Katowice – tu warto zainwestować! Dlaczego warto prowadzić firmę w Katowicach?

Materiał informacyjny UM Katowice
Fot. Jeremi Astaszow/Urząd Miasta Katowice
Fot. Jeremi Astaszow/Urząd Miasta Katowice
Katowice to jedno z najprężniej rozwijających się polskich miast. Nowe inwestycje i innowacje widać na pierwszy rzut oka, a miasto z dnia na dzień zmienia się na oczach mieszkańców. Świetnie rozwinięta komunikacja, liczne tereny zielone, duże skupiska ludzi, biurowce oraz rozwinięta logistyka zachęcają zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów do rozwijania działalności, oraz budowania centrów biznesowych właśnie w Katowicach. Serce Śląska to miasto z potencjałem, który warto wykorzystać.

Twoja firma w Katowicach? Czas na nowe inwestycje!

Jeszcze do niedawna Katowice kojarzone były jedynie z przemysłem ciężkim. To prawda, serce Śląska i górnictwo łączą nierozerwalne więzy. Warto jednak odczarować utarte stereotypy, wówczas ujrzymy Katowice jako nowoczesne miasto, w którym można wystartować z nowymi inwestycjami. Katowice cechuje:

 • dobrze rozwinięty system komunikacji miejskiej,
 • doskonała komunikacja z miastami ościennymi,
 • szeroki wybór transportu publicznego i współdzielonego,
 • dostęp do 3 międzynarodowych lotnisk w promieniu 100 km,
 • potencjał naukowy i edukacyjny,
 • szeroki dostęp do powierzchni biurowych,
 • wszechobecne tereny zielone.

Katowice posiadają ogromny kapitał również pod względem potencjalnych pracowników. Śląsk jest drugim województwem pod względem liczby ludności w Polsce, natomiast same Katowice zamieszkuje niemal 300 tys. osób. Co wyróżnia Katowice na tle miast województwa śląskiego i innych polskich miast, to bardzo niski poziom bezrobocia.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Katowice posiadają doskonałe zaplecze edukacyjne. Potencjalni kandydaci na studia mogą wybierać spośród szerokiej oferty kierunków studiów i specjalizacji. Katowickie uczelnie cieszą się wysokimi miejscami w rankingach, a ich absolwenci z powodzeniem radzą sobie na rynku pracy. W Katowicach swoje siedziby ulokowały liczne międzynarodowe firmy, co stwarza studentom doskonałe możliwości rozwoju poprzez odbywanie praktyk i staży jeszcze w trakcie studiów.

Rozwój miasta, który dokonał się na przestrzeni ostatnich lat, spowodował, że Katowice stały się ośrodkiem inicjatyw i biznesowych przedsięwzięć. To świetne miejsce zarówno dla „młodych inwestorów” indywidualnych, jak i dla międzynarodowych korporacji, które coraz chętniej wybierają centrum Śląska na swoją siedzibę. Warto wspomnieć, że na Śląsku oprócz węgla wydobywane są również biznesowe talenty! Aby pokazać potencjał inwestycyjny Katowic, powstają inicjatywy promujące miasto jako miejsce przyjazne początkującym biznesom i start-upom. Jedną z nich jest konkurs Kopalnia Start-upów, którego celem jest wsparcie najlepszych biznesowych pomysłów na biznes i rozwój własnego przedsiębiorstwa.

Katowice wspierają biznes i nowe inicjatywy

O tym, że Katowice rozwijają się z dnia na dzień, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczą o tym inicjatywy takie jak Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink. To nowoczesna przestrzeń wspierająca rozwój katowiczan w obszarach przedsiębiorczości i innowacyjności. Pomysł został stworzony z myślą o start-upach oraz firmach sektora MMŚP, pragnących wynająć osobne biuro, pojedyncze biurko oraz o osobach szukających miejsca idealnego do pracy. Dodatkowo Rawa.Ink daje możliwość tworzenia i rozwijania pomysłów w specjalnie przygotowanej strefie fab-lab. Miejscu, które pozwala uwolnić kreatywność oraz przeistoczyć pomysły w realne cele. Chętne osoby mogą realizować swoje pomysły w przestrzeni stworzonej pod pracownię projektową, designu oraz krawiecką.

Ponadto Rawa.Ink wspierana jest przez licznych partnerów i mentorów. Organizowane są bezpłatne szkolenia i warsztaty na temat przedsiębiorczości. Inicjatywa ta stanowi realną pomoc w zakresie zdobywania wiedzy, poszerzenia doświadczeń, budowania sieci kontaktów, poszukiwania inspiracji oraz rozwoju projektów.

Katowickie biurowce, miasto zmienia się na oczach mieszkańców

Nowe inwestycje i zmiany w architekturze Katowic trudno zliczyć. Począwszy od znajdujących się w Strefie Kultury: Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy Muzeum Śląskiego, poprzez Dworzec PKP w Katowicach, system nowoczesnych centrów przesiadkowych, aż po powstające co krok nowoczesne biurowce. Do najbardziej imponujących biznesowych katowickich inwestycji należą, m.in.:

 • DL Piano,
 • Face2Face Business Campus,
 • Global Office Park,
 • KTW II.

Katowicki sektor usług biznesowych stale się rozwija, a miasto z dnia na dzień staje się przykładem niezwykle dynamicznej przemiany gospodarczej. Dzięki temu centrum Śląska staje się coraz bardziej atrakcyjne dla młodych, ambitnych i wykształconych osób, które poszukują swojego miejsca na rynku pracy. Katowice stają się miastem doskonałym pod względem rozwijania kariery, jak i mieszkania czy założenia rodziny.

Według raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach” opracowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) Katowice i GZM to jeden z pięciu najważniejszych ośrodków w Polsce, w których prężnie rozwija się sektor nowoczesnych usług dla biznesu, odpowiadający już dziś za 3,0-3,5% PKB Polski.

Katowice to doskonałe miejsce dla inwestorów! Katowice i GZM zajmują piątą pozycję w Polsce pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dla centrów usług biznesowych. Co ciekawe pandemia nie wpłynęła negatywnie na powstawanie nowych miejsc pracy. W Katowicach i GZM jest zlokalizowanych 114 centrów usług BPO, SSC/GBS, IT oraz R&D (II kw. 2020 r.), a kolejni inwestorzy rozważają Katowice jako potencjalne miejsce nowych inwestycji czy ekspansji w ramach już utworzonych struktur.

Katowicki sektor usług biznesowych notuje ponadprzeciętny w skali kraju wzrost zatrudnienia na poziomie 13,8%. Zestawienie roku 2019 i 2020 pokazuje, że w Katowicach i GZM sektor wygenerował 2800 nowych miejsc pracy. Realne zatrudnienie do końca 2021 r., pomimo pandemii może wzrosnąć o kolejne 1500 miejsc pracy.

Serce Śląska stało się siedzibą dla inwestorów sektora usług biznesowych z dziewiętnastu krajów z całego świata! Wyjątkowo dużym powodzeniem cieszą się usługi IT.

Turystyka biznesowa w Katowicach

W ostatnich latach Katowice wzmocniły swoją pozycję jako jednego z ważniejszych ośrodków spotkań biznesowych w Polsce. W 2019 roku liczba uczestników wydarzeń biznesowych i konferencji przekroczyła milion osób! Miasto stało się doskonałym miejscem networkingu. Katowice to idealne miejsce do organizacji wszelkiego rodzaju międzynarodowych wydarzeń, konferencji i kongresów. Miasto posiada obiekty wielofunkcyjne takie jak Spodek czy Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowoczesną infrastrukturę hotelową (22 funkcjonujące obiekty), wygodną komunikację oraz zaplecze technologiczne, co zachęca inwestorów do organizacji wydarzeń.

W ciągu ostatnich lat w Katowicach odbywały się liczne wydarzenia o zasięgu międzynarodowym (w 2019 roku zorganizowano ich aż 6453!). Do najciekawszych należały:

 • Intel Extreme Masters,
 • Światowa Konferencja Antydopingowa WADA,
 • Europejski Kongres Gospodarczy,
 • Nagrody Fryderyki,
 • Europejska Konferencja Regionalna Interpolu,
 • Konferencja CYBERSEC EXPO,
 • Szczyt Klimatyczny ONZ (COP24),
 • Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Nowoczesna infrastruktura, inwestycje w nowe technologie, realizacja wielu nowych inicjatyw i projektów, wysoki potencjał ludzki, stale rozwijająca się komunikacja, to elementy, które udowadniają, że Katowice to dynamicznie zmieniające się, nowoczesne miasto, w którym warto rozwijać swój biznesowy potencjał.

Wideo

Materiał oryginalny: Katowice – tu warto zainwestować! Dlaczego warto prowadzić firmę w Katowicach? - Plus Dziennik Zachodni