Katowice to miasto ogrodów. Nie wierzycie? Patrick Blanc wam...

  Katowice to miasto ogrodów. Nie wierzycie? Patrick Blanc wam powie!

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Festiwal Teatrów A'part. Występ teatru Strefa Ciszy

  Festiwal Teatrów A'part. Występ teatru Strefa Ciszy ©FOT. ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC

  Patrick Blanc, znany na świecie z tego, że robi wertykalne ogrody pnące się w miejskiej przestrzeni, pojawi się w Katowicach.
  Festiwal Teatrów A'part. Występ teatru Strefa Ciszy

  Festiwal Teatrów A'part. Występ teatru Strefa Ciszy ©FOT. ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC

  Okazja, aby go posłuchać będzie podczas konferencji "Miasto marzeń", która odbędzie się w piątek na Wydziale Teologicznym UŚ przy ul. Jordana 18 (początek 9.30, wstęp wolny).

  Ogrody, to słowo-klucz, dla naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. (walczy 11 polskich miast). Promujemy się hasłem "Miasto ogrodów". I jak wynika z badania wizerunku miast - kandydatów (Press-Service Monitoring Mediów) Katowice wypadają najlepiej.
  Ale kultury trzeba nam więcej. Dlatego dyskutować o kulturze w piątek będą m.in. Blanc, architekci Tom Rijven i Tomasz Konior, rektor ASP Marian Oslislo. A kulturę tworzyć grupa Lucie Lom, czyli Francuzi Philippe Leduc, Marc-Antoine Mathieu, którzy jutro na ul. Mariackiej pokażą swoich "Marzycieli" - instalację składającą się z kilkudziesięciu ludzkich figur naturalnej wielkości. Również jutro na deptaku wystąpi Jon Hopkins. A jeszcze w czwartek o 20 zagra tu zespół Negatyw.

  Mamy problem  Inwestycje w infrastrukturę związaną z kulturą są opóźnione. W sumie, to inwestycje za ok. 1,6 mld zł. Nie ruszyła jeszcze budowa nowej siedziby NOSPR, MCK, Muzeum Śląskiego.
  Kto wie, o co chodzi z ESK? O ile w Katowicach mieszkańcy mają choć blade pojęcie o staraniach o tytuł, o tyle w pozostałych miastach aglomeracji wiedza jest nikła.
  Mimo deklarowanego poparcia metropolia nie pomaga. Ruda Śląska bezpłatnie odstąpiła Katowicom kampanię promocyjną w warszawskim metrze, którą wygrała w konkursie Złote Formaty 2010. To jedyne jak dotąd wymierne wsparcie Katowic. Miasto za walkę o ESK płaci z własnego budżetu (4 mln zł w 2010 r. i 11 mln zł zaplanowane na 2011 r.). Na ewentualnej wygranej skorzysta cały region.

  Co się udało  Katowice błyszczą neonami 21 neonów przedstawiających katowickie logo ESK błyszczy przy wjazdach do miasta i w centrum, jeden jest mobilny.
  Pierwsza wypożyczalnia rowerów 20 rowerów holenderskich kupiło biuro ESK i uruchamia bezpłatną wypożyczalnię przy okazji różnych wydarzeń (Tauron Nowa Muzyka, Dzień bez Samochodu).
  3 tys. słoneczników rozdano mieszkańcom Katowic. Kwiaty nawiązują do hasła "Katowice. Miasto ogrodów"
  Imprezy i wydarzenia Udało się zorganizować kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych wspieranych przez biuro ESK. W ich realizację zaangażowało się kilkadziesiąt stowarzyszeń. Udało się rozruszać deptak na Mariackiej. A dwie imprezy w Sopocie i Krakowie zasiały ferment wśród naszych rywali.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo