Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice wykluczone z programu Stop Smog. Trwa zbiórka podpisów pod petycją do premiera

LOTA
Karina Trojok
Katowiczanie, oddychając „wypalają” rocznie ponad 2500 papierosów. 600 mieszkańców i mieszkanek miasta umiera przedwcześnie z powodu smogu - alarmuje Katowicki Alarm Smogowy i apeluje o podpisanie petycji do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie włączenia Katowic do rządowego programu „Stop Smog”. Jak dotąd pod internetową petycją podpisało się prawie 650 osób.

O co chodzi? „Stop Smog”, to pilotażowy program walki z niską emisji, którego wprowadzenie zapowiedział w ubiegły czwartek Mateusz Morawiecki. Premier przekonywał przy tej okazji, że walka ze smogiem to jeden z priorytetów rządu.

- Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste - zapowiedział.

W programie mają uczestniczyć 22 miasta spośród 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. Problem w tym, że z pilotażu wykluczono miasta, które mają powyżej 100 tys. mieszkańców, czyli m.in. Katowice, Bytom, Chorzów, Gliwice, Rudę Śląską, Tychy, Zabrze, Sosnowiec, Rybnik, Dąbrowę Górniczą, Częstochowę i Bielsko - Białą. A nie ma wątpliwości, że wszystkie te miasta od lat borykają się z problemem niskiej emisji

Niektórzy samorządowcy już podnieśli alarm, kolejni nie przebierają w słowach komentując tę decyzję, są i tacy, którzy w sprawie piszą do premiera. W Katowicach wobec decyzji szefa rządu jak dotąd najgłośniej zaprotestowali przedstawiciele Katowickiego Alarmu Smogowego, którzy w miniony poniedziałek rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją do premiera Morawieckiego o włączeniu Katowic do programu.

- Ta decyzja jest dla nas niezrozumiała, nieracjonalna, dzieląca Polaków i Polki na lepszych i gorszych, a przez to bardzo krzywdząca sporą część społeczeństwa. Smog nie zna granic, nie wybiera i dla wszystkich jest tak samo szkodliwy, uciążliwy i utrudniający normalne życie - czytamy w piśmie. Jak dodają przedstawiciele Alarmu Katowice znalazły się poza programem, choć znajdują się w czołówce miast z zanieczyszczonym powietrzem w Polsce i w Europie.

- Walka ze smogiem to wyzwanie nie do udźwignięcia przez domowe budżety. Dlatego apelujemy o objęcie Katowic oraz wszystkich 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast rządowym programem termomodernizacji. Tylko działania kompleksowe dają szansę na poprawę jakości powietrza, a tym samym ograniczenie zagrożeń zdrowotnych dla polskiego społeczeństwa - to ciąg dalszy petycji.

Dodajmy, że rządowy program zakłada wsparcie finansowe gospodarstw domowych o dochodach poniżej minimum socjalnego korzystających z paliw stałych do ogrzewania domów. Uruchomiony ma zostać także program powszechnej termomodernizacji budynków mieszkalnych. Dofinansowanie mają otrzymać mniej i bardziej zamożne gospodarstwa domowe, ale te mniej zamożne będą mogły liczyć na pokrycie 100 proc. kosztów ocieplenia ich budynków.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera