Katowice w czasach zarazy w obiektywie Arkadiusz Ławrywiańca. Niezwykła wystawa w Galerii ZPAF
Arkadiusz Ławrywaniec to znany i ceniony fotograf i fotoreporter, przed laty związany z Dziennikiem Zachodnim, od 2017 roku szef Zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą, a także albumów fotograficznych, m.in. „Tajemnice pracowni” i „Kiduszin Nisuin”.
Przez ostatni rok Ławrywianiec dokumentował niezwykłą, pandemiczną codzienność Katowic. Pierwsze zdjęcia wykonał, gdy ogłoszono, że zaraza dotarła do Polski, a koronawirusa zdiagnozowano u pierwszego chorego.
- Wiedziałem, że to co się dzieje jest tak niezwykłe, tak niespotykane, że muszę to udokumentować. Nie widziałem innej możliwości. Później, gdy zobaczyłem, ile mam materiału, pojawił się pomysł, aby pokazać część tego na wystawie. Wciąż zbierałem zdjęcia, a idealnym momentem na wernisaż ekspozycji okazał się ostatni dzień pierwszego roku koronawirusa – opowiada fotograf.
Wystawę nazwał „Miejsce K.”. Pokazuje Katowice, ale w zasadzie podobnie wyglądały inne miasta i miejscowości w Polsce. Zobaczymy tu codzienność minionego roku: puste ulice, place, boiska, szkoły, zamknięte sklepy, galerie handlowe, a do tego wszechobecne maseczki i komunikaty przypominające o zachowaniu dystansu oraz dezynfekcji. Wszystko to Ławrywianiec utrwalił takim, jakie było. Bez zbędnych upiększeń. Zaglądał do miejsc pustych i zamkniętych, ale był też tam, gdzie mimo obostrzeń pojawiali się ludzie.
- Wystawa pokazuje wszystko to, z czym mieliśmy do czynienia. Jest puste miasto, transport, służba zdrowia, edukacja, ale i protesty i polityka. Tu nic nie zostało wymyślone, na zdjęciach widać tylko to, co spotkałem, albo zauważyłem na ulicach – mówi
Nie przeocz
To "próba dokumentacji, czystej, konsekwentnej, mozolnej" - pisze o wystawie Ławrywiańca jej kuratorka Beata Mendrek.
- Obserwacja zjawisk z różnych dziedzin, tematów, sytuacji. Bezstronny zapis pandemicznej codzienności. Katalog myśli, haseł, ikon, symboli wynikających z obostrzeń, ale także z decyzji podejmowanych w tym trudnym dla wszystkich czasie. Dziś wypowiedzieć się obiektywnie nie jest łatwo, szczególnie jeśli kłębiące się wokół często skrajne refleksje i epitety barwią rzeczywistość. Tutaj symbole mówią dużo, a uzupełnienie ich sugestywnymi wyrazami twarzy bohaterów dodają treści, ale pozostawiają przestrzeń do własnych przemyśleń i wyborów – wskazuje.
Zobacz koniecznie
- Tanie domki z super widokiem do kupienia w Beskidach. Ceny i lokalizacja
- Osoby poszukiwane za udział w bójkach i ciężkich pobiciach. Rozpoznajecie?
- Katowice. Widoki z okien wieżowców. Tak mieszka się na ostatnim piętrze
- Oto najbogatsi ludzie w Polsce. Od tych sum może zakręcić się w głowie. Poznaj TOP 20
Wystawę „Miejsce K.” można oglądać do końca marca w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Ekspozycja jest dostępna w środy, czwartki i piątki w godz. od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny.
Musisz to wiedzieć
- Takie są dodatki do emerytur i rent w 2021. Możesz dostać znacznie większą emeryturę
- Waloryzacja emerytur i rent w 2021 zagwarantowana. Zobacz, o ile wzrosną świadczenia
- Licytacje komornicze samochodów MARZEC 2021. Sprawdź najnowsze oferty z całej Polski
- Zmysłowa bielizna Me Seduce z Zabrza to ciuszki do łóżka. Nowa kolekcja jest hitem
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?