Katowicki Skarbek dostanie nowe łuski. Modernizacja słynnego...

  Katowicki Skarbek dostanie nowe łuski. Modernizacja słynnego domu handlowego

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak wyglądał Skarbek w 1978 roku. Był wówczas jednym z najnowocześniejszych domów handlowych w Polsce
  1/3
  przejdź do galerii

  Tak wyglądał Skarbek w 1978 roku. Był wówczas jednym z najnowocześniejszych domów handlowych w Polsce ©arc

  Przełom w planach modernizacji domu handlowego "Skarbek" w Katowicach. Łuski z elewacji słynnego domu handlowego w Katowicach prawdopodobnie uda się odtworzyć.
  Z katowickiego Skarbka znikną charakterystyczne aluminiowe łuski. Ale spokojnie - prawdopodobnie uda się je wiernie odtworzyć. Nad koncepcją pracuje projektant gmachu, Jurand Jarecki. Niewykluczone też, że w przyszłym roku Skarbek zostanie wpisany do rejestru zabytków.

  Dzieło architektury


  W kwietniu jako pierwsi napisaliśmy o planach PSS Społem Katowice, właściciela domu handlowego, który - przymierzając się do modernizacji elewacji Skarbka - chciał pozbyć się równie charakterystycznych, co kłopotliwych aluminiowych łusek.

  - Tłoczona blacha, która pokrywa Skarbek jest skorodowana i nie nadaje się do renowacji. Swoje, niestety, zrobiły zlatujące się tam gołębie, które gnieżdżą się w przestrzeniach łusek - mówił Wacław Słaby, prezes PSS Społem Katowice. - Życie idzie do przodu, pewne formy się zmieniają. Chcemy żeby Skarbek po zmianach wpisał się w wygląd nowego Rynku w Katowicach.

  Groźba radykalnej zmiany elewacji gmachu opisana w DZ wywołała protesty nie tylko środowiska architektonicznego czy naukowego, ale także w innych mediach oraz wśród katowiczan. „Można mieć różne zdania o centrum Katowic, ale ja uważam Skarbek za dzieło dobre, utrzymane w stylu zachodniej architektury tamtych czasów” - mówiła w DZ prof. Irma Kozina, historyk sztuki. „Czy komukolwiek przyszłoby do głowy, by zrywać z kamienic secesyjne dekoracje, bo można zastąpić je czymś nowocześniejszym? W Europie Skarbka na pewno uznano by za ważne, znakomite dzieło. U nas nie ma takiej świadomości i wiedzy, a poziom elit, które decydują o wyglądzie naszych miast bywa mizerny” - ubolewał prof. Jerzy Witeczek, architekt i wieloletni wykładowca Politechniki Śląskiej.

  Z kolei Robert Konieczny, właściciel biura KWK Promes, dziwił się, że „ktoś w ogóle może zastanawiać się nad likwidacją obecnej elewacji Skarbka”. „Wystarczająco dużo budynków powojennego modernizmu popsuto już w naszym województwie” - przypominał architekt.

  Wpis do rejestru zabytków?


  Przypomnijmy, że w tym roku budynek obchodzi czterdzieste urodziny. Jarecki zaprojektował Skarbka w 1970 roku, pięć lat później oddano go do użytku, wtedy jako najnowocześniejszy dom towarowy w Polsce. Słynne łuski architekt wypatrzył we Francji.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Alucobond

  Joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Alucobond to PRODUCENT płyt kompozytowych (audycja zawiera lokowanie produktu?), a stwierdzenie "pokryte warstwą kompozytu" totalnie nie ma sensu - kompozytem jest całość, czyli dwie warstwy...rozwiń całość

  Alucobond to PRODUCENT płyt kompozytowych (audycja zawiera lokowanie produktu?), a stwierdzenie "pokryte warstwą kompozytu" totalnie nie ma sensu - kompozytem jest całość, czyli dwie warstwy aluminium ze rdzeniem polimerowym.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jam

  jam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Może przy okazji odtworzony zostanie wygląd budynku z lat 70?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jam

  jam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Oby się udało! Trzymam kciuki. Te łuski mają swój rewelacyjny sznyt lat 70. Aktualnie nie używa się takich materiałów, ze względu na cenę. Wartościowe rzeczy zawsze warto zachować!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łuski

  T (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Typowy kicz lat 70 wkomponowany w starówkę Katowic.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brzydkie te łuski

  Sławek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Mi się te łuski nie podobają.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kawiarnia na dachu?

  Ah (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Może by zrobić piękną kawiarnię na dachu skarbka? Z szklanymi balustradami aby podziwiać nowy rynek? To by było coś :) windy już są :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Murale w Hawanie. Zaułki starego miasta kryją arcydzieła

  Murale w Hawanie. Zaułki starego miasta kryją arcydzieła

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA