Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, pracownie pozwolą na projektowanie oraz monitorowanie eksploatacji pojazdów pod względem bezpieczeństwa zarówno dla człowieka, jak i środowiska.
- Laboratoria posłużą naukowcom do prac badawczych oraz studentom, którzy dopiero zdobywają nowe umiejętności. - Dzięki wyposażeniu pracowni nowych technologii, zarówno studenckie koła naukowe, jak i uczestnicy zajęć oraz przede wszystkim naukowcy otrzymają wiele nowych możliwości tworzenia rozwiązań w obszarze ekologicznego projektowania pojazdów. Cieszę się, że nasza współpraca z miastem Katowice zaowocowała kolejnymi, potrzebnymi inwestycjami - mówi prof. Piotr Folęga, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.
Nowoczesna hamownia nareszcie otwarta. Będą z niej korzystać studenci Politechniki Śląskiej
Zarówno studenci Politechniki Śląskiej, jak i badacze, nie ukrywają, że najbardziej zadowoleni są z nowoczesnej hamowni podwoziowej, która pozwoli na badanie pojazdów samochodowych w warunkach rzeczywistych.
- Wreszcie staliśmy się posiadaczami nowoczesnego i innowacyjnego urządzenia, które niewątpliwie pozwoli nam na popchnięcie własnych badań na poziom światowy - przyznaje dr inż. Paweł Fabiś z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.
Jak wyjaśnia, hamownia podwoziowa posłuży do szerokiego zakresu badań pojazdów samochodowych w warunkach rzeczywistych.
- Poprzez delikatne hamowanie uzyskujemy informacje o tym, jakie są przebiegi zasadniczych parametrów mocy i momentu obrotowego. To jednak nie jest najistotniejsze w naszej hamowni. Daje nam ona możliwość badania paliwa oraz emisji związków toksycznych do atmosfery. Co ważne, pozwala także na badania pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Jest ich coraz więcej na drodze. Na naszym wydziale prowadzimy specjalności związane z pojazdami elektrycznymi, niestety okazuje się, że literatura o nich jest skromna. Dzięki hamowni uzupełnimy podstawowe informacje - dodaje.
Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej obchodzi swoje 20-lecie. Pracownicy prowadzą tu działalność naukową w obszarze badawczym „Inteligentne miasta i mobilność przyszłości”. Do wyboru jest szereg specjalności związanych z transportem drogowym, kolejowym, lotniczym oraz inżynierią ruchu i logistyką.
- Cieszę się, że będziemy mogli korzystać z nowych pracowni. Hamownia pozwoli nam na testy naszych bolidów, a projektujemy ich dosyć sporo - mówi nam student z Koła Naukowego PolSl Racing, które skupiają się na projektowaniu i budowie prototypowych pojazdów wyczynowych. Najważniejszym ostatnim projektem jest bolid przypominający bolidy Formuły 1. Pojazd ten jest tworzony do udziału w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Formuła Student.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najlepsze MEMY o kotach i psach. Kot kontra pies. Kto jest zabawniejszy? Zobaczcie!
- Najmodniejsze jesienne trendy w paznokciach GRUDZIEŃ 2022. Zobacz niezwykłe wzory
- Memy po meczu Niemcy - Japonia. Polacy śmieją się z sensacyjnej porażki sąsiadów
- Licytacje domów w Śląskiem w listopadzie 2022. Ceny zaczynają się od 67 tys. zł
Rzeszowska Caritas pomaga powodzianom
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?