Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice z drona. Zdjęcia z lotu ptaka. Miasto wygląda przepięknie! Zobaczcie zdjęcia

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Katowice z lotu ptaka wyglądają obłędnie! Większość zdjęć opublikowanych w internecie przedstawia samo centrum Katowic. Inne dzielnice również wyglądają obłędnie. Zobaczcie zdjęcia dzielnic Murcki, Nikiszowca, Giszowca oraz Osiedla Paderewskiego i Tysiąclecia.

Dronem z Dziennikiem Zachodnim. Katowice z lotu ptaka. Musisz to zobaczyć!

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Katowice to miasto w samym centrum Śląska, które z roku na rok się zmienia i przechodzi ogromną metamorfozę, także w innych częściach miastach. Jesteście ciekawi? Zobaczcie nasze zdjęcia z drona "Dziennika Zachodniego", wchodząc w naszą galerię zdjęć.

Katowice - dzielnica Murcki

Murcki są największą pod względem powierzchni dzielnicą Katowic – obejmują aż 25,2 proc. powierzchni miasta (41,53 km²). W 1769 roku powstała tu najstarsza na Górnym Śląsku kopalnia węgla kamiennego – Emanuelssegen (obecnie Murcki). Ostatni szyb kopalni Murcki na terenie dzielnicy zamknięto w 2004 roku.

Katowice - Nikiszowiec

Można powiedzieć, że Nikiszowiec jest najbardziej znaną i turystyczną dzielnicą Katowic. To wręcz unikat na skalę kraju! To właśnie tutaj można poczuć górniczą przeszłość i tradycję miasta. Ciekawe detale architektoniczne, charakterystyczne dla tutejszego budownictwa robią wrażenie. Górnicze osiedle położone na południu Katowic, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, industrialnej trasie turystycznej. Od 14 stycznia 2011 roku uznane przez ROZ za Pomnik Historii. Nikiszowiec zdobył również w 2011 roku czwarte miejsce w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski, zorganizowanym przez „National Geographic Traveler”.

Katowice - Giszowiec

Giszowiec to dawny ogród dla robotników kopani Giesche i ich rodzin oraz dla pracowników hut cynku i ołowiu w Szopienicach i Roździeniu. Osiedle to powstało w latach 1907-1910, według projektu architektów z Charlottenburga- Jerzego i Emiliana Zillmanów. Znajdują się tu głównie domu dwu-, trzy- i czterorodzinne budowane na wzór starej górnośląskiej chaty wiejskiej. Z początku Giszowiec był samodzielnym osiedlem posiadającym własną administrację, który w roku 1924 został włączony do gminy Janów. Do końca lat siedemdziesiątych pełnił funkcję osiedla-sypialni dla pracowników kopalni, głównie „Wieczorka” i „Staszica”, bowiem w roku 1969 rozpoczęto w sąsiedztwie budowę osiedla spółdzielczego im. Stanisława Staszica, składającego się z jedenastopiętrowych bloków, wypierających jednopiętrowe domki. Obecnie część Giszowca objęta jest opieką konserwatorską.

Katowice - Osiedle Paderewskiego

Osiedle I.J. Paderewskiego powstało na terenach Zawodzia w historycznej gminie Bogucice oraz folwarku Karbowa, włączonego 11 września 1865 roku do Katowic. Początek osiedla sięga połowy lat 60. XX wieku. W 1965 roku, Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zadecydowała o budowie nowego osiedla mieszkaniowego, które miało być przeznaczone dla 20 tys. mieszkańców. Zorganizowano specjalnie konkurs na projekt osiedla, w którym uczestniczyło sześć zespołów. Zwyciężyli trzej architekci z katowickiego Miastoprojektu: Juranda Jareckiego, Stanisława Kwaśniewicza i Ryszarda Ćwiklińskiego.

Katowice - Osiedle Tysiąclecia

Fani literatury wiedzą, że właśnie na tym osiedlu rozgrywała się jedna z akcji w powieści autorstwa Szczepana Twardocha "Drach". Osiedle Tyciąclecia jest jednym z perełek architektonicznych dzięki wieżowcom, nazywanym "kukurydzami". Bliźniacze budynki są położone przy ulicy Zawiszy Czarnego w centralnej części osiedla. Wieże zaprojektowali Henryk Buszka i Aleksander Frant. Ich budowę rozpoczęto pod koniec lat 70., a ostatnią Kukurydzę ukończono w latach 90. Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś obszar osiedla przed budową stanowiły głównie pola uprawne, a także znajdowały się tutaj pozostałości po zabudowie gospodarczej majątku ziemskiego oraz osiedle zamieszkane przez biednych mieszkańców miasta. Budowę osiedla rozpoczęto w 1961 roku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera