Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: UM podsumował 7. miesięcy rewolucji śmieciowej. Taniej nie będzie, ale...

Justyna Przybytek
Rewolucja śmieciowa w Katowicach ma się doskonale. Katowiczanie karnie i regularnie płacą za odbiór śmieci. Co prawda więcej niż miasto wydaje na ten cel, ale obniżek stawek opłat nie będzie. Będą za to zmiany, które pozbycie się odpadów mają ułatwić.

- Z pełną odpowiedzialnością muszę powiedzieć, że nawet nie myślałem o tym, że system w tak doskonały system zafunkcjonuje. Nasi mieszkańcy są wzorowi, jest duża dyscyplina pod kątem zgłaszania się do systemu, jak i również ogromna dyscyplina płatności i terminowości wpłat – oceniał Marcin Krupa, wiceprezydent Katowic, który we wtorek zwołał konferencję prasową, podczas której podsumował siedem miesięcy rewolucji śmieciowej w mieście.

W sumie tzw. deklaracje śmieciowe do Urzędu Miasta złożyło 95 proc. katowiczan. Opłat za wywóz odpadów nie wnosi zaledwie niewielki procent. - To w przeliczeniu na mieszkańców około 1600 osób – mówił Grzegorz Mazurkiewicz, kierownik referatu ds. systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Mimo to i tak do magistratu każdego miesiąca wpływa od około 700 do 800 tys. zł więcej, niż miasto za wywóz i zagospodarowanie śmieci płaci MPGK, z którym urząd podpisał w tej sprawie umowę na najbliższe cztery lata.

- Te pieniądze muszą pozostać w systemie, bądź zostać wydatkowane tylko na system. Nie ma możliwości przełożenia tych opłat, nawet na działania związane z czystością, czyli np. zamiatanie ulic – tłumaczył Krupa. Dodał jednak, że miasto nie planuje obniżać stawek opłat. - Nie ma co mówić obecnie o zwiększeniu czy obniżeniu stawek, bo wprowadzamy dodatkowe usługi, póki nie wyczerpiemy ich katalogu, nie będziemy podejmowali decyzji w tej sprawie – dopowiedział.

O jakich dodatkowych usługach mowa? Kilku. Po pierwsze katowiczanie nie będą musieli z odpadami wielkogabarytowymi do dwóch punktów ich zbiórki w Dąbrówce Małej, albo na Obroki. Odpady o dużych gabarytach z posesji jednorodzinnych będą odbierane w wyznaczonym terminie raz na kwartał. Natomiast przed posesjami wielorodzinnymi kontenery na odpady mają się pojawiać dwa razy w miesiącu.

Gminne Punkty Zbiórki Odpadów nadal będą funkcjonować, a do 1 lipca Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ma obowiązek uruchomić następne dwa.

- Druga zmiana dotyczy zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych. Z zabudowań jednorodzinnych obecnie odbierane są raz w miesiącu, proponujemy, aby w okresie od października do listopada były odbierane cztery razy, a w okresie wiosenno - letnim - dwa razy w miesiącu, zaś w grudniu, styczniu i lutym - raz - mówił Krupa.

Trzecia nowość, którą ogłosili urzędnicy, to termin dokonywania opłat za odbiór odpadów. Dziś zarządcy i właściciele budynków muszą płacić za śmieci 25 dnia każdego miesiąca.
- Proponujemy, aby opłaty dokonywano do 15 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni - powiedział wiceprezydent.

Proponowane zmiany w formie uchwał, jak zapowiadał Krupa, zostaną przedstawione Radzie Miasta i wprowadzone - jeśli radni się na nie zgodzą – w terminie od dwóch do trzech miesięcy.

Urzędnicy odnieśli się także do problemów, z jakimi wciąż borykają się mieszkańcy, czyli brakiem kontenerów na posegregowane śmieci. Tych różowych na metal, czy brązowych - na odpady biodegradowalne brakuje prawie w całym mieście, zaś w południowej części Śródmieścia brakuje w ogóle gniazd do selektywnej zbiórki. Jak mówił Krupa zdarza się, że to sami zarządcy nieruchomości zwracają się do UM, albo MPGK z prośbą o usunięcie pojemników, zwłaszcza różowych, które są regularnie dewastowane.

- Wszędzie tam, gdzie jest wola lokatorów oraz zarządcy się zgadzają takie pojemniki się pojawią - deklarował. A w sprawie Śródmieścia na zmiany trzeba będzie poczekać. - Tu był i jest problem - przyznał wiceprezydent. Dodał, że kolorowe pojemniki w południowej części Śródmieścia się pojawią, ale będą mniejsze niż najpopularniejsze dzwony. To jednak kolejna zmiana, która musi zostać wprowadzona do regulaminu gospodarowania odpadami w Katowicach, a zatem także zaakceptowana przed Radę Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!