MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: XIII uroczysty koncert akademicki z okazji Święta Uniwersytetu

RP
XIII uroczysty koncert akademicki z okazji Święta Uniwersytetu odbędzie się jutro o godz. 17.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach (ul. Zacisze 3). Podczas uroczystości prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2003-2008, wygłosi wykład pt. Skąd pochodzą najlepsi przyjaciele kobiet?.

Uniwersytet Śląski powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąty uniwersytet w Polsce. Jego powstanie było możliwe dzięki połączeniu działającej w Katowicach od 1963 roku Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, jedyną wyższą uczelnią w regionie, której korzenie sięgają roku 1928. Gdy w 1968 roku Uniwersytet Śląski inaugurował pierwszy rok akademicki, tworzyły go cztery wydziały (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Humanistyczny i Wydział Wychowania Technicznego) i kształcił 6 tysięcy studentów, zatrudniając jednocześnie ponad 2000 nauczycieli akademickich.

Siedziba władz uczelni, a także większości wydziałów, znajduje się w Katowicach. Pozostałe wydziały i inne jednostki dydaktyczne Uczelni zlokalizowane są w trzech innych miastach południowej Polski: Cieszynie, Chorzowie i Sosnowcu. Piątym miastem uniwersyteckim jest Jastrzębie Zdrój, w którym od października 1998 roku rozpoczął działalność zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UŚ. Od października 2001 r. w szóstym mieście, Rybniku, Uniwersytet Śląski współtworzy Zespół Szkół Wyższych.

Wymiar dydaktyczny uczelni wzbogacają kolejne dwie jednostki: uruchomione w 1997 roku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne (MISH), adresowane do kandydatów o szerokich zainteresowaniach humanistycznych, oraz powstałe w 1998 roku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze (MISMP), adresowane do kandydatów o zainteresowaniach z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Zarówno MISH, jak i MISMP zwiększają umiejętność przystosowania się do zmiennych warunków pracy, z jakimi absolwenci uczelni zetkną się w przyszłości. Studia te kształtują również osoby, które pragną poświęcić się w przyszłości pracy naukowej.

Od 1982 roku w strukturach uczelni działa również Uniwersytet Trzeciego Wieku, który funkcjonuje dzięki współpracy z innymi uczelniami wyższymi w Katowicach - Śląskim Uniwersytetem Medycznym i akademiami: Muzyczną, Sztuk Pięknych oraz Wychowania Fizycznego.

Pierwszym rektorem Uniwersytetu Śląskiego (w latach 1968-1972) był historyk, prof. dr hab. Kazimierz Popiołek. Obecnie Uniwersytetem Śląskim kieruje JM Rektor prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni