MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Tych budynków i miejsc już nie ma. Miasto wyglądało kiedyś całkiem inaczej... Zobaczcie archiwalne ZDJĘCIA

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
W latach 30. XIX wieku Franz von Winckler zbudował imponujący pałac w Katowicach, który pełnił rolę siedziby jego przedsiębiorstwa i majątku. Jego umiejętności przemysłowe zostały docenione przez króla Prus, który nadał mu tytuł szlachecki. Pałac nazwano "Schloss Kattowitz", co oznacza "Zamek Katowicki".Tiele-Wincklerowie mieszkali w dworku przez ponad dekadę, aż do momentu przeprowadzki do Miechowic. Ich miejsce w budynku zajęły wówczas biura oraz mieszkania kadry dyrektorskiej.
W latach 30. XIX wieku Franz von Winckler zbudował imponujący pałac w Katowicach, który pełnił rolę siedziby jego przedsiębiorstwa i majątku. Jego umiejętności przemysłowe zostały docenione przez króla Prus, który nadał mu tytuł szlachecki. Pałac nazwano "Schloss Kattowitz", co oznacza "Zamek Katowicki".Tiele-Wincklerowie mieszkali w dworku przez ponad dekadę, aż do momentu przeprowadzki do Miechowic. Ich miejsce w budynku zajęły wówczas biura oraz mieszkania kadry dyrektorskiej. fotopolska.eu
Wiele budynków, które kiedyś tworzyły charakterystyczny krajobraz Katowic, już nie istnieje. Niektóre z nich zniknęły wskutek działań wojennych, inne zostały zburzone ze względu na postępującą urbanizację lub brak funduszy na ich renowację. Dziś, gdy patrzymy na stare zdjęcia miasta, widzimy na nich budynki, które od lat już nie istnieją. Choć wiele z nich ma znaczenie historyczne lub kulturowe, to często zapominamy o nich i tracimy cenny fragment historii naszego miasta. W artykule postaramy się przypomnieć o budynkach, które już nie istnieją, a kiedyś były ważnymi elementami krajobrazu miasta. Zobaczcie!

Katowice to miasto, które przez wiele dziesięcioleci przeszło wiele przemian i zmian. Często przynosiły one ze sobą wyburzenia i likwidacje budynków, które przez dziesiątki lat wpisywały się w krajobraz miasta. Część z tych budynków miała znaczenie kulturowe, innym razem były one ważnymi elementami węzłów komunikacyjnych, a jeszcze innym razem pełniły one funkcje mieszkalne czy handlowe. Ich likwidacja często wywoływała kontrowersje i jest powodem do żalu wielu osób, dla których znikają one wraz z cząstką historii miasta.

Zobacz budynki i miejsca, których nie znajdziesz już na mapie Katowic

Katowice z tendencją do renowacji

Ostatnio w Katowicach można zaobserwować tendencję do odbudowy i renowacji zabytkowych budynków. Wiele projektów stara się przywrócić dawny blask katowickim zabytkom i nadać im nowe funkcje. Przykładem może być tu projekt renowacji zabytkowej kamienicy przy ulicy Mariackiej czy zagospodarowanie zabytkowych zabudowań byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek". Te i inne projekty zyskują coraz większe uznanie wśród mieszkańców i turystów, którzy cenią sobie historię i architekturę miasta.

Mimo to, wiele budynków już nie istnieje, a ich miejsce zapełniają nowe inwestycje, które często wcale nie wpisują się w krajobraz i charakter miasta. Warto jednak pamiętać, że przeszłość i dziedzictwo kulturowe miasta to coś, co powinniśmy szanować i pielęgnować, aby zachować je dla przyszłych pokoleń.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera