Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: wyrwa na ulicy Kościuszki. Tu zginie motocyklista [ZDJĘCIA]

Jadwiga Jenczelewska
Tak wygląda groźna szczelina, która powstała na jednym z pasów jezdni ul. Kościuszki w Katowicach
Tak wygląda groźna szczelina, która powstała na jednym z pasów jezdni ul. Kościuszki w Katowicach Marzena Bugała-Azarko
Co roku na drogach województwa śląskiego ginie od 350 do 400 osób - w tej liczbie jest około 30 motocyklistów - mówi podinspektor Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dodaje, że w porównaniu z 2011 rokiem, kiedy zginęło 37 motocyklistów, w 2012 roku zanotowano spadek najtragiczniejszych zdarzeń z ich udziałem - 28 motocyklistów poniosło śmierć.

Na pytanie: jaki wpływ na liczbę i konsekwencje motocyklowych wypadków ma stan techniczny dróg i jakość nawierzchni, podinspektor Włodzimierz Mogiła odpowiada, że decydujący.

- Tam, gdzie poradzi sobie kierowca samochodu, prowadzący jednoślad jest często bez szans. Rozlane płyny na jezdni, przełomy, wyrwy w nawierzchni, szczególnie po zmroku, gdy widoczność jest niedostateczna, mogą mieć tragiczne skutki, bo trudniejsze jest opanowanie rozpędzonego pojazdu - dodaje.

Nic dziwnego, że sprawa, jaką zasygnalizował nam Czytelnik, musi działać na wyobraźnię, a grzech zaniechania może mieć nieodwracalne i straszliwe konsekwencje, przekładające się na cenę ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Tak otrzymasz odszkodowanie za zniszczone auto na dziurach [PORADNIK DZ]
Zagłębie: dziury i koleiny. Oto nasze drogi

- Gdy jedziemy od strony Mikołowa do Katowic ulicą Kościuszki, przejeżdżamy przez wiadukt zlokalizowany w Brynowie - nad ulicą Kłodnicką; po prawej stronie zlokalizowana jest tam pętla tramwajowa - informuje o tym miejscu nasz Czytelnik.

Na lewym pasie jezdni jest już tak duża dylatacja, że można zobaczyć jezdnię ulicy Kłodnickiej. Uskok jest na tyle poważny, że nie sposób go nie zauważyć podczas jazdy. Ale jest widoczny dopiero w ostatniej chwili.

- Samochód uszkodzi zawieszenie lub najwyżej felgi, ale motocyklista może już tego nie przeżyć - dodaje Czytelnik. - Ta dylatacja ciągle się powiększa. Dziś już nawet widać zbrojenie wiaduktu. Dlatego proszę o interwencję u właściciela drogi, czyli GDDKiA, lub u władz Katowic - zanim dojdzie do nieszczęścia - sygnalizuje.

Okazuje się, że właścicielem tej drogi nie jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, lecz Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach. Poniżej publikujemy odpowiedź, którą otrzymaliśmy z katowickiego MZUiM-u.

Apelujemy też do Czytelników - jeśli znacie podobne zrujnowane nawierzchnie dróg lub rozsypujące się konstrukcje, dajcie nam znać. Można przekazać informację e-mailem: [email protected], telefonicznie: 32 634 21 50 lub listownie (41-203 Sosnowiec, ul. Baczyńskiego 25a). Czekamy też na zdjęcia z opisem.

Chętnie je opublikujemy w DZ i na naszej stronie: dziennikzachodni.pl
Konstrukcja obiektu bez uszkodzeń

Krzysztof Gadomski z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach:
Wiadukt w ciągu ulicy Tadeusza Kościuszki nad ulicą Rzepakową-Kłodnicką, o którym mowa w artykule, znajduje się w zakresie działalności MZUiM Katowice.

Wiadukt jest przewidziany do remontu na 2014 rok, jeśli Rada Miasta Katowice zaakceptuje środki na ten cel w budżecie miasta Katowice.

Stan obiektu jest monitorowany przez odpowiednie służby i na chwilę obecną nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników, czyli korzystających z niego pojazdów.

Konstrukcja obiektu z belek żelbetowych prefabrykowanych nie wykazuje uszkodzeń; uszkodzenia dotyczą dylatacji stalowych, z ich niesprawnym odwodnieniem, co powoduje przepływ wody poza rejonem do tego przewidzianym. Problemu tego nie da się załatwić w ramach naprawy bieżącej, lecz wymaga on głębszego remontu, z wymianą odwodnienia, a może i całych dylatacji.

Dylatacja, czyli co

Dylatacja to termin z zakresu budownictwa:
- oznacza celowo utworzoną szczelinę w konstrukcji architektonicznej. Wydzielone elementy i ich fragmenty samodzielnie przenoszą przewidywane obciążenia, odkształcenia i przesunięcia. Aby uniknąć powstawania rys i pęknięć lub ograniczyć przemieszczenia, wykonuje się takie szczeliny.

Dylatacja, o której mowa w naszym tekście, nie ma nic wspólnego z celowym działaniem. Ten termin oznacza tu wyłącznie groźną szczelinę, która powstała w jezdni.

Tragiczne dane

Z informacji, które uzyskaliśmy w biurze prasowym Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach: od 1 stycznia do 31 marca 2013 r. na drogach woj. śląskiego odnotowano 14 zdarzeń, których sprawcami byli motocykliści. Było to 5 wypadków i 9 kolizji, w których 1 osoba zginęła, a 5 zostało rannych. Policja rozgranicza też zdarzenia, których ofiarami byli motocykliści: w takich wypadkach 2 osoby zostały zabite, a 6 rannych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!