Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, czyli znowu rok sukcesów. A co w planach na 2023 rok?

Monika Krężel
Monika Krężel
W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa obecnie ponad 540 przedsiębiorstw
W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa obecnie ponad 540 przedsiębiorstw MAT. PRASOWE/KSSE
W przyszłym roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wkracza w 27. rok działalności, zachęca przedsiębiorców do inwestowania na całym świecie. Warto wiedzieć, że łącznie firmy działające w KSSE stworzyły około 90 tys. miejsc pracy.

Choć sytuacja gospodarcza i polityczna na świecie jest trudna, coraz więcej firm boryka się z problemami wynikającymi z agresji Rosji na Ukrainę, wysokimi cenami energii, to inwestycje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej cieszą się powodzeniem, zwłaszcza wśród mikro, małych i średnich firm. Wystarczy spojrzeć na podsumowanie trzech kwartałów 2022 roku.

Inwestorzy z sektora MŚP nie rezygnują z lokowania nowych projektów w KSSE. Łącznie Katowicka SSE wydała do końca trzeciego kwartału 55 decyzji o wsparciu na jej terenach. Dzięki nim firmy uzyskają zwolnienie z podatku CIT i PIT do nawet 50 procent na okres 12 lub 15 lat (w ramach działającej od 2018 roku Polskiej Strefy Inwestycji). Od początku tego roku spółki, które zdecydowały się umiejscowić swoje nowe projekty na terenach strefy, zadeklarowały inwestycje o wartości ponad 1,6 mld zł (liczby dotyczą tylko trzech pierwszych kwartałów). Większość z nich (36) reprezentuje sektor MŚP. Pozostałych 19 to duże przedsiębiorstwa, zatrudniające łącznie co najmniej 500 pracowników. Wśród inwestorów dominują w tym roku przedsiębiorstwa z branży maszynowej, transportu, elektroniki użytkowej, motoryzacji oraz sektora FMCG (spożywczego). Dzięki nowym projektom w regionie powstanie ponad 750 nowych, a utrzymanych zostanie ponad 6500 miejsc pracy. Najwięcej z nich w obrębie podstref gliwickiej i sosnowiecko-dąbrowskiej.

- Sytuacja geopolityczna i związane z nią m.in. wysokie ceny energii oczywiście nie pomagają firmom w planowaniu nowych inwestycji. W tym upatrujemy nieco niższy niż przed rokiem wskaźnik ubiegania się o wsparcie, choć nadal jest on bardzo wysoki, biorąc pod uwagę pozostałe strefy ekonomiczne w Polsce. Ze względu na obecny klimat geopolityczny nie spodziewamy się pobić zeszłorocznych, rekordowych ponad 100 decyzji, jednak fakt, że mamy ich już ponad 50 po trzech kwartałach jest naprawdę pozytywny i świadczy o dobrym klimacie do inwestycji - podkreśla dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Szczególnie, jeśli patrzymy na mikro, małe i średnie firmy, które nie zwalniają tempa. Oczywiście poza regularnymi działaniami, jak wsparcie przedsiębiorstw na etapie planowania, a później przeprowadzenia inwestycji, staramy się też maksymalnie promować strefę i korzyści, jakie może przynieść przystąpienie do KSSE. Stąd m.in. specjalna, internetowa kampania informacyjna, którą uruchomiliśmy z sukcesem w kwietniu czy udział w misji gospodarczej do Korei, po której mamy bardzo optymistyczne nadzieje co do nowych inwestorów w naszej strefie - dodaje.

Nie tylko Korea, ale i Egipt

Niewiele osób wie, że KSSE jest ważnym partnerem dla swojego odpowiednika w Egipcie - Suez Canal Economical Zone. - Dla polskich przedsiębiorców Egipt jest bardzo ważny. Mamy podpisane umowy partnerskie, pracujemy nad bardzo ważnym projektem w Egipcie, mam nadzieję, że będzie to sukces na światową skalę. Cieszy także fakt, że polscy przedsiębiorcy przebijają szklany sufit w internacjonalizacji. Są w Brazylii, Korei Południowej, Afryce. Jeśli ktoś jest zainteresowany aktywnością poza Polską, my służymy wszelką pomocą - zapewniał prezes dr Janusz Michałek podczas konferencji PRECOP 27 w Katowicach. - Zresztą widać, że pojawiło się nowe pokolenie właścicieli firm, bardziej otwarte, które rusza na podbój całego świata. Afryka to przyszłość, są tam ogromne pokłady i możliwości. Bardzo intensywnie współpracujemy więc także z krajami w Afryce.

Prezes KSSE podkreśla, że jest to niezwykle atrakcyjny kontynent dla inwestorów. Świetnie odnajduje się tam wielki przemysł energochłonny, produkcja zielonego wodoru, a tereny są dobrze uzbrojone, jeśli chodzi o infrastrukturę przesyłową, elektroenergetyczną. Co ciekawe, firmy działające w KSSE są już w Afryce, jak np. Saint Gobain.

Znów najlepsi w Europie

Przypomnijmy. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. została powołana w czerwcu 1996 r. w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. KSSE obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz 6 powiatów województwa opolskiego. Obecnie działa w niej ponad 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 42 mld złotych i stworzyły 90 000 miejsc pracy. KSSE stawia na łączenie nauki z biznesem, budowanie partnerstwa w procesie inwestycyjnym, efektywną współpracę Polski z zagranicą oraz wsparcie w zapewnianiu wysoko wykwalifikowanych kadr odpowiadających na potrzeby rynku pracy i przedsiębiorców.

KSSE została ogłoszona po raz trzeci z rzędu najlepszą strefą ekonomiczną w Europie, a po raz pierwszy trzecią na świecie w rankingu Financial Times - fDi’s Global Free Zones of the Year 2022.

Ranking Global Free Zones of the Year każdego roku wyróżnia strefy ekonomiczne z całego świata, które oferują najlepsze warunki inwestycyjne. Organizowany jest przez fDi Intelligence - specjalną agendę legendarnego wydawnictwa Financial Times, promującą inwestycje i rozwiązania dla rozwoju gospodarczego. Katowicka SSE została wyróżniona jako najlepsza strefa w Europie już po raz szósty (poprzednio zdobywała ten tytuł w latach 2015 - 2017 oraz 2019 i 2021). W tegorocznej edycji uzyskała także wyróżnienia w zakresie działań na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw oraz ESG (działania na rzecz środowiska naturalnego, społeczeństwa i ładu korporacyjnego). Natomiast po raz drugi znalazła się na światowym podium, tym razem na trzecim miejscu.

- Jesteśmy niezwykle dumni, że po raz szósty w historii zostaliśmy najlepszą strefą ekonomiczną w Europie. Po raz pierwszy jesteśmy również trzecią SSE na świecie (w 2019 byliśmy drudzy) co wyjątkowo nas nobilituje, gdyż każdego roku powstają nowe tego typu jednostki, często w gospodarczo najlepiej rozwiniętych rejonach globu. W ubiegłym roku udało nam się przyciągnąć ponad 100 inwestorów, co jest rekordową liczbą w historii stref ekonomicznych w Polsce, mimo iż wciąż zmagaliśmy się z pandemią koronawirusa. Rok 2022 jest dla nas również bardzo dobry. Tworzenie warunków sprzyjających biznesowi, dostarczanie inwestorom rozwiązań szytych na miarę oraz podejmowanie ważnych inicjatyw z dziedziny ESG okazało się zatem właściwą strategią, którą zamierzamy kontynuować w przyszłości - mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

KSSE uznawana jest za lidera wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych.

Siła małych przedsiębiorstw

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła online’ową kampanię informacyjną, skierowaną do przedstawicieli sektora MŚP. Zainteresowanie nią ze strony małych i średnich przedsiębiorstw jest ogromne. Częścią kampanii jest specjalny serwis informacyjny, dostępny na stronie www.ksse.com.pl/DlaMSP, na którym potencjalni inwestorzy znajdą m.in.: specjalny kalkulator, dzięki któremu mogą w kilka minut sprawdzić, czy ich inwestycja kwalifikuje się do wsparcia w ramach KSSE, poradnik inwestora MŚP, czy też dane i przykłady firm, które z sukcesem zainwestowały w Strefie.

- Cieszymy się, że dzięki naszej kampanii odczarowujemy mit, iż strefy ekonomiczne dają możliwości rozwoju tylko dużym firmom. Fakt, że przez jedynie pięć miesięcy skontaktowało się z nami aż 160 potencjalnych inwestorów jest dowodem na siłę i możliwości rozwoju polskich firm z sektora MŚP. Dlatego też zdecydowaliśmy się kontynuować te działania z nadzieją, że klimat dla inwestycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w KSSE nie zmieni się - dodaje prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

W przeświadczeniu wielu przedsiębiorców z sektora MŚP Specjalne Strefy Ekonomiczne są dobrym miejscem do inwestycji tylko dla dużych międzynarodowych koncernów. Tymczasem w 2021 roku Katowicka SSE wydała aż 52 pozytywne decyzje o wsparciu dla firm z sektora MŚP, czyli ponad połowę wszystkich zgód. Ponadto w ciągu ostatnich 7 lat inwestujące w niej małe, mikro i średnie firmy uzyskały ponad 300 milionów złotych wsparcia poprzez zwolnienie z podatków. Dzięki nowym przepisom uzyskanie dobrych warunków inwestycyjnych jest łatwiejsze, niż się wydaje.

- Od 2018 roku nie mieliśmy praktycznie ani jednego tygodnia, w którym nie byłby rozpatrywany wniosek o wydanie decyzji o wsparciu. Składa się na to m.in. zwolnienie z podatku CIT/PIT czy pomoc w załatwianiu formalności. Firmy z sektora MŚP coraz częściej korzystają z oferty specjalnych stref ekonomicznych ponieważ zauważyły, że to po prostu bardzo dobre miejsce na rozwój ich biznesu - podkreśla dr Janusz Michałek.

Do wzrostu poziomu inwestycji firm z sektora MŚP z pewnością przyczyniło się uelastycznienie możliwości uzyskania wsparcia poprzez stworzenie w 2018 roku Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Obecnie nie trzeba już bowiem posiadać siedziby w konkretnej lokalizacji, gdyż tak naprawdę cała Polska stała się strefą ekonomiczną.

W 2021 roku w przypadku KSSE niemal 60 procent inwestorów to firmy z polskim kapitałem. Przy odpowiednio sprofilowanych inwestycjach, niewielkich nakładach inwestycyjnych i odpowiednim poziomie stopy zwrotu, uzyskanie decyzji o wsparciu pozwala uzyskać korzyść porównywalną do dużego grantu. Jak podkreślają przedstawiciele stref - uzyskanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego nie musi oznaczać konieczności „odbierania ulgi” przez długi okres czasu. Szczególnie w zakresie tzw. reinwestycji.

- Jestem przekonany, że udało nam się dotrzeć z naszą ofertą do znacznej liczby firm, które z tych powodów zdecydowały się na złożenie wniosku o udzielenie decyzji o wsparciu. Szczególnie cieszy to, że dzięki stworzeniu PSI coraz częściej zachęcamy do inwestycji firmy w lokalizacjach, które do tej pory znajdowały się poza zasięgiem SSE - informuje dr Janusz Michałek. - Jeśli ktoś ma ciekawy projekt, otrzyma decyzję bez zbędnej biurokracji. Polska Strefa Inwestycji to świetny mechanizm, który daje ogromne możliwości, można odzyskać nawet połowę podatku.

Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów, firmy mają możliwość uzyskania zwolnienia z podatku CIT lub PIT na terenie całej Polski na okres 12 lat (poza granicami KSSE na terenie Śląska) oraz aż 15 lat dla projektów realizowanych w granicach SSE. Podczas gdy dla dużych firm wysokość pomocy publicznej wynosi do 30%, to dla średnich i małych odpowiednio aż do 40% i 50%.

Oferta przeznaczona jest dla tych przedsiębiorstw, które realizują projekty przemysłowe (np. budowa nowych zakładów produkcyjnych) bądź też firm oferujących nowoczesne usługi dla biznesu, związanych np. z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki i usług powiązanych, audytem finansowym czy usługami rachunkowo-księgowymi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera