Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Tak może wyglądać Muzeum przy kopalni Wujek [WIZUALIZACJE]

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Muzeum przy kopalni Wujek. Koncepcja rozbudowy
Muzeum przy kopalni Wujek. Koncepcja rozbudowy Muzeum przy kopalni Wujek
Jest gotowa koncepcja rozbudowy muzeum przy kopalni Wujek w Katowicach. Docelowo Izba Pamięci ma zająć cały budynek dawnego magazynu odzieżowego kopalni, który przejdzie generalną przebudową. Odwiedzający to miejsce będą mogli w przyszłość zejść na rampę, z której 16 grudnia 1981 roku strzelano do górników.

Muzeum przy kopalni „Wujek”, a właściwie Izbę Pamięci przy kopalni „Wujek”, czekają wkrótce spore zmiany. W planie jest rozbudowa oraz powiększenie ekspozycji. Muzeum zostało otwarte w grudniu 2008 roku. Od 2011 r. prowadzi je Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Mieści się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni. Budynek stoi tuż obok pomnika-krzyża, kilka metrów od głównej bramy kopalni. Przed wojną w tym miejscu napełniano karbidem lampy górnicze, dopiero w późniejszych latach służyło jako magazyn odzieży roboczej.

Dziś to w tym budynku zlokalizowana jest wystawa poświęcono tragicznym wydarzeniom na kopalni i zabitym górnikom, także tu odbywają się lekcje muzealne i spotkania ze świadkami historii. Zarówno magazyn, jak i budynek łaźni łańcuszkowej na terenie kopalni (to w łaźni odbyła się msza dla górników przed pacyfikacją kopalni) zostały objęte ochroną śląskiego konserwatora zabytków. To dało Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności, które prowadzi muzeum, zielone światło na działania związane z pozyskaniem pieniędzy na rozbudowę placówki. W tym roku udało się zebrać pieniądze na koncepcję rozbudowy.

Zakłada, że modernizację przejdą i wnętrza budynku, a więc piwnica i piętro. Budynek zostanie nieco podwyższony, część nadbudowana będzie miała szklaną elewację, ta już istniejąca – pokrytą cegłą. Od strony kopalni architekt – a koncepcję przygotował Wojciech Koziarski – zaplanował przeszkloną ścianę na elewacji, dzięki czemu zwiedzając muzeum, cały czas będziemy widzieć miejsce, którego dotyczy.
Na prace, w tym przebudowę, ale też stworzenie nowej wystawy, potrzeba będzie około 15 mln zł.
- Na początku tego roku planujemy złożyć wniosek o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego. Jeśli otrzymamy dofinansowanie zlecimy przygotowanie projektu wykonawczego. Myślę, że prace budowlane będą mogły rozpocząć się w 2018 roku – wyjaśnia Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS.

Obecnie ekspozycja w muzeum zajmuje tylko pierwsze piętro, znajduje się na około 200 mkw. w trzech pomieszczeniach. Jest niewielka, tymczasem muzeum dysponuje ogromną liczbą eksponatów i archiwalnych zdjęć, których nie ma gdzie pokazać. Koncepcja rozbudowy zakłada, że po zakończeniu prac muzeum zajmie trzy poziomy dawnego magazynu odzieżowego, także piwnicę i piętro.

Plan jest taki, aby w muzeum przedstawić losy śląskiej „Solidarności” i skupić się na stanie wojennym, tak jak do tej pory krążyć wokół tematu pacyfikacji kopalni „Wujek”, ale podjąć też temat stanu wojennego w ujęciu ogólnopolskim. W planie jest także udostępnienie zwiedzającym widoku na rampę na tyłach budynku, z którego pluton strzelał do górników.

- To będzie nie tyle muzeum, co miejsce pamięci kopalni „Wujek”. Zwiedzając wystawę cały czas będzie można patrzeć na miejsce pamięci - dodaje Ciupa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera