Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice WUF11. W Muzeum Śląskim podpisano program "Plan Działań dla Miast"

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Program „Plan Działań dla Miast” to inicjatywa towarzysząca 11. sesji Światowego Forum Miejskiego oraz instrument wdrożeniowy dla Krajowej Polityki Miejskiej 2030.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Program „Plan Działań dla Miast” to inicjatywa towarzysząca 11. sesji Światowego Forum Miejskiego oraz instrument wdrożeniowy dla Krajowej Polityki Miejskiej 2030.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marcin Śliwa
Program „Plan Działań dla Miast” to inicjatywa towarzysząca 11. sesji Światowego Forum Miejskiego oraz instrument wdrożeniowy dla Krajowej Polityki Miejskiej 2030. To polska odpowiedź na wyzwania związane realizacją celów zrównoważonego rozwoju. Ideą programu jest wsparcie polskich miast w odpowiedzialnym rozwoju. We wtorek 28 czerwca w Muzeum Śląskim w Katowicach kilkudziesięciu prezydentów miast i samorządowców z całego kraju podpisało "Plan Działań dla Miast".

Opracowany wspólnie z miastami „Plan Działań dla Miast” będzie polską odpowiedzią na wyzwania związane z realizacją celów zrównoważonego rozwoju stawianych przez Agendę 2030. Miasta uczestniczące w programie zostały wyłonione w otwartym naborze. Samorządy do 10 listopada 2021 roku zgłaszały swoje projekty, które zrealizują przynajmniej jeden z celów zrównoważonego rozwoju.

- Plan Działań dla Miast ma sens wtedy, kiedy same miasta angażują się w planowanie i w realizację. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z udziałem jednostek samorządowych w realizacji tego dokumentu - były działania poprzedzające. Liczę na to, że nie skończy się na podpisaniu tego dokumentu i będzie dużo pozytywnej energii przy realizacji tego, co zostało podpisane - mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Ideą Programu jest pomoc miastom w odpowiedzialnym i zrównoważonym rozwoju polegającą na indywidualnym wsparciu doradczym dla miast realizujących zgłoszone zadania. Ponadto, stworzony został projekt sieciujący, wspierający wymianę wiedzy i doświadczeń między miastami przygotowującymi własne inicjatywy działań przy wsparciu ekspertów. Bieżąca edycja projektu koncentruje się na cyfryzacji, zazielenianiu miast oraz na inwestycjach z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Krajowa Polityka Miejska 2030

"Plan Działań dla Miast” to instrument wdrożeniowy dla Krajowej Polityki Miejskiej 2030, która określa 11 wyzwań dla miast. Wśród nich są:

  • Dbałość o ład przestrzenny i estetyczny
  • Niwelowanie procesów chaotycznej suburbanizacji
  • Wzmocnienie współpracy samorządowej w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych
  • Niwelowanie negatywnych skutków zmian klimatu w miastach
  • Poprawa jakości środowiska przyrodniczego w miastach
  • Zapewnienie zrównoważonego i zintegrowanego systemu mobilności miejskiej
  • Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym
  • Poprawa dostępności mieszkaniowej
  • Poprawa zdolności inwestycyjnych miast
  • Zwiększenie wykorzystania potencjału społecznego
  • Przyspieszenie tempa transformacji cyfrowej miast

Dokument zawiera także opis mechanizmu wdrożeniowego, który opiera się na powołaniu Rady Wykonawczej Krajowej Polityki Miejskiej. W jej skład, na poziomie decyzyjnym, wchodzą ministrowie, sekretarze stanu lub podsekretarze stanu resortów bezpośrednio zaangażowanych w realizację krajowej polityki miejskiej.

Do prac przy realizacji programu zaproszone zostały również organizacje zrzeszające samorządy takie jak m.in.: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Samorządów Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

W pracach prowadzonych w ramach Rady Wykonawczej uczestniczyć będą także przedstawiciele m.in.: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskiego Funduszu Rozwoju, PFR Nieruchomości, Banku Gospodarstwa Krajowego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera