Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Wręczono Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2021. Hat trick dla Muzeum w Gliwicach

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Wręczono Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2021. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wręczono Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2021. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow
W czwartek, 10 listopada w Sali Sejmu Śląskiego wręczono Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2021. 15 muzeów z województwa śląskiego nadesłało łącznie 35 zgłoszeń w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego (w tym wydawnictwa multimedialne), dokonania z zakresu konserwacji. Najwięcej, bo dwie nagrody główne i jedno wyróżnienie zdobyło Muzeum w Gliwicach.

Wręczenie nagród po pandemicznej przerwie

W 2020 i 2021 roku uroczystość wręczenia dyplomów nie odbyła się z uwagi na pandemię koronawirusa – wówczas dyplomy zostały przekazane pocztą.

W tym roku po raz pierwszy, decyzją Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, uroczystość odbyła się na Sali Sejmu Śląskiego – do tej pory wręczenie dyplomów każdorazowo odbywało się w muzeum, które w roku poprzednim otrzymało nagrodę w kategorii „wystawa”.

Ustanowione w 2006 roku Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w województwie śląskim dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego.

Nagrody przyznawane są za wydarzenia, które miały miejsce w roku poprzedzającym daną edycję przyznawania nagród. Nagrodami honoruje się instytucje muzealne działające na terenie województwa śląskiego, których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2022 roku łączna pula nagród we wszystkich kategoriach wynosi 40.000 zł.

15 muzeów z województwa śląskiego nadesłało łącznie 35 zgłoszeń w czterech kategoriach:

  • wystawy (wpłynęło 13 zgłoszeń),
  • publikacje książkowe (7 zgłoszeń),
  • dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne (10 zgłoszeń),
  • dokonania z zakresu konserwacji (5 zgłoszeń).

Laureaci

w kategorii DOKONANIA Z ZAKRESU KONSERWACJI:

Wyróżnienie:
Muzeum Zamkowe w Pszczynie za przedsięwzięcie: Wymiana pokrycia dachowego z naprawą i konserwacją więźby dachowej i odtworzenie instalacji odgromowej w Pałacyku Myśliwskim w Promnicach.

Nagroda główna:
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za przedsięwzięcie Obiekt 3 Maja 19 - wykonanie prac konserwatorskich na obiekcie w ramach projektu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska” - sala witrażowa.

w kategorii DOKONANIA Z ZAKRESU INICJATYW EDUKACYJNYCH ORAZ POPULARYZACJI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (w tym wydawnictwa multimedialne):

Wyróżnienia:

  • Muzeum w Gliwicach za Projekt edukacyjny „Śląsk - 1000 lat burzliwej historii”
  • Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) za projekt Wakacje z ujkami
  • Muzeum w Tarnowskich Górach za projekt Obchody setnej rocznicy III Powstania Śląskiego: „Retrospekcja - Rozegraj Powstanie”

Nagroda główna:
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu za projekt Sztrykowane, heklowane, biglowane - skarby śląskiej szafy

w kategorii PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE:

Wyróżnienia:

  • Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej za publikację Zamek w Bielsku. Zarys historyczny autorstwa Bogusława Chorążego, Piotra Keniga, Grzegorza Madeja
  • Muzeum Śląskie w Katowicach za publikację Dawne gry i zabawy na Górnym Śląsku. Pomysł, ilustracje, projekt i skład: Ewelina Krajewska. Tekst: Adrianna Hess

Nagroda główna:

Muzeum w Gliwicach za publikację Synagogi na Górnym Śląsku autorstwa Bożeny Kubit, Przemysława Nadolskiego, Jerzego Krzysztofa Kosa

w kategorii WYSTAWY:

Wyróżnienia:

  • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie za wystawę Królestwo żelaza
  • Muzeum Miejskie w Tychach za wystawę Księżniczki i dziewczyny
  • Muzeum Częstochowskie za wystawę „Historia Częstochowy - miasta nad Wartą” - miasta nad Wartą” - nowa ekspozycja stała w Starym Ratuszu

Nagroda główna:

Muzeum w Gliwicach za wystawę Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku

- Bardzo się cieszę i dziękuję - panu marszałkowi oraz kapitule konkursu, że ponownie uznała realizowane przez nas projekty za wartościowe, pożyteczne, a przez to godne wyróżnienia i nagrodzenia. To dla nas zobowiązanie, ale też dowód, że prowadzona przez Muzeum w Gliwicach działalność dobrze służy dziedzictwu, historii i kulturze naszego regionu – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

- Dzisiaj Muzeum w Gliwicach ustrzeliło prawdziwy hat trick - przyznała Patrycja Gwoździewicz z Muzeum w Gliwicach.

Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach cieszyła się, że wyróżniona została praca młodej artystki, Eweliny Krajewskiej „Dawne gry i zabawy na Górnym Śląsku”.

- Ogromna radość, że to, co robimy jest doceniane. Wiem, że te słowa brzmią banalnie, ale taka jest prawda. Myślę, że ta pozycja jest też dosyć ciekawa z tego względu, że gry i zabawy, które przedstawiane są jako dawne, do tej pory funkcjonują w naszej społeczności wśród dzieci. W moim przekonaniu to wydawnictwo jest też wpleceniem swoistego śląskiego kodu DNA w naszą działalność. Bo pamiętajmy, że jesteśmy Muzeum Śląskim i naszą misją jest dbałość o dziedzictwo kulturowe – podkreśliła Maria Czarnecka.

Medale im. Tadeusza Dobrowolskiego

Zarząd Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich przyznał także coroczne wyróżnienia o charakterze honorowym czyli Medal im. Tadeusza Dobrowolskiego, jako wyraz docenienia obecnych i byłych muzealników działających na rzecz muzealnictwa w województwie śląskim.

- Mieliśmy pandemiczną przerwę, nagrody nie były wręczane przez kilka lat. Dlatego mamy do wręczenia medale z trzech kolejnych lat – mówiła Zofia Szota, Prezes Zarządu Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Medalami im. Tadeusza Dobrowolskiego uhonorowani zostali:

  • za 2020 rok: Piotr Mankiewicz, społecznik, kolekcjoner, pasjonat Górnego Śląska, założyciel Muzeum Chleba w Radzionkowie
  • za 2021 rok: Bożena Kubit, muzealnik, długoletnia kierownik Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach, autorka wielu wystaw i projektów.
  • Za 2022 rok: dr Piotr Cempulik, muzealnik, kustosz dyplomowany Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera