MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki magistrat szuka chętnych do sadzenia lawendy. W przestrzeni publicznej powstanie pięć prototypowych miniogródków

Aleksandra Wielgosz
Opracowanie:
Urząd Miasta w Katowicach zapowiedział kolejną zieloną inicjatywę, do której zaprasza mieszkańców. Katowiczanie i katowiczanki mogą założyć lawendowe mini-ogrody. Wcześniej zostaną odpowiednio przeszkoleni.
Urząd Miasta w Katowicach zapowiedział kolejną zieloną inicjatywę, do której zaprasza mieszkańców. Katowiczanie i katowiczanki mogą założyć lawendowe mini-ogrody. Wcześniej zostaną odpowiednio przeszkoleni. UM Katowice
Po sianiu łąk kwietnych, sadzeniu drzew za pomocą aplikacji, adoptowaniu starych donic czy tworzeniu ogrodów społecznych przyszedł czas na kolejną zieloną inicjatywę katowickiego magistratu, który poszukuje chętnych do sadzenia lawendy. W przestrzeni publicznej stolicy województwa śląskiego pojawi się pięć prototypowych miniogródków, nad których opieką będą czuwać mieszkańcy. W tym celu wystarczy wypełnić formularz udostępniony przez Urząd Miasta w Katowicach i wskazać konkretną lokalizację.

Katowiczanie i katowiczanki będą sadzili i opiekowali się lawendowymi ogrodami

Katowice mogą pochwalić się całkiem sporą społecznością ogrodniczą, skupioną m.in. wokół grupy facebookowej KatoOgrodnicy. Z myślą o niej uruchomiona została Szkoła Ogrodników, oparta o warsztaty teoretyczne i praktyczne. Społeczne sadzenie lawendy to kolejna kwietna inicjatywa w stolicy województwa.

- Zmiany klimatu zmusiły nas do poszukiwania rozwiązań zwiększających odporność miast na wysokie temperatury i okresy suszy. Nasz cel to również zachęcenie mieszkańców do brania odpowiedzialności za swoje otoczenie i wspieranie ich w tych wysiłkach. Wsłuchujemy się w oczekiwania lokalnej społeczności oraz organizacji pozarządowych i testujemy różne formy współpracy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

od 12 lat

Plan jest prosty - mieszkańcy, pod opieką członków Fundacji Ogrody Przyszłości będą mieli okazję nauczyć się jak sadzić i pielęgnować lawendę, ale na tym nie koniec - katowiczanie i katowiczanki odpowiedzialni będą również za przycinanie i podlewanie roślin oraz plewienie chwastów.

- Na początek myślimy o pięciu prototypowych mini-ogródkach w miejscach publicznych. Zainteresowani mieszkańcy będą mogli zgłosić się podczas otwartego naboru, wypełniając specjalny formularz. Na tej podstawie wybierzemy pięć grup inicjatywnych, które zostaną wyposażone w wiedzę merytoryczną, a także dostaną od nas sadzonki roślin i zestawy małych narzędzi ogrodniczych na start. Teren nasadzenia może mieć maksymalnie 3 mkw. wystarczy więc, że zaangażowanie w sadzenie i opiekę nad ogródkiem zadeklarują dwie osoby – wyjaśnia Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Poza tym pojawią się ogrody lawendowe w donicach - jeden z nich ulokowany zostanie przy Galerii Katowickiej, która wspiera projekt. Na chętnych czekać będą warsztaty ogrodnicze.

- Uczestnicy akcji zdobędą umiejętności praktyczne i dowiedzą się jak prawidłowo sadzić i pielęgnować lawendę. Galeria Katowicka podaruje też cztery donice wykonane z innowacyjnego materiału, stworzonego z tekstyliów. W ramach programu Game4Planet klienci sklepu ofiarowali ponad 16 ton używanych ubrań, z których część została następnie przetworzona na przedmioty użytkowe. Donice wraz z sadzonkami lawendy trafią do jednej z katowickich szkół - wyjaśnia katowicki magistrat.

Lawenda - pięknie wygląda i jest odporna na trudne, miejskie warunki

To nie pierwsza lawendowa inicjatywa skupiona wokół Katowic. Monika Laksa z fundacji Ogrody Przyszłości założyła pierwszy lawendowy ogród w stolicy województwa śląskiego, a także promuje ideę Lawendowych Miast, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy o lawendzie i szerokim spektrum jej właściwości i zastosowania.

- Nie tylko pięknie wygląda, ale też nie wymaga podlewania i dobrze znosi susze. To wieloletnia krzewinka, która roztacza kojący i relaksujący aromat i zapach, a kolor fioletowy dodatkowo wycisza i uspokaja. Lawenda ma ponad sto zastosowań, w tym w leczeniu i kosmetyce. Jest też niezwykle praktyczna: odstrasza kleszcze i komary - mówi Monika Laksa.

Jeśli mieszkańcy zaangażują się w nową miejską akcję, a próby zasadzeń zakończą się powodzeniem, to projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach w następnych lokalizacjach. Chętni do udziału w akcji mogą zgłaszać swój udział do 11 sierpnia, pisząc na adres e-mail [email protected]. Co ważne, do zgłoszenia należy dołączyć lokalizację oraz zdjęcie miejsca, w których chce się zasadzić lawendę.

Regulamin akcji znajdziecie TUTAJ.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni