Katowice. Zarząd województwa śląskiego wszczął procedurę powołania nowego dyrektora Muzeum Śląskiego. Funkcję tę ma pełnić Maria Czarnecka

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach Marzena Bugała
Udostępnij:
Zarząd województwa śląskiego podjął uchwałę o wszczęciu procedury związanej z zamiarem powołania nowego dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach. Funkcję tę ma pełnić – jak czytamy w uchwale – Maria Czarnecka. Dokument pojawił się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego jeszcze w lutym, natomiast przedstawiciele marszałka milczą w tej sprawie. Co z konkursem na dyrektora? Został unieważniony

Zarząd województwa śląskiego wszczął procedurę powołania nowego dyrektora Muzeum Śląskiego

Maria Czarnecka ma zostać nowym dyrektorem Muzeum Śląskiego w Katowicach. Uchwałę o wszczęciu procedury związanej z zamiarem powołania jej na to stanowisko zarząd województwa śląskiego podjął 17 lutego. Jednak jak dotąd przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego nie potwierdzili oficjalnie tej informacji.

- Wszczyna się procedurę związaną z zamiarem powołania Pani Marii Czarneckiej na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach polegającą na uzyskaniu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję oraz na uzgodnieniu zamiaru z Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – to jeden z trzech paragrafów wspomnianej wyżej uchwały.

Kolejny stwierdza, że jej wykonanie powierza się marszałkowi, następny, że wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Z tego samego dnia - 17 lutego - jest druga ważna w tym temacie uchwała. O unieważnieniu konkursu na dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach. W tej sprawie służby marszałka też milczą.

Zobacz koniecznie

Wakat na stanowisku dyrektora Muzeum Śląskiego jest już od roku. Wcześniej funkcję tę pełniła Alicja Knast

Dodajmy, że to zaskakujący ciąg dalszy jednej z najdłużej trwających rekrutacji w regionie. Wakat na stanowisku dyrektora Muzeum Śląskiego jest od początku ubiegłego roku, gdy z funkcji tej odwołano znaną i cenioną w środowisku Alicję Knast.

Zarząd województwa powołał wówczas na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Marcina Gwoździewicza, który wcześniej został szefem departamentu kultury urzędu marszałkowskiego.

Konkurs na nowego dyrektora MŚ ogłoszono w listopadzie 2020, ale nie został rozstrzygnięty. W międzyczasie skończyła się kadencja rady muzealnej, a bez niej nie można było powołać jury konkursu. Z kolei na początku tego roku końca dobiegła kadencja Gwoździewicza, który miał kierować instytucją do czasu wyboru nowego dyrektora, ale nie dłużej niż rok. W związku z tym 31 stycznia powołano nowego p.o. szefa MŚ - to dr Karol Makles z Uniwersytetu Śląskiego.

Nie przeocz

- Dr Makles pełni tę funkcję od 31 stycznia do czasu rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach – napisał w mejlu do redakcji w pierwszych dniach lutego Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy marszałka śląskiego. Odpowiedzi na pytanie co z konkursem, wówczas nie otrzymaliśmy.

Nie otrzymaliśmy jej również w ostatnich dniach (pytania w tej sprawie skierowaliśmy do rzecznika marszałka 1 marca), mimo że uchwała o unieważnieniu procedury została podjęta już 17 lutego. Natomiast jeszcze w lutym zarząd województwa miał uzgodnić z ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu powołanie dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach bez przeprowadzania konkursu.

- Zostanie wystosowane pismo do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu mające na celu uzgodnienie kandydata na dyrektora oraz zakończenie procedury wyłonienia nowego dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach. Pragnę zaznaczyć, że w procedurze udział biorą przedstawiciele związków zawodowych i środowisk twórczych – tłumaczył cytowany w połowie lutego na łamach katowickiej Gazety Wyborczej Sławomir Gruszka.

Kim jest Maria Czarnecka?

Zarząd w województwa śląskiego w uchwale o wszczęciu procedury w sprawie powołania Marii Czarneckiej na funkcję dyrektora Muzeum Śląskiego ograniczył się jedynie do wymienienia kandydatki z imienia i nazwiska. Nie ma nic na temat jej osiągnięć, nie znajdziemy tu też uzasadnienia tej decyzji.

Co zatem wiemy o Marii Czarneckiej? To absolwentka Uniwersytetu Śląskiego i studiów doktoranckich w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym, pracownik Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Pracowała m.in. w Centrum Pieniądza NBP.

Była jedną z współpracowniczek Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej i jedną z inicjatorek ufundowania upamiętniającej zmarłego tablicy na budynku centrali NBP w Warszawie.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dobra " zmiana" , co jeszcze zepsuc ?

P
Pan Ewnik

Skoro była inicjatorką wmurowania tablicy pamiątkowej, to jakieś tam związki ze sztuką ma. Nie czepiajcie się znowu, tak bardzo. A kto wie, może to w ogóle niezła sztuka?

b
bobik

nie ważne kwalifikacje, ważne że swój!

E
EaDo

Najważniejsze że pisówka. Nie ma kwalifikacji na to stanowisko? A czy to ważne? Po roku rozłoży Muzeum i nikt jej nic nie zrobi ...

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie