Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Wojsko Polskie na Warszawskiej. Czołgi wjeżdżały przez bramę powitalną 20 czerwca 1922 r. "To był najpiękniejszy dzień w życiu"

KLM
Ze zbiorów Biblioteki Śląskiej
W niedzielę 20 czerwca, mija 99 lat od chwili, gdy Wojsko Polskie wkroczyło do Katowic. - Dla mnie to był najpiękniejszy dzień w życiu - pisał Wojciech Korfanty o czerwcu 1922 roku.

20 czerwca 1922 roku przypadał we wtorek. Tamtego dnia wojska polskie przejęły część Górnego Śląska wkraczając triumfalnie do Katowic.

Oddziały polskiej kawalerii, pod wodzą generała Stanisława Szeptyckiego, były witane na moście w Szopienicach (dziś dzielnicy Katowic). Na ich przyjazd przyszły tłumy ludzi wraz z wojewodą śląskim Józefem Rymerem i działaczem narodowym Wojciechem Korfantym. Atmosfera była podniosła - zostały odegrane hymn Polski na cześć Górnoślązaków, a także marsz żałobny na cześć poległych bohaterów tej ziemi.

Zgromadzeni zaśpiewali także Rotę, a powstaniec śląski, Juliusz Chowaniec, rozbił młotem symboliczny łańcuch, rozciągnięty między budkami granicznymi krzycząc: „Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny. Armio polska, wkraczaj nań i połącz go z Polską”.

Wojsko przemaszerowało w kilkukilometrowej defiladzie do rynku w Katowicach, mijając po drodze blisko 30 odświętnie udekorowanych bram triumfalnych. W całym regionie zbudowano ich ponad 200. Tuż przed generałem kroczyła honorowa kompania byłych powstańców śląskich, prowadzona przez majora Jana Ludygę-Laskowskiego.

Ten dzień dopełniła msza polowa, odprawiona na katowickim rynku, i defilada.

- Dla mnie to był najpiękniejszy dzień w życiu, kiedy wojska polskie wkraczały do Katowic, kiedy na rynku stolicy nowego województwa odbywały się uroczystości przejmowania Śląska przez Polskę. Było to spełnieniem marzeń mego życia - pisał Wojciech Korfanty o czerwcu 1922 roku.

Równie owacyjnie witano wówczas wojsko polskie w Chorzowie - 23 czerwca, Tarnowskich Górach - 26 czerwca, Pszczynie i Mikołowie - 29 czerwca. Te miasta po III Powstaniu Śląskim i decyzji Konferencji Ambasadorów z października 1921 r. zostały przyłączone do Polski.

Władze polskie objęły powiat katowicki. Zajmowanie przypadłych Polsce terenów trwało do 4 lipca 1922 r. Komisja Międzysojusznicza oficjalnie przekazała władzę zarządzającą Górnym Śląskiem 14 lipca 1922 roku.

26 sierpnia 1922 roku do Katowic przyjechał Józef Piłsudski, który Krzyżami Virtuti Militari dekorował kadrę dowódczą powstań śląskich oraz ludzi zasłużonych w kampanii plebiscytowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera