MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. W Parku Kościuszki utworzono skwer Katowickich Seniorów. "My kiedyś odejdziemy, a ten skwer zostanie"

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W katowickim Parku Kościuszki, w poniedziałek 26 września, utworzono skwer Katowickich Seniorów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W katowickim Parku Kościuszki, w poniedziałek 26 września, utworzono skwer Katowickich Seniorów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marcin Śliwa
W poniedziałek 26 września o godzinie 10.15 w Parku Kościuszki otwarty został skwer Katowickich Seniorów. To miejsce ma wspomóc aktywizację społeczną osób starszych, których w Katowicach jest ponad 80 tysięcy. Z utworzeniem nowej, dedykowanej im przestrzeni, katowiccy seniorzy wiążą spore nadzieje i deklarują.

W katowickim Parku Kościuszki utworzono skwer Katowickich Seniorów

W Parku Kościuszki w Katowicach utworzono skwer Katowickich Seniorów, który znajduje się nieopodal restauracji Patio-Park, na wysokości skrzyżowania ulic Kościuszki i Ceglanej. Zrealizowana w poniedziałek 26 września inicjatywa symbolizuje duże znaczenie osób starszych dla lokalnej społeczności. W Katowicach mieszka 80 tysięcy osób w wieku senioralnym.

- Chcemy, aby były aktywne zarówno społecznie, jak i indywidualnie, żeby mogły mieć obok siebie bliskie osoby. To łatwe do zrealizowania na wsiach, gdzie jest mała społeczność. Dużo trudniej jest w przypadku większych miast, jak Katowice, dlatego tym bardziej cieszy to, że jest miejsce, gdzie seniorzy mogą się spotykać na swoim placu - mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.

Utworzenie skweru Katowickich Seniorów było możliwe, dzięki jednogłośnej decyzji podjętej przez Radę Miasta.

- Jest to efekt uchwały Rady Miasta Katowice, która została podjęta w sierpniu tego roku, ale poprzedzona była intensywnymi konsultacjami. W wyniku uzgodnienia prezydenta Marcina Krupy z Radą Seniorów, skwer ostatecznie powstał w Parku Kościuszki mimo innych propozycji. Elementy, które były podniesione jako wątpliwe we wskazanym wcześniej terenie w Katowickim Parku Leśnym, były jak najbardziej uzasadnione - mówi Maciej Biskupski, przewodniczący Rady Miasta Katowice.

Katowiccy seniorzy wiążą spore nadzieje z utworzeniem tego miejsca.

- To miejsce będzie symbolem nie tylko dla katowickich seniorów, ale też dla miasta. My kiedyś odejdziemy, a ten skwer zostanie, będzie na mapach, w historii miasta Katowice i zawsze będzie funkcjonował - mówi Tadeusz Oczko, przewodniczący Rady Seniorów Miasta Katowice. - Nie zamykajmy go tylko do symbolu tylko dla seniorów. To jest miejsce otwarte, nieogrodzone. Spotykać się tu będą dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Będzie to miejscem spotkań, integracji, a jednocześnie refleksji i zadumy nad czasem przemijania - dodaje Tadeusz Oczko.

Jednocześnie, spotkanie z władzami miasta katowiccy seniorzy wykorzystali, aby zaapelować o pewne inwestycje na terenie dedykowanego im skweru.

- Już pięknie widzimy tu jakąś wiatę dla seniorów, gdzie mogliby się spotykać i miejsce, gdzie mogliby ćwiczyć na różnych przyrządach - mówi Tadeusz Oczko. - Jest jeszcze kilka drobnych rzeczy, które można by zrobić, żeby seniorzy nie potykali się o kamienie, ale myślę, że w latach następnych dojdziemy i do tego - dodaje.

Patroni skweru zamierzają aktywnie działać w Parku Kościuszki i dbać o powierzone im miejsce.

- Raz jeszcze dziękujemy władzom miasta i deklarujemy, że będziemy współpracować przy utrzymaniu tego miejsca w porządku - kończy Tadeusz Oczko.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera