Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Wszystko o pracy w Belgii i Danii

Grażyna Kuźnik
Kilka tysięcy propozycji zatrudnienia przywiozą ze sobą firmy na największą imprezę targową wspierającą rynek pracy w regionie, która odbędzie się 28 maja, w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Europejskie Targi Przedsiębiorczości, Pracy i Edukacji zgromadzą w tym roku prawie 100 wystawców z Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec, Danii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Słowenii i Polski. Ofertę przedstawią też instytucje edukacyjne i wspierające mniejsze firmy.

Osoby, które chcą wyjechać za granicę, będą mogły skorzystać z wykładów na temat warunków, jakie stawiają pracodawcy w Europie.

- Po raz pierwszy będzie mowa o Belgii i Danii, bo kraje te otworzyły swoje rynki pracy dla polskich obywateli dopiero od maja tego roku - mówi Aleksandra Skalec, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Ubiegłoroczne targi odwiedziło ponad 4 tys.osób. Teraz chętnych będzie pewnie więcej z powodu rosnącego bezrobocia.

W ubiegłym miesiącu bezrobocie w regionie nieco spadło, ale w porównaniu z rokiem 2008 dotknęło siedem tysięcy osób więcej. Najniższe odnotowano w powiecie bieruńsko-lędzińskim, najwyższe w myszkowskim, częstochowskim i zawierciańskim. W naszym województwie sytuacja jest jednak lepsza niż w innych regionach. Stopa bezrobocia wynosi u nas 8,5 proc. i jest niższa od średniej ogólnopolskiej - 11,2 proc. Jesteśmy na trzecim miejscu w kraju, za województwami wielkopolskim i mazowieckim.

- Obecne targi mają trzy cele: konkretną pomoc w znalezieniu zatrudnienia, edukację i promowanie własnej przedsiębiorczości, w tym ostatnim przypadku będziemy na przykład wyjaśniać, jak zdobyć fundusze unijne na rozwój firmy - dodaje Aleksandra Skalec.

W planach targów jest godny uwagi wykład o korzyściach płynących z Dyrektywy Usługowej, której przepisy muszą zostać wdrożone przez państwa członkowskiej Unii Europejskiej do końca tego roku. Uczestnicy targów będą mogli także wziąć udział w licznych warsztatach i spotkaniach poświęconych sprawom zatrudnienia.

Targi odbędą się w godzinach 10-15. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na niektórych warsztatach, należy zgłosić chęć udziału w nich pod numerem telefonu 032 757-33-91 lub 032 757-33-30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!