Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki IPN przypomina o Tragedii Górnośląskiej. Instytut tworzy bazę deportowanych mieszkańców Górnego Śląska

L
Tablica pamiątkowa w katowickiej archikatedrze
Tablica pamiątkowa w katowickiej archikatedrze Marzena Bugała-Azarko
IPN w Katowicach włącza się w obchody 73. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Instytut zaplanował wykłady, warsztaty dla studentów i spotkanie. Na tym nie koniec. Instytut pracuje nad projektem stworzenia bazy mieszkańców Górnego Śląska deportowanych do ZSRR. Jego autorem jest dr Dariusz Węgrzyn z OBBH IPN w Katowicach. Budowa bazy jest realizowana od kilku lat i liczy już 45 tysięcy 100 nazwisk.

Jutro (25 stycznia) odbędzie się „Spotkanie z historią“ w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu (ul. Wyzwolenia 4). O godz. 10. usłyszymy tu o historii obozu NKWD w Toszku, kategoriach osadzonych tam osób i warunkach bytowych. Gośćmi spotkania będą dr. Sebastian Rosenbaum, dr. Bogusław Tracz i dr. Dariusz Węgrzyn.

CZYTAJCIE TEŻ:
Tragedia Górnośląska 1945: Sowietów tożsamość Śląska nie obchodziła
Ślaska tragedia 1945: od ewakuacji do deportacji [HISTORIA DZ]

Dzień później (26 stycznia) o godz. 10. w Przystanku Historia w Katowicach (ul. św. Jana 10) zaplanowano warsztaty dla studentów „Obóz specjalny NKWD w Toszku“ i spotkanie z dr. Sebastianem Rosenbaumem, dr. Bogusławem Traczem i dr. Dariuszem Węgrzynem, autorami najnowszej publikacji na ten temat. Prowadzenie: Zbigniew Gołasz (IPN Katowice).

W tym samym miejscu 2 lutego o godz. 17. odbędzie się spotkanie z dr. Dariuszem Węgrzynem, którego tematem będzie „Wkroczenie i obecność Armii Czerwonej na Górnym Śląsku w 1945 roku. Nowe ustalenia".

- Instytut Pamięci Narodowej, zwłaszcza jego katowicki oddział, włączył się w wyjaśnienie Tragedii, opisywanie jej, a także organizowanie okolicznościowych imprez, projektów edukacyjnych i wydawniczych. Instytut pracuje nad projektem stworzenia bazy mieszkańców Górnego Śląska deportowanych do ZSRS. Jego autorem jest dr Dariusz Węgrzyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach. Budowa bazy jest realizowana od kilku lat i liczy już 45 tysięcy 100 nazwisk - przypominają przedstawiciele katowickiej IPN.

Z kolei z inicjatywy dyrektora IPN w Katowicach - dr Andrzeja Sznajdera - w stolicy aglomeracji rozpoczęto prace nad wzniesieniem pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. Pomysł poparł arcybiskup Wiktor Skworc i władze Katowic. W listopadzie ubiegłego roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie projektu pomnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!