Kongres kardiologów w Katowicach
XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego rozpoczął się wczoraj, w czwartek 22 września, a zakończy się w sobotę 24 września. Hasło przewodnie tegorocznej edycji kongresu brzmi: "Sercu na Ratunek". Przez 3 dni kongresu zgromadzeni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach medycy specjaliści oraz eksperci, którym bliska jest tematyka schorzeń i wad układu sercowo-naczyniowego, debatują na temat najnowszych wyników badań naukowych w dziedzinie kardiologii. Program złożony z kilkunastu sesji dydaktycznych, satelitarnych, specjalnych oraz sesji przypadków klinicznych przygotowano w ten sposób, aby obejmował możliwie najszerszy zakres tematów kardiologicznych. Kongres ma na celu m.in. wymianę doświadczeń, wartych wykorzystania w praktyce klinicznej i wgląd w aktualne metody diagnostyczne i terapeutyczne, najskuteczniejsze i stosowane w tej dziedzinie medycyny.
- Jesteśmy przekonani, że Katowice po raz kolejny pokażą swoje gościnne oblicze odwiedzającym go lekarzom, pielęgniarkom, technikom i ratownikom medycznym, studentom medycyny i wszystkim, którzy – dzięki poszerzaniu swojej wiedzy – chcą się przyczynić do podnoszenia standardów opieki kardiologicznej, nie tylko w Polsce - informowali organizatorzy dwudziestej szóstej edycji kongresu PTK.
W czwartkowej konferencji inaugurującej wzięli udział m.in.: Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Robert J. Gil, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Oskar Kowalski, współprzewodniczący komitetu organizacyjnego XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Z ramienia Urzędu Miasta Katowice reprezentował z kolei wiceprezydent Waldemar Bojarun.
Eksperci zebrani na kongresie wskazali na główne priorytety systemowe w dziedzinie kardiologii
- uwolnienie limitów w procedurach kardiologicznych i kardiochirurgicznych
- uwolnienie limitów w procedurach kardiologicznych i kardiochirurgicznych
- usprawnienie wprowadzania nowych technologii medycznych do refundacji nie tylko lekowych, ale również wyrobów medycznych
- reewaluacja wycen procedur kardiologicznych
- rozszerzenie sieci kardiologicznej na teren całego kraju
- optymalizacja wczesnej diagnostyki i leczenia interwencyjnego zawału serca
- promowanie i wdrażanie koordynowanej opieki nad pacjentem kardiologicznym w poszczególnych jednostkach i zespołach chorobowych
"Sercu na ratunek"
Jak podkreślają zebrani na Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, choroby serca i układu krążenia to główna przyczyna śmiertelności w Polsce. "Dług kardiologiczny" przez ostatnie 2 lata, wskutek pandemii koronawirusa, jeszcze bardziej się pogłębił. Skokowo wzrosła liczba pacjentów z niewydolnością serca, którzy wymagają pilnej hospitalizacji. Pacjenci z zawałem serca zwlekają z wezwaniem pomocy medycznej - niestety znacznie częściej niż przed pandemią i związanymi z nią decyzjami sanitarnymi. Wskutek pandemii Covid19 i obostrzeń z tym związanych, czas oczekiwania na konieczne zabiegi i świadczenia wśród pacjentów kardiologii znacznie się wydłużył.
Podczas tegorocznego kongresu PTK bardzo ważną kwestią będzie prezentacja nowych wytycznych w kardiologii, zgłoszonych w czasie Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jaki miał miejsce w sierpniu bieżącego roku. Gremium europejskich medyków wskazało bowiem na nowe rozwiązania w procesie rozpoznawania i leczenia chorób serca, które należy brać pod uwagę w hospitalizowaniu pacjentów.
XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Agencji Badań Medycznych, Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego i Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?