Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Wodny plac zabaw na os. Tysiąclecia oficjalnie otwarty. Najmłodsi będę mogli się tu pluskać do końca wakacji

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
W Katowicach na osiedlu Tysiąclecia, powstał już czwarty w mieście wodny plac zabaw dla dzieci. Rozrywkę dzieciom zapewnią urządzenia wodne z dyszami i tryskaczami i fontannami, m.in.: armatka wodna, kwiatki nabierające wodę i gejzer ziemny. Inwestycja warta 2 miliony złotych została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Wodny plac zabaw na os. Tysiąclecia w Katowicach otwarty

Armatka wodna, kwiatki nabierające wodę, gejzer, tryskające woda dysze i fontanny. Tak wygląda wodny plac zabaw na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Powstał na zielonym skwerku w rejonie ulicy Ułańskiej i al. Księżnej Jadwigi Śląskiej. Został podzielony na dwie strefy - dla młodszych i starszych dzieci. Wodny plac zabaw powstał tu w ramach Budżetu Obywatelskiego, a inicjatorką pomysłu jest pani Agnieszka Piątek.

Zobacz zdjęcia

- Wszyscy na osiedlu Tysiąclecia i w okolicach czekaliśmy z niecierpliwością, aż rozpoczną się prace przy budowie wodnego placu zabaw, na który głosowaliśmy już w 2019 roku. Obiekt jest już gotowy i mamy nadzieję, że dzieci spędzające lato w mieście będą chętnie korzystały z tej niebywałej atrakcji - mówi Agnieszka Piątek, inicjatorka powstania wodnego placu zabaw.

- Spółdzielnia Piast, która w większości zarządza naszym osiedlem, zna potrzeby mieszkańców, ma z nimi bezpośredni kontakt, od wielu lat słyszała, że takiego miejsca tutaj brakuje. Miejsce w którym zarówno dzieci, jak i starsi mogliby się ochłodzić w ciepłe dni - dodaje i tłumaczy, że na osiedlu jest wiele ładnych placów zabaw i skwerów. - Brakowało nam natomiast takiego "kąpieliska".

Obiekt jest ogrodzony, otoczony murkiem z siedziskami i wyposażony w zaplecze sanitarne, oraz ławki i stojaki dla rowerów. Plac został objęty monitoringiem. Inwestycję zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego, jej koszt wyniósł nieco ponad 2 miliony złotych.

Nie przeocz

W Katowicach działają już trzy wodne place zabaw:

  • Dolina 3 Stawów (realizacja z Budżetu Obywatelskiego),
  • ul. Gliwicka 214 (Załęże),
  • u zbiegu ulic Radockiego i Biedronek (Piotrowice).

- Bardzo się cieszę, że przez siedem lat funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego w Katowicach, zostało zrealizowanych ponad 700 projektów, w tym także takie duże i relatywnie kosztowne, bo ta inwestycja kosztowała dwa miliony złotych - mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

- To już czwarty wodny plac zabaw. Wcześniejsze tego typu inwestycje się sprawdziły, w okresie wakacyjnym są oblegane. Liczę, że będzie mekką dla dzieci z tego osiedla i nie tylko - dodaje wiceprezydent.

W Katowicach trwa ósma edycja Budżetu Obywatelskiego

W tym roku Katowiczanie mają do dyspozycji 20,6 mln złotych, w tym aż 3 miliony na tzw. Zielony Budżet – to najwyższy Budżet Obywatelski per capita wśród miast wojewódzkich. Do tegorocznej edycji BO zgłoszono 330 wniosków (aż 133 z nich wpłynęły ostatniego dnia naboru!). Spośród wszystkich projektów 48 to projekty z kategorii ogólnomiejskiej, a 282 to wnioski lokalne. Wśród katowickich dzielnic największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Murcek oraz Kostuchny – w każdej z nich zgłoszono po 20 projektów. Niewiele mniej, bo 18 zarejestrowano dla Piotrowic-Ochojca, a po 17 wniosków znalazło się w puli trzech innych jednostek pomocniczych – Śródmieścia, Osiedla Paderewskiego-Muchowca oraz Szopienic - Burowca.

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczne projekty dotyczą wielu dziedzin życia miasta. Wśród zgłoszeń lokalnych można dostrzec wiele kontynuacji projektów tzw. "miękkich" – zadań kulturalnych i festiwalowych, które cieszyły się powodzeniem wśród mieszkańców w zeszłych latach. Wśród wniosków inwestycyjnych dominowały te dotyczące poprawy estetyki przestrzeni publicznych (zarówno poprzez różnego rodzaju remonty dróg, jak i zazieleniania terenów), poprawiające bezpieczeństwo w dzielnicach (system monitoringu czy elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców), ale również stawiające na swobodniejsze przemieszczanie się w ich obszarze – na przykład poprzez wybudowanie nowych ścieżek rowerowych oraz naprawy dróg.

Do 2 sierpnia trwać będzie weryfikacja merytoryczna wszystkich wniosków, które pozytywnie przeszły pierwszy etap weryfikacji, a do 16 sierpnia nastąpi ogłoszenie ostatecznych wyników oceny - wtedy poznamy projekty, które zostaną przeznaczone pod głosowanie mieszkańców. Tegoroczne głosowanie odbędzie się w terminie od 6 do 19 września.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera