Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki IPN rozda 100 kalendarzy na 100-lecie odzyskania niepodległości

lota
Katowicki IPN rozda 100 kalendarzy na 100-lecie odzyskania niepodległości
Katowicki IPN rozda 100 kalendarzy na 100-lecie odzyskania niepodległości IPN
Katowicki oddział IPN rozda kalendarze na 100-lecie odzyskania niepodległości. Kalendarz ścienny na 2019 rok z cyklu „Z myślą o Niepodległej” został poświęcony wydarzeniom roku 1919 na Górnym Śląsku. Pierwsze 100 osób, które zgłosi się do Przystanku Historia w Katowicach, otrzyma je bezpłatnie.

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej znów rozda 100 kalendarzy na 100-lecie odzyskania niepodległości. To druga odsłona akcji z cyklu „Z myślą o Niepodległej”. W ubiegłym roku IPN również rozdał 100 ściennych kalendarzy, wówczas karty wydawnictwa zdobiły postacie dwunastu działaczy, dążących do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczpospolitej.

- Drugi kalendarz z cyklu „Z myślą o Niepodległej” poświęciliśmy wydarzeniom roku 1919 na Górnym Śląsku. Kalendarz zawiera zdjęcia związane z czesko-polskim konfliktem o Śląsk Cieszyński oraz I powstaniem śląskim. Z kart kalendarza spoglądają nasi przodkowie, czynnie realizujący wyszytą na sztandarach maksymę „Ojczyzno moja, gdy Cię mogę wspierać, nie żal mi cierpieć, nie żal mi umierać”. To dzięki ich ofiarności i poświęceniu Śląsk po kilku stuleciach powrócił do Polski – wyjaśniają przedstawiciele katowickiego oddziału IPN.

Jak zdobyć kalendarz? To poste. - Pierwsze 100 osób, które zgłosi się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10, otrzyma egzemplarz bezpłatnie. Akcja rusza 19 listopada 2018 r. i potrwa do wyczerpania zapasów – zapowiadają przedstawiciele IPN w Katowicach. Do Przystanku Historia zapraszają między godz. 9. a 15.

Za koncepcję kalendarza odpowiedzialni byli Aleksandra Korol-Chudy i Zbigniew Gołasz, z kolei kwerenda i opisy to praca Zbigniewa Gołasza.

- Pierwsze trzy karty kalendarza na rok 2019 poświęcone są wydarzeniom na Śląsku Cieszyńskim. Styczeń ilustruje fotografia przedstawiająca pierwszy oddział Milicji Polskiej Księstwa Cieszyńskiego, formacji, która została utworzona w listopadzie 1918 r dla zapewnienia bezpieczeństwa ludności. Jej komendantem został por. Jerzy Szczurek. W styczniu 1919 r. oddziały milicji jako pierwsze stanęły do walki, broniąc Śląska Cieszyńskiego przed czeską agresją. Z kolei na karcie z lutego podziwiać możemy defiladę III Baonu 12 Pułku Piechoty we Frysztacie. 27 II 1919 r. do Frysztatu, opanowanego miesiąc wcześniej przez oddziały czeskie, ponownie wkroczyło wojsko polskie. Decyzją mocarstw z 28 VII 1920 r. Frysztat został jednak przyznany Czechosłowacji – wyjaśniają przedstawiciele IPN.

W marcu mamy fotografię na której defilują żołnierze Pułku Piechoty Ziemi Cieszyńskiej, a w kwietniu unikalne zdjęcie, przedstawiające gen. Józefa Hallera, rozmawiającego z powstańcami śląskimi, którzy po upadku insurekcji musieli uchodzić do Polski. W maju umieszczona została fotografia przedstawiająca grupę powstańców z Kozłowej Góry bezpośrednio po I powstaniu śląskim. Czerwiec ilustruje zdjęcie powstańczej drużyny ckm z kompanii powstańczej z Bogucic. Z kolei w lipcu widzimy grupę powstańców ze sztandarem. Sierpień ilustruje barwna grupa powstańców śląskich, z których każdy nosi inny mundur.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach

Otwarcie Galerii Libero w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo