MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. W budynku na Stawowej znów będzie działać szkoła. To Maple Bear, dwujęzyczna kanadyjska szkoła i przedszkole

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W zabytkowym budynku przy ul. Stawowej w Katowicach znów będzie szkoła. Od września dzieci przywita Maple Bear, czyli kanadyjska dwujęzyczna szkoła podstawowa i przedszkole.
W zabytkowym budynku przy ul. Stawowej w Katowicach znów będzie szkoła. Od września dzieci przywita Maple Bear, czyli kanadyjska dwujęzyczna szkoła podstawowa i przedszkole. arc
W zabytkowym budynku przy ul. Stawowej w Katowicach znów będzie szkoła. Od września dzieci przywita Maple Bear, czyli kanadyjska dwujęzyczna szkoła podstawowa i przedszkole. Szkoła będzie realizować polską podstawę programową w połączeniu z elementami programu kanadyjskiego i kanadyjską metodologią nauczania. W ramach Maple Bear na świecie działa ponad 560 szkół wczesnoszkolnych, podstawowych i średnich. W Polsce pierwszą będzie placówka w Katowicach. Kolejne powstaną w Krakowie, Warszawie oraz Wrocławiu.

Czym jest Maple Bear?

Maple Bear jest największą i najszybciej rozwijającą się siecią edukacyjną na świecie. Szkoły Maple Bear oferują w pełni dwujęzyczną metodykę i strategię nauczania, będącą połączeniem kanadyjskiego i krajowego programu. Szkoły działają zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi szkolnictwa, a dzieci kończące edukację otrzymują polskie i kanadyjskie świadectwa. Obecnie na świecie działa ponad 560 szkół wczesnoszkolnych, podstawowych i średnich Maple Bear. W planach polskiego oddziału Maple Bear jest otwarcie 40 szkół w całej Polsce. Kolejne placówki zostaną uruchomione w Krakowie, Warszawie oraz Wrocławiu.

Dlaczego kanadyjski wzorzec edukacji?

Celem kanadyjskiego systemu edukacji jest budowanie zdolności w obszarach, które promują nowoczesne społeczeństwo, zdolne do skutecznego dostosowywania się do szybkich zmian. Oznacza to przesunięcie akcentu z nauczania faktów na model, który skupia się na rozwijaniu krytycznego myślenia, kształtowaniu charakteru, kreatywności i innowacyjności. Program kładzie też bardzo duży nacisk na umiejętności cyfrowe i komputerowe.

- Kanadyjczycy już w latach 90. minionego wieku zauważyli, że w XXI wieku będą potrzebne już zupełnie inne kompetencje i umiejętności. Wcale nie musimy mieć zawodu na całe życie, musimy być w stanie uczyć się przez całe życie, aby skutecznie przystosowywać się do stale zmieniających się wyzwań. Pod tym kątem została przestawiona edukacja, dlatego kanadyjskie dzieci są dobrze przystosowane do świata, bo się inaczej uczą - wyjaśnia Grzegorz Esz, prezes i współzałożyciel Maple Bear Schools Polska.

Kanadyjski model nauczania jest oparty na podejściu skoncentrowanym na dziecku, nie pozostawia nikogo w tyle, pozwala uczniom rozwijać swoje umiejętności i konsekwentnie osiągać wysokie wyniki.

Czym Maple Bear różni się od innych szkół?

W katowickiej szkole Maple Bear, podobnie jak w innych szkołach na całym świecie, edukacja przedszkolna będzie prowadzona przy zastosowaniu podejścia immersyjnego: nauczyciele będą prowadzić zajęcia głównie po angielsku, aby dzieci miały stały kontakt z żywym językiem. W szkole podstawowej program będzie realizowany w obu językach: lokalne programy nauczania, takie jak literatura polska czy historia będą prowadzone się w języku polskim.

W każdej klasie może być maksymalnie 22 uczniów, a w każdym pomieszczeniu lekcyjnym toaleta i łazienka. Budynek szkoły na Stawowej jest obecnie przystosowywany do nowych standardów. Wcześniej wymieniono m.in. stropy i instalację elektryczną. Za projekt modernizacji odpowiada pracownia architektoniczna z Londynu.

Kto będzie się uczyć na Stawowej?

Szkoła w Katowicach będzie pierwszą polską placówką Maple Bear. Szkoła wchodzi na rynek edukacyjny z ofertą dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.

Szkoły Maple Bear na całym świecie rosną w sposób organiczny, aby uczniowie mogli rozwijać się i kształcić zgodnie z kanadyjską metodologią Maple Bear. Po zakończeniu formalnej procedury rejestracji szkoły i przedszkola jako placówek niepublicznych rozpocznie się nabór na rok szkolny 2023/24. Polskie szkoły Maple Bear będą realizowały polską podstawę programową w połączeniu z kanadyjskim programem i przy zastosowaniu kanadyjskiej metodologii.

Szkoła na Stawowej rozpoczyna kolejny etap swojej historii

Szkoła na Stawowej istnieje na edukacyjnej mapie Katowic od roku 1871. Do 1939 roku mieściła się tu mniejszościowa szkoła niemiecka. W marcu 1945 roku budynek przyznano Żeńskiej Szkole nr 10 (działającej już od roku 1937 w innej lokalizacji). Rok szkolny 1955/56 rozpoczął się na Stawowej już z klasami koedukacyjnymi, aby przez kolejne 62 lata kształcić katowickie dzieci i młodzież. W 2017 roku szkołę przeniesiono do budynku przy Sokolskiej. Dzięki Maple Bear już we wrześniu 2023 roku w szkole przy ulicy Stawowej ponownie odbędzie się uroczysta inauguracja roku szkolnego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni