Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki IPN zapowiada obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w woj. śląskim

LOTA
Katowicki IPN zdradził program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości
Katowicki IPN zdradził program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości LOTA
Konferencje, wykłady, publikacje, wystawy i konkursy – to w skrócie plany obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które zorganizuje katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Niektóre z inicjatyw już wystartowały, albo lada moment się rozpoczną.

Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej włączył się w ogólnopolski cykl obchodów stulecia niepodległości Polski i przygotował propozycję własnych wydarzeń. Są wśród nich cykliczne spotkania, nowe publikacje, konferencje naukowe, wystawy, ale też kalendarze ścienne. Obchody zaplanowane przez IPN w Katowicach będą mocno zregionalizowane i wzbogacone o historię Górnego Śląska.

- Mamy zamiar w szczególny sposób upamiętnić historię naszego regionu, dla którego każdy następujący po 1918 rok był kolejnym etapem na drodze do częściowego powrotu do Rzeczypospolitej – zapowiadają przedstawiciele IPN. I przypominają, że w 1919 r. wybuchło pierwsze powstanie śląskie, rok później – drugie, a w 1921 – trzecie.

- Rok 2018 będzie obfitował w rozmaite inicjatywy – zapowiedział prof. Włodzimierz Suleja dyrektor Biura Badań Historycznych IPN na konferencji prasowej w Katowicach. Również dziś – w Przystanku Historia w Katowicach - profesor wygłosił wykład w ramach nowego cyklu „Przystanek Niepodległość”. To jedna z nowych inicjatyw katowickiego oddziału IPN wpisująca się w obchody jubileuszu. Zakłada spotkania historykami, badaczami przeszłości, specjalistami z rożnych dyscyplin naukowych, autorami książek naukowych i popularnonaukowych związanych z wydarzeniami pierwszej połowy XX wieku. Spotkania będą odbywały się dwa razy w miesiącu w .Przystanku Historia w Katowicach

Również „Z myślą o Niepodległej” katowicki IPN wydał kalendarz ścienny, na kartach którego przedstawiono postacie dwunastu działaczy, dążących do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Kalendarz zostanie także przygotowywany na 2019 r., kolejny będzie jednak dotyczył pierwszego powstania śląskiego.

Kolejną z ważnych inicjatywa jest Akademia Niepodległości w Cieszynie. Akademia to ogólnopolski cykl IPN rozpoczęty w grudniu 2018, obliczony na cztery lata (do połowy roku 1921). Będzie to cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku (w naszym regionie będzie to Cieszyn) mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych.

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości katowicki IPN planuje także dwie konferencje naukowe. Pierwsza - „Włosi a kształtowanie granic Rzeczypospolitej po 1918 r. Włoskie misje podczas plebiscytów na Górnym Śląsku, Mazurach, Pomorzu Nadwiślańskim” - zostanie organizowana we współpracy z Societa Dante Alighieri w Krakowie oraz Muzeum w Gliwicach. Natomiast druga będzie dotyczyła roku 1918 na Górnym Śląsku.

W trakcie obchodów powstaną również publikacje. Książki będą dotyczyły policji województwa śląskiego, ale też roku 1922 na Górnym Śląsku, zwłaszcza w kontekście granic, administracji i społeczeństwa, powstać ma też wydawnictwo albumowe poświęcone Wojciechowi Korfantemu.

Ciekawie zapowiadają się również wystawy. Ekspozycja „Pancerne Skrzydła”, to projekt polsko - belgijski z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości oraz 75 rocznicy wyzwolenia Flandrii przez 1 DP gen. Stanisława Maczka i 100 rocznicę dyplomatycznych relacji polsko-belgijskich. Wystawa ma upamiętniać udział polskich żołnierzy z 1 Dywizji pancernej gen. Stanisława Maczka w wyzwoleniu miast flandryjskich we wrześniu 1944 roku. Drugą z wystaw będzie ekspozycja „Zgładzona formacja. Policja Województwa Śląskiego 1922-1940”.

Nie mniej interesujące będą konkursy. „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” będzie ogólnopolskim konkursem adresowanym do młodzieży szkolnej.

- Będziemy próbowali w ścisłej kooperacji ze szkołami ustalić losy osób, które były odznaczane Krzyżem lub Medalem Niepodległości, Mamy bazę takich osób, obejmującą ponad 80 tys. nazwisk, to olbrzymia grupa. Niewielka jej część jest rozpoznana i opisana, pod kątem tego co robili i pod kątem ich późniejszych losów – dodawał prof. Suleja.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

MISS STUDNIÓWKI 2018 Zobacz zdjęcia najpiękniejszych maturzystek

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo