Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki start-up StorkJet jest najlepszy w Europie w zakresie mobilności. Ich algorytm zmniejsza zużycie paliwa przez samoloty

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Twórcy StorkJet znaleźli się w gronie dziesięciu najlepszych start-upów w Europie i w czwartek 19 maja w Paryżu odebrali Europejską Nagrodę Startupową na rzecz Mobilności (EUSP) organizowaną przez Komisję Europejską.
Twórcy StorkJet znaleźli się w gronie dziesięciu najlepszych start-upów w Europie i w czwartek 19 maja w Paryżu odebrali Europejską Nagrodę Startupową na rzecz Mobilności (EUSP) organizowaną przez Komisję Europejską. UM Katowice
Katowicki start-up StorkJet powstał w 2014 roku. Od tego czasu zoptymalizował już 4,1 mln lotów, wpływając tym samym na ograniczenie emisji CO2 o około 106 ton każdego roku. Podmioty korzystające z innowacyjnego oprogramowania zredukowały zużycie paliwa o 4%, uzyskując każdego roku oszczędność na poziomie 23,6 mln dolarów. Dzięki takim wynikom twórcy StorkJet znaleźli się w gronie dziesięciu najlepszych start-upów w Europie i w czwartek 19 maja w Paryżu odebrali Europejską Nagrodę Startupową na rzecz Mobilności (EUSP) organizowaną przez Komisję Europejską. Działania katowickich innowatorów zostały wyróżnione wśród aż 600 projektów nadesłanych z 38 krajów.

Międzynarodowy sukces firmy z Katowic

Start-up z Katowic, StorkJet, rozwijany przez business development managera Arkadiusza Adamka, zajmuje się odczytywaniem danych z czarnych skrzynek i optymalizacją zużycia paliwa, co wpływa na zmniejszenie śladu węglowego generowanego przez samoloty. Ich działania znalazły uznanie na międzynarodowym forum. W czwartek 19 maja w Paryżu twórcy StorkJet otrzymali nagrodę główną w plebiscycie European Startup Prize for mobility, do którego zgłosiło się prawie 600 projektów z 38 krajów.

W skład komitetu afiliowanego przy tym konkursie i wydarzeniu weszli m.in. Karima Delli – Przewodnicząca Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim, Lilyana Pavlova – Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Książę Monako Albert.

- Bardzo się cieszę z tego, że związani z Katowicami przedsiębiorcy rozwijają skrzydła i zyskują uznanie na arenie międzynarodowej. To fantastyczna promocja dla miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Chcemy, aby Katowice w przyszłości stały się doliną nowych technologii. Stąd między innymi organizowany przez miasto konkurs pod tytułem „Kopalnia Start-upów”. Jego laureaci są obecni na międzynarodowych targach, a w ramach nagrody mogą zyskać wsparcie finansowe oraz organizacyjne udzielane przez Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Nowych technologii nie powinno zabraknąć również w Hub-ie Gamingowo-Technologicznym. To nowy kierunek, w którym będzie rozwijało się miasto – dodaje prezydent.

Oprogramowanie StorkJet wpiera przewoźników z całego świata

StorkJet rozwija się od 2014 roku i pomaga liniom lotniczym ograniczać zużycie paliwa, co wpływa na redukcję kosztów, ale w perspektywie środowiskowej ma również znaczenie jeśli chodzi o ograniczanie emisji i śladu węglowego. Dzięki swojemu pomysłowi i wykorzystaniu specjalnego algorytmu start-up zoptymalizował już 4,1 mln lotów, wpływając tym samym na ograniczenie emisji o ok. 106 ton CO2 każdego roku. Oprogramowanie StorkJet pozwala zredukować zużycie paliwa o 4%, co każdego roku generuje oszczędność rzędu 23,6 mln dolarów. Oprogramowanie "FuelPro" jest kompatybilne z 28 typami samolotów.

Z oprogramowania stworzonego przez StorkJet korzysta już wielu przewoźników lotniczych z całego świata, m.in.: WizzAir, Volaris, JetSmart, Volotea, Air Atlantis Icelandic oraz Polskie Linie Lotnicze „LOT”.

- Z "FuelPro" jesteśmy w stanie odkrywać nowe sposoby na oszczędzanie paliwa i wprowadzać je z sukcesem - przekonuje Mariusz Dziudziel, kierownik Działu Paliw Polskich Linii Lotniczych LOT, w rekomendacji na stronie StorkJet.

Arkadiusz Adamek jest częścią zespołu StorkJet. Wcześniej był zaangażowany między innymi w start-up Abyss Glass – lustra interaktywne. Pełnił również funkcję jurora w pierwszej edycji konkursu „Kopalnia Start-upów”.

Katowice stają się centrum nowoczesnych biznesów

Katowice także mają swój konkurs na najlepszy start-up. „Kopalnia Start-upów” to pierwszy w Polsce konkurs start-upowy organizowany w całości przez miejski samorząd. Stanowi on realizację jednego z punktów „Umowy z mieszkańcami Prezydenta Miasta Katowice”, w ramach którego samorząd ma wesprzeć młode, innowacyjne firmy i stworzyć dla nich dogodne warunki rozwoju. Poza tym konkurs daje doskonałą diagnozę potencjału rynku start-upowego w stolicy regionu. Konkurs przewiduje konkurencyjną w skali kraju pulę nagród, sięgającą kilkuset tysięcy złotych. W ramach nagrody początkujący przedsiębiorcy mają zagwarantowane dwuletnie pakiety najmu biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink i mogą korzystają na co dzień z sieci kontaktów Rawa.Ink i partnerów Inkubatora, a ta jest naprawdę rozległa.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera