MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego trwa. Tegoroczna edycja pod hasłem "Sercu na Ratunek”

Szymon Karpe
"Sercu na Ratunek” to hasło przewodnie tegorocznej edycji kongresu."Choroby serca i układu krążenia nadal są główną przyczyną śmiertelności w Polsce" - wskazują eksperci zgromadzeni na wydarzeniu.
"Sercu na Ratunek” to hasło przewodnie tegorocznej edycji kongresu."Choroby serca i układu krążenia nadal są główną przyczyną śmiertelności w Polsce" - wskazują eksperci zgromadzeni na wydarzeniu. Wojciech Grabowski
Trwa XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Sercu na ratunek". Jak wskazują zebrani na wydarzeniu lekarze i eksperci, choroby serca i układu krążenia nadal są główną przyczyną śmiertelności w Polsce. Ostatnie 2 lata w cieniu pandemii koronawirusa nie sprzyjały pacjentom kardiologii, ani nowym rozwiązaniom w tej dziedzinie. W trakcie kongresu specjaliści wymieniają się najnowszymi wynikami badań, które być może pomogą obecnym i przyszłym pacjentom.

Kongres kardiologów w Katowicach

XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego rozpoczął się wczoraj, w czwartek 22 września, a zakończy się w sobotę 24 września. Hasło przewodnie tegorocznej edycji kongresu brzmi: "Sercu na Ratunek". Przez 3 dni kongresu zgromadzeni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach medycy specjaliści oraz eksperci, którym bliska jest tematyka schorzeń i wad układu sercowo-naczyniowego, debatują na temat najnowszych wyników badań naukowych w dziedzinie kardiologii. Program złożony z kilkunastu sesji dydaktycznych, satelitarnych, specjalnych oraz sesji przypadków klinicznych przygotowano w ten sposób, aby obejmował możliwie najszerszy zakres tematów kardiologicznych. Kongres ma na celu m.in. wymianę doświadczeń, wartych wykorzystania w praktyce klinicznej i wgląd w aktualne metody diagnostyczne i terapeutyczne, najskuteczniejsze i stosowane w tej dziedzinie medycyny.

- Jesteśmy przekonani, że Katowice po raz kolejny pokażą swoje gościnne oblicze odwiedzającym go lekarzom, pielęgniarkom, technikom i ratownikom medycznym, studentom medycyny i wszystkim, którzy – dzięki poszerzaniu swojej wiedzy – chcą się przyczynić do podnoszenia standardów opieki kardiologicznej, nie tylko w Polsce - informowali organizatorzy dwudziestej szóstej edycji kongresu PTK.

W czwartkowej konferencji inaugurującej wzięli udział m.in.: Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Robert J. Gil, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Oskar Kowalski, współprzewodniczący komitetu organizacyjnego XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Z ramienia Urzędu Miasta Katowice reprezentował z kolei wiceprezydent Waldemar Bojarun.

Eksperci zebrani na kongresie wskazali na główne priorytety systemowe w dziedzinie kardiologii

  1. uwolnienie limitów w procedurach kardiologicznych i kardiochirurgicznych
  2. uwolnienie limitów w procedurach kardiologicznych i kardiochirurgicznych
  3. usprawnienie wprowadzania nowych technologii medycznych do refundacji nie tylko lekowych, ale również wyrobów medycznych
  4. reewaluacja wycen procedur kardiologicznych
  5. rozszerzenie sieci kardiologicznej na teren całego kraju
  6. optymalizacja wczesnej diagnostyki i leczenia interwencyjnego zawału serca
  7. promowanie i wdrażanie koordynowanej opieki nad pacjentem kardiologicznym w poszczególnych jednostkach i zespołach chorobowych

"Sercu na ratunek"

Jak podkreślają zebrani na Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, choroby serca i układu krążenia to główna przyczyna śmiertelności w Polsce. "Dług kardiologiczny" przez ostatnie 2 lata, wskutek pandemii koronawirusa, jeszcze bardziej się pogłębił. Skokowo wzrosła liczba pacjentów z niewydolnością serca, którzy wymagają pilnej hospitalizacji. Pacjenci z zawałem serca zwlekają z wezwaniem pomocy medycznej - niestety znacznie częściej niż przed pandemią i związanymi z nią decyzjami sanitarnymi. Wskutek pandemii Covid19 i obostrzeń z tym związanych, czas oczekiwania na konieczne zabiegi i świadczenia wśród pacjentów kardiologii znacznie się wydłużył.

Podczas tegorocznego kongresu PTK bardzo ważną kwestią będzie prezentacja nowych wytycznych w kardiologii, zgłoszonych w czasie Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jaki miał miejsce w sierpniu bieżącego roku. Gremium europejskich medyków wskazało bowiem na nowe rozwiązania w procesie rozpoznawania i leczenia chorób serca, które należy brać pod uwagę w hospitalizowaniu pacjentów.

"Sercu na Ratunek” to hasło przewodnie tegorocznej edycji kongresu."Choroby serca i układu krążenia nadal są główną przyczyną śmiertelności w Polsce" - wskazują eksperci zgromadzeni na wydarzeniu.

Katowice. XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa ...

XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Agencji Badań Medycznych, Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego i Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni