Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Gwarancje rządu dla ochrony zdrowia - „jakość leczenia nie będzie już hobby, będzie się opłacać"

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Inauguracja VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w MCK w Katowicach.
Inauguracja VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w MCK w Katowicach. Arkadiusz Gola
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w czwartek 9 marca, rozpoczął się VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych. To jedno z największych wydarzeń w kraju o tematyce medycznej. Kongres w Katowicach otworzyło przemówienie Adama Niedzielskiego, Ministra Zdrowia i debata poświęcona kierunkom rozwoju ochrona zdrowia w Polsce.

Spis treści

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w czwartek 9 marca o godzinie 9.30, rozpoczął się VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych. W wydarzeniu potwierdziło udział ponad 3700 osób - ekspertów z zakresu ochrony zdrowia i biznesu medycznego, a także przedstawiciele administracji i politycy. Gości powitali gospodarze wydarzenia, Paulina Gumowska, redaktorka naczelna portalu rynekzdrowia.pl, Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Grupy PTWP oraz Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski i Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

- Spotykamy się by zmieniać i uzdrawiać system zdrowia - mówi Wojciech Kuśpik. - Mamy 3700 zarejestrowanych uczestników. To pokazuje jak duża jest potrzeba otwartej debaty medycznej w Polsce - dodaje.

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej oraz ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta

Do Katowic przyjechał również Adam Niedzielski. W inauguracyjnym przemówieniu szef resortu zdrowia przedstawił założenia nowych rozwiązań, które jeszcze dziś mają być procedowane w sejmie. To m.in. głosowanie nad krajową siecią onkologiczną.

- Jest już po pracach senackich, czyli wróciła do parlamentu i dzisiaj wieczorem będzie ostateczne głosowanie, a ustawa będzie czekała tylko na podpis prezydenta - mówi Adam Niedzielski. - Kończą się również prace nad ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Ustawa będzie porządkowała nasze prace, bez względu na to czego dotyczą, w jakiej dziedzinie i jakim zakresie są realizowane, ona będzie dawała wyznacznik - dodaje.

Najbliższe tygodnie w ministerstwie upłyną pod znakiem wzmożonej pracy nad wdrożeniem nowych rozwiązań. Minister Niedzielski zapowiedział również nowe rozwiązania dla województwa śląskiego.

- Przyjęliśmy również masę innych rozwiązań, bo chociażby dziś będziemy inaugurowali włączenie Śląska do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej. To kolejne rozwiązanie, które wymaga zakasania rękawów i pracy wdrożeniowej - mówi Adam Niedzielski.

Minister zapowiedział również włączenie opieki koordynowanej do systemu opieki zdrowotnej, a POZ ma odgrywać „proaktywną rolę" w prowadzeniu pacjenta w zdrowiu.

Trzy gwarancje państwa dla opieki zdrowotnej. „Jakość leczenia nie będzie już hobby, będzie się opłacać"

- Plan zmiany i reformowania systemu opieki zdrowotnej jest naprawdę głęboko przemyślany. Zaczynając od szerokiego spojrzenia zdecydowaliśmy, że ramą do tego, żeby myśleć o funkcjonowaniu systemu będzie pakiet trzech fundamentalnych reform, które mają formę gwarancji jakie państwo udziela systemowi opieki zdrowotnej - zapewnia Adam Niedzielski.

Jak mają wyglądać gwarancje państwa dla opieki zdrowotnej?

  • Gwarancja finansowania i wzrostu z 6 do 7% PKB do 2027 roku

    > Mamy nie tylko deklaracje polityków, mamy gwarancję ustawową, że nakłady na system opieki zdrowotnej będą regularnie rosły. To zapewnienie, że niezależnie od sytuacji budżetowej i tego co dzieje się na świecie, nakłady na system opieki będą rosły i zdrowie nie będzie musiało w co roku stawać w przetargu budżetowym w roli petenta - przekonuje minister zdrowia.

  • Gwarancja dla personelu i rozwiązania płacowe dla systemu opieki zdrowotnej

    > Udało nam się wypracować rozwiązanie gwarantujące, że personel będzie beneficjentem wzrostu nakładów. Każdy wzrost 1 lipca każdego kolejnego roku będzie przekładał się na zwiększone wynagrodzenia. To gwarancja, która również jest zapisana w ustawie - wyjaśnia Adam Niedzielski.

  • Gwarancja dla pacjenta - ustawa o jakości.

Ma zagwarantować pacjentowi, że w realny sposób będzie korzystał ze wzrostu nakładów, poprzez to, że jakość świadczeń medycznych zostanie postawiona jako główny element rozliczeniowy w systemie opieki zdrowotnej - zapewnia szef resortu zdrowia.

Minister przypomniał, że rozliczanie świadczeń medycznych przez NFZ bazowało na rozliczeniu procedury, która była rozliczana niezależnie od jakości wykonanego świadczenia. W ocenie Adama Niedzielskiego, zmieni to ustawa o jakości, która będzie dziś głosowana w sejmie.

- Zmieniamy teraz filozofię. Jeżeli będziesz potrafił wykazać, że procedura jest realizowana w bardziej przyjaznych warunkach dla pacjenta, że jest bardziej skuteczna pod kątem klinicznym, to taki podmiot, świadczeniodawca będzie miał więcej środków. Inwestowanie w jakość to już nie będzie hobby, tylko będzie bardzo opłacalnym działaniem. Te trzy gwarancje tworzą ramy do tego, żeby w ogóle dyskutować o reformowaniu systemu opieki zdrowotnej - tłumaczy Adam Niedzielski.

Minister zwrócił również uwagę na znaczenie postępującej w ostatnich latach cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej, w tym na działanie Internetowego Konta Pacjenta.

- To jest fundamentalne ułatwienie funkcjonowania pacjenta i personelu w całym systemie. To ogromne ułatwienie i cyfrowe wrota do zdrowia - przekonuje szef resortu zdrowia.

Na koniec Adam Niedzielski odniósł się również do jednego z najważniejszych problemów, z jakimi boryka się polska służba zdrowia, czyli braków kadrowych personelu medycznego.

- To sytuacja trudna w skali Europy i świata, specjalistów jest zawsze za mało. Jestem zdeterminowany w tym, żeby liczba lekarzy lawinowo rosła w najbliższych czasach. Stąd są te wszystkie inicjatywy dotyczące otwierania kierunków lekarskich niekoniecznie na uczelniach uniwersyteckich. Wiem, że jest to dyskutowane i wskazywane są ryzyka. Chcę zapewnić, że my te ryzyka bardzo dokładnie monitorujemy i pilnujemy. Dbałość o standardy kształcenia, które realizujemy razem ze środowiskiem definiując kompetencje, kwalifikacje i wszystkie standardy - tego jeszcze nigdy nie było na taką skalę - zapewnia Adam Niedzielski.

Sytuację kadrową w polskim systemie opieki zdrowotnej ratują lekarze z innych krajów.

- W ciągu roku udało się sprowadzić 4 300 lekarzy do naszego systemu. To jest ogromne zasilenie - dodaje minister zdrowia.

Debata o kierunku zmian w polskim systemie opieki zdrowotnej

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych otworzyła debata pn. „Rewolucja czy ewolucja? Którą drogą powinna pójść ochrona zdrowia w Polsce". Wzięli w niej udział m.in. politycy związani z sejmowymi i senackimi komisjami zdrowia, lekarze i nauczyciele akademiccy.

Prowadząca debatę Paulina Gumowska rozpoczęła dyskusję od pytania o ustawy, które będą dziś głosowane w sejmie.

- Skoro ta ustawa jest tak dobra, to dlaczego wciąż nie udało się zdobyć dla niej poparcia politycznego, żeby móc spokojnie dziś te głosowania przeprowadzić? Dlaczego ta ustawa spotyka się z tak dużym oporem - dopytuje Paulina Gumowska.

Jako pierwszy głos zabrał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, który przekonywał, że w jego ocenie ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta jest jedną z najważniejszych w systemie opieki zdrowotnej. Zwrócił również uwagę na poparcie społeczne dla zaproponowanych zmian.

Nowy system odszkodowawczy nie zawiera pola do konfliktu

- Przedstawicielami pacjentów są organizacje pacjenckie. W Radzie Organizacji Pacjentów przy RPP jest ponad 120 organizacji. Podobna rada działa przy ministrze zdrowia. Obie rady w pełni podzielają i popierają zapisy zawarte w tej ustawie, jest dla nich poparcie społeczne. Oczywiście są kwestie do dyskusji związane z pewnymi rozwiązaniami. Ze swojej strony deklaruję otwartość do rozmów - mówi Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik przekonywał, że również środowisko lekarskie coraz przychylniej patrzy na rozwiązania zaproponowane w ustawie. W jego ocenie najważniejsza jest w niej kwestia systemu odszkodowawczego, który jest skonstruowany tak, aby nie było w nim pola do konfliktu.

- To pacjent będzie składał wniosek, który będzie kosztował 300 złotych. W sytuacji ubóstwa pacjent będzie zwolniony z tej opłaty. Wniosek będzie rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy. Nie będzie pola do konfliktu, nie będą wzywani świadkowie, lekarze i inny personel medyczny. W oparciu o dokumentację medyczną, przy wsparciu ekspertów, głównie lekarzy, pacjent otrzyma informację czy doszło do zdarzenia niepożądanego i jeśli tak, to co się stało. Szpital dostanie informację zwrotną co należy poprawić, a pacjent szybko otrzyma należną kwotę odszkodowania. Ten mechanizm został zastosowany wiele lat temu w krajach skandynawskich i m.in. ten mechanizm spowodował, że tam praktycznie nie ma postępowań karnych. Wszystkie spory są rozstrzygane w ramach tego systemu - wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec.

Analogiczne do mechanizmu, o którym mówi Bartłomiej Chmielowiec, od lutego 2023 zawarte są w Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Wpłynęło do niego 1400 wniosków, a RPP zapewnia, że wszystkie zostały już rozpatrzone.

- Gdyby te 1400 wniosków wpłynęło do sądów jestem przekonany, że nie zakończyłaby się ani jedna sprawa. Ponad 200 pacjentów otrzymało należne środki finansowe, prawie 4 miliony złotych. Analogiczny mechanizm sprawdzi się jeśli chodzi o Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Potrzebujemy oczywiście tego, żeby ustawa była przyjęta - mówi Bartłomiej Chmielowiec.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera