Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki kinoteatr Rialto w remoncie. Wirtualna sala w Światowidzie. Jak radzą sobie studyjne kina w trakcie kolejnego zamknięcia?

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
W czasie przestoju w Kinoteatrze Rialto odbywają się prace remontowe. Odświeżona ma być zarówno część dla widzów jak i artystów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W czasie przestoju w Kinoteatrze Rialto odbywają się prace remontowe. Odświeżona ma być zarówno część dla widzów jak i artystów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE materiały Kinoteatru Rialto
Kina są zamknięte, ale instytucja Silesia Film – a właściwie ludzie tworzący ją i jej studyjne kina – wciąż pracują. Nie tylko tworząc specjalny, dostępny wirtualnie program. Kinoteatr Rialto czas przestoju wykorzystuje na remont siedziby kina. Zarówno w części przeznaczonej dla artystów jak i publiczności.

Rialto będzie odświeżone

Kiedy podczas pierwszego, wiosennego zamknięcia kin, instytucja filmowa Silesia Film poprosiła swoich widzów o podzielenie się wspomnieniami związanymi z naszymi kinami, Facebookowe konta jej kin zalała fala nostalgii, życzliwości i przeróżnych dowodów na to, że śląska publiczność jest naprawdę wyjątkowa, a z kinami łączy ją szczególna więź.

Spłynęło mnóstwo wspaniałych opowieści - o legendarnych kolejkach do Kinoteatru Rialto, oglądanych zza kinowej kotary w Kinie Kosmos „Szczękach” czy… obejrzanej ponad 30 lat temu w Światowidzie „Ucieczce z kina Wolność”, której seans zmienił komuś życie…

Silesia Film i jej kina studyjne - katowicki Światowid, Kosmos i Rialto, żywiecki Janosik i raciborski Bałtyk niestety znów stoją puste i zamknięte dla widzów. Co nie oznacza, że nic się nie dzieje.

Czas, gdy nie można zapraszać publiczności na kolejne seanse filmowe, katowicki Kinoteatr Rialto wykorzystuje na prace remontowe.

- Wymieniamy okładzinę akustyczną w sali kinowej, a także remontujemy garderoby - mamy nadzieję, że wkrótce skorzystają z nich artyści, którzy wystąpią na naszej scenie. Po otwarciu zaprezentujemy się wam w nowej, jeszcze bardziej szykownej odsłonie - mówią pracownicy Kinoteatru Rialto.

Miłośników filmu, Silesia Film zaprasza do odwiedzania wirtualnej sali kina Światowid na MOJEeKINO.pl.
To platforma, która powstała podczas pierwszego lockdownu wspólnym wysiłkiem Stowarzyszenia Kin Studyjnych przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Od blisko pół roku można za jej pośrednictwem oglądać najlepsze filmy artystyczne z całego świata. Wybierając przy zakupie biletu na platformie MOJEeKINO.pl kino Światowid w Katowicach – widzowie realnie i materialnie wspierają nie tylko kino Światowid, ale i pozostałe kina studyjne Silesia Film, czyli Kosmos, Rialto, Bałtyk i Janosik.

Nie przeocz

Posłuchaj o dobrym kinie

Oprócz wizyty w wirtualnej sali Kina Światowid warto też posłuchać o dobrym kinie. W ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury, Silesia Film przygotowała projekt #silesiafilmmovi, w skład którego wchodzą dwa podcasty.
DZIECI CZUJĄ KINO – to siedmioodcinkowa seria dla najmłodszych, która pobudza wyobraźnię i pozwalaj lepiej zrozumieć kino. Siedem odcinków to siedem różnych emocji opisanych za pomocą autorskich aranżacji muzycznych, przykładów filmowych oraz ćwiczeń muzyczno-ruchowych, które dla dzieci przygotowały artystki Asi Mina oraz Miłka Majczyno.

Z kolei skierowany do dorosłych podcast KINO MA GŁOS to inspirowana legendarną rozmową François Truffauta i Alfreda Hitchcocka eksperymentalna formuła spotkania dwóch osobowości, w której twórcy znani do tej pory ze swoich filmów, książek czy ról filmowych mówią własnym głosem.

Każdy odcinek to blisko godzinna rozmowa dwóch twórców, dla której punktem wyjścia stają się wspólne zainteresowania, doświadczenia, czy podobne – albo zupełnie przeciwstawne – spojrzenia na kino. Czternastu artystów i twórców współczesnego polskiego kina w siedmiu fascynujących rozmowach o filmie, sztuce i życiu zabiera nas – i siebie nawzajem – w podróż po swoich światach.

O tym, co myślą, jak i dlaczego robią kino, jak je postrzegają i czym się inspirują rozmawiają ze sobą Urszula Antoniak i Olga Chajdas, Magdalena Grzebałkowska i Marcin Borchardt, Agnieszka Smoczyńska i Tomasz Wasilewski, Jagoda Szelc i Justyna Wasilewska, Adrian Panek i Bartosz Kowalski, Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt oraz Dawid Nickel i Kordian Kądziela. Autorem muzyki do podcastu jest Daniel Spaleniak, młody polski artysta, którego utwory znalazły się w największych serialowych produkcjach ostatnich lat, jak „Elementary”, „Ozark”, czy „The Path”.

Wszystkie odcinki dostępne są w sieci do posłuchania na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na Youtube

W czasie pandemii Silesia Film stara się dbać o wszystkie potrzeby swoich widzów. Najmłodszych, na których w kinach, szczególnie w Kinie Kosmos i Kinie Janosik, zawsze czekały wyjatkowe atrakcje, pokazy filmowe czy warsztaty, zaprasza na swoją stronę w serwisie YouTube, gdzie znajdą filmowe cykle edukacyjne: FILMOWE PODRÓŻE Z LISKIEM i 15-odcinkową serię odsłaniającą kulisy zawodów filmowych, czyli DOMOWE STUDIO FILMOWE.

Natomiast dla wszystkich tych – a w szczególności dla seniorów – którzy potrzebują kontaktu, rozmowy, nie tylko o kinie, kina Silesia Film uruchomiły akcję ŁĄCZYMY Z DOBRYM KINEM.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera