Katowice: Teatr Żelazny przenosi się z dworca na dworzec

  Katowice: Teatr Żelazny przenosi się z dworca na dworzec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Teatr Żelazny przenosi się z dworca na dworzec
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Wikimedia Commons

  Prowadzony przez stowarzyszenie Teatr Żelazny, który do niedawna działał w budynku dworca Katowice – Ligota będzie miał teraz siedzibę na dworcu Katowice-Piotrowice.
  Dworzec w Ligocie przechodzi remont. Ten w Piotrowicach to zabytkowy obiekt z 1900 r., również należący do PKP, który stowarzyszenie wynajęło na 10 lat.

  - Warto zatroszczyć się o takie obiekty, często niszczejące, spisywane przez właścicieli na straty. To miejsca, gdzie dobrze jest robić sztukę, w ten sposób dajemy im drugie życie – powiedział prezes Stowarzyszenia Teatr Żelazny Piotr Wiśniewski.

  Pierwszą premierę w nowej siedzibie – „Ciało obce” Rafała Ziemkiewicza - zaplanowano na wrzesień.
  Wcześniej trzeba zabezpieczyć przeciekający dach. Koszty przystosowania budynku na potrzeby teatru Wiśniewski oszacował na ok. 0,5 mln zł. Dodał, że źródła finansowania takiej działalności są różne – od pomocy przyjaciół, sponsorów, crowdfunding prowadzony w internecie, po środki z Unii Europejskiej, z zagranicznych funduszy czy budżetów miast.

  Przez blisko dwa lata działania Teatru Żelaznego na dworcu w Ligocie przygotował on pięć premier, gościł m.in. Olgierda Łukaszewicza czy Krzysztofa Globisza, w planowanej na styczeń przyszłego roku premierze ma wystąpić Małgorzata Foremniak. „W zalewie komercji artyści chętnie angażują się w takie przedsięwzięcia” – ocenił Wiśniewski.

  Od ponad dwóch lat artyści działają też w zabytkowym dworcu w Rudzie Śląskiej Chebziu. Działa w nim Teatr Bezpański, a stowarzyszenie Menedżerowie Kultury organizuje festiwal prezentujący muzykę i sztuki wizualne Golden Vision oraz prowadzi klub muzyczny. „To duże wyzwanie, ale i satysfakcja. Ktoś musi podejmować takie działania” – podkreślił Michał Pamuła ze stowarzyszenia Menedżerowie Kultury.

  Również w Radzionkowie dawny dworzec zyska nowe życie. Powstaje tam Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Otwarcie placówki zaplanowano na luty 2015 r. PAP


  KATASTROFA SAMOLOTU POD CZĘSTOCHOWĄ: OPINIA EKSPERTA, ŚWIADKOWIE, RELACJA
  *Kobieca strona Mundialu 2014 jest najciekawsza SPRAWDŹ
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop
  *Jakie imię dla dziecka? Zobacz Księgę Imion Męskich i Żeńskich i wybierz
  *Dawniej Dom Prasy, dzisiaj Biuro Obsługi Mieszkańców Katowic ZDJĘCIA

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo