedaleko znajdowała się hala mięsna, gdzie raz w miesiącu odbywały się targi zwierzęce. Wedle statutu targowego miasta, handel mógł się odbywać między godz. 6 a 14, po godz. 14 handlarze mieli z placu zniknąć i zostawić po sobie porządek. O porządku mowy nie było. Stąd pomysł na budowę hali.

Jej projekt to dzieło Lucjana Sikorskiego z Wydziału Budownictwa Naziemnego magistratu, natomiast projekt konstrukcji stalowej hali - prof. Stefana Bryły ze Lwowa, tego samego, który zaprojektował stalową konstrukcję katowickiego Drapacza Chmur z ulicy Żwirki i Wigury.
Budowa ruszyła na dawnym stawie hutniczym i trwała ponad rok - 30 września 1936 hala została poświęcona przez ks. Emila Szramka. Była wtedy największym tego typu obiektem w Polsce, miała 121 metrów długości, 39,5 szerokości, 16 wysokości.

Znalazło się miejsce na 408 stoisk na dwóch kondygnacjach (wyższa była na balkonie biegnącym wokół hali) i 12 basenów rybnych. Na zewnątrz znajdowało się 30 sklepów, filia urzędu pocztowego i kasy oszczędności. W podziemiach były magazyny i chłodnie.

W dni targowe (poniedziałek, czwartek i sobotę) zakupy robiło tu od 8 do 10 tysięcy ludzi, a towar dostarczało od 80 do 100 ciężarówek.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera