Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Zdjęcia Nikiszowca jakich nie widzieliście. Podwórka i detale architektoniczne. Dlatego warto odwiedzić to miejsce

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Nikiszowiec - podwórka i detale
Nikiszowiec - podwórka i detale Mateusz Zarembowicz & Josefina Pepi
Odwiedziliśmy Nikiszowiec, choć zdjęć tego osiedla możecie znaleźć w internecie wiele, to tym razem chcieliśmy się skupić na różnych detalach, które powodują, że to miejsce wyróżnia je spośród innych osiedli patronackich.

Powstałe ponad 100 lat temu osiedle zostało zaprojektowane przez dwóch podberlińskich architektów - Georga i Emila Zillmannów.
Projektanci dołożyli wszelkich starań by ze zwykłego osiedla patronackiego zrobić architektoniczną perełkę. Choć na pierwszy rzut oka siedem familoków zbudowanych na nieregularnym planie, niczym specjalnym się nie wyróżnia, to jednak przy bliższym poznaniu, okazuje się, że detali jest całe mnóstwo. Wyróżniają się wejścia do klatek schodowych i bramy - nie spotkamy dwóch takich samych. To samo dotyczy wykonanych z cegieł zdobników w ścianach - można tu znaleźć wiele kształtów i symboli.

Mieszkania narożne, usytuowane przeważnie na pierwszym piętrze, były zamieszkiwane przede wszystkim przez kadrę kierowniczą kopalni Giesche, która po wojnie otrzymała imię Józefa Wieczorka. Wykusze w tych miejscach miały specjalne przeznaczenie. Zwiększały widoczność na przecinające się ulice. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarządcy mieli możliwość zobaczyć co dzieje się na ulicy bez konieczności wychylania się z okna. Choć wykuszy na całym osiedlu jest bardzo dużo. W zasadzie nie ma klatki schodowej, na której nie byłoby mieszkania zaopatrzonego w powiększoną przestrzeń dzięki powiększonej wnęce okiennej.

Dziś po ponad stu latach od powstania Nikiszowca, osiedle cieszy się coraz większą popularnością. Stało się jednym z najmodniejszych miejsc w Katowicach. Już niedługo w zamkniętej kopalni Wieczorek rozpocznie się budowa hubu gamingowo technologicznego. Ta inwestycja spowoduje, że górniczy Nikiszowiec odejdzie w niepamięć, a stanie się modnym miejscem zamieszkałym głównie przez ludzi, którzy zarabiają już nie poprzez ciężką pracę fizyczną. Architektura Zillmannów jest uniwersalna. Zamysł projektantów osiedla dał mu szansę na odnalezienie się w XXI-wiecznej rzeczywistości.

A wam co najbardziej podoba się w Nikiszowcu? Zobaczcie zdjęcia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera