Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki biurowiec otrzymał prestiżowy, międzynarodowy certyfikat. To Bloch w kompleksie GPP Business Park. Zobaczcie, jak wygląda

OPRAC.:
Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Katowicki biurowiec otrzymał prestiżowy, międzynarodowy certyfikat. To Bloch w kompleksie GPP Business Park
Katowicki biurowiec otrzymał prestiżowy, międzynarodowy certyfikat. To Bloch w kompleksie GPP Business Park Mat. prasowe
Katowicki biurowiec otrzymał prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Breeam International na poziomie „Outstanding”. Przyznawanym jest on energooszczędnym budynkom, w których komfort pracy stawiany jest na pierwszym miejscu. Chodzi o budynek Bloch, stanowiący część kompleksu GPP Business Park w Katowicach. Co ciekawe biurowiec jest jedynym plus-energetycznym biurowcem w Polsce.

Katowicki biurowiec otrzymał prestiżowy, międzynarodowy certyfikat

Hotele dla owadów, budki dla nietoperzy i ptaków, pasieka na dachu i nasadzenia rodzimych gatunków roślin oraz najnowsze rozwiązania technologiczne doceniła brytyjska komisja, przyznając katowickiemu biurowcowi prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Breeam International na poziomie „Outstanding”. Certyfikat otrzymał biurowiec im. Konrada Blocha, wchodzący w skład kompleksu GPP Business Park na północy Katowic (kompleks znajduje się w rejonie ulicy Konduktorskiej w Wełnowcu).

- Idea stworzenia unikatowego pod względem energetycznym i wpływu na środowisko naturalne miejsca przyświecała nam od samego początku tworzenia kompleksu – mówi Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park S.A.

- Budowa zrównoważonych budynków to jednak nie tylko kwestia zastosowania najnowszych technologii, to przede wszystkim większy komfort pracy i niższe koszty eksploatacyjne dla użytkowników - dodaje.

Certyfikat Breaam to narzędzie weryfikujące poziom oddziaływania budynku na otoczenie oraz zastosowania w nim najnowszych technologii i równoważonych rozwiązań. Jest to obecnie jedna z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem eko rozwiązań w Europie.

Biurowiec Bloch to jedyny w Polsce biurowiec plus-energetyczny w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Biurowiec Bloch oddano do użytku w 2019 roku. To jedyny w Polsce biurowiec plus-energetyczny w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

- Oznacza to, że produkuje on więcej energii, niż wynosi jego zapotrzebowanie. Zastosowano w nim system trigeneracji i pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych w celu zwiększenia zdolności produkcji energii z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Autorski system BMS (Building Management System) steruje żaluzjami, oświetleniem i wentylacją powierzchni biurowej w jednej sieci. Pozwala to na zwiększenie efektywności energetycznej oraz ściślejsze dopasowanie systemu do potrzeb najemców. Dzięki tym technologiom oraz wykorzystaniu (na etapie budowy) ulepszonych materiałów o niższym współczynniku przenikania, udało się obniżyć koszty zużycia mediów o ponad 50 proc. - wymieniają przedstawiciele GPP Business Park S.A.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Musisz to wiedzieć

To nie koniec innowacyjnych rozwiązań w budynku. Zastosowano tu też belki chłodząco-grzewcze z możliwością indywidualnej regulacji temperatury.

- Świeże powietrze przygotowywane jest przez centralę z odzyskiem ciepła i wilgoci, co przekłada się na niższe zużycie energii. Co więcej, centrala utrzymuje wilgotność powietrza w przedziale 40-60%, który jest najbardziej korzystny dla zdrowego funkcjonowania człowieka. W procesie nawilżania powietrza wykorzystywane są jony srebra, które eliminują drobnoustroje, bakterie, wirusy i grzyby – dodają w GPP.

Dodatkowo na terenie kompleksu zainstalowane zostały budki dla ptaków i nietoperzy oraz hotele dla owadów. Dachy biurowców pokryto roślinami (rozchodnikami), a na budynku im. Konrada Blocha zbudowano pasiekę.

- Certyfikat Breeam na poziomie Outstanding to dla nas ogromne wyróżnienie. Utwierdza nas w przekonaniu, że w 2005 roku podjęliśmy dobrą decyzję, związaną z przekształceniem terenów zniszczonych przez przemysł w nowoczesną strefę aktywności gospodarczej i innowacyjności zorientowaną na rozwój technologiczny, zgodny z nurtem prośrodowiskowym. To wyznaczanie trendów w budownictwie energooszczędnym daje satysfakcję, ale również poczucie odpowiedzialności - komentuje Mirosław Czarnik.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera