Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowickie uczelnie otwarły nowy rok akademicki. Śpiew dłoni, przemarsz rektorów i promocja nauki

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Archiwum Uniwersytetu Śląskiego
Akademicki nowy rok rozpoczęli w jednej z najpiękniejszych katowickich lokalizacji. Studenci i wykładowcy 30 września rano pojawili się w NOSPRze. W Katowicach miał też miejsce specjalny orszak.

Zaśpiewaj dłońmi

Jak rozpoczęcie roku akademickiego, to chóry. Studenci zaśpiewali tradycyjne „Gaudeamus igitur", „Gaude Mater Polonia”. Nie zabrakło również hymnu państwowego oraz „Krzesanego” Wojciecha Kilara. Co istotne, mogły go wysłuchać (a raczej zobaczyć) osoby niesłyszące. Specjalny chór tłumaczył na migowy muzykę.

Na Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 30 września pojawili się oczywiście rektorowie katowickich uczelni, którzy przeszli także w uroczystym orszaku. Wśród zaproszonych gości był również prezydent Marcin Krupa.

— Siedem naszych publicznych uczelni podjęło próbę wspólnych działań na rzecz tytułu Europejskiego Miasta Nauki, który będziemy piastowali w roku 2024 – mówił na inauguracji prezydent miasta Katowice.

Jakie uczelnie publiczne miał na myśli Marcin Krupa? Zaliczają się do nich:

  • Akademia Sztuk Pięknych,
  • Uniwersytet Śląski,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny
  • Akademia Wychowania Fizycznego,
  • Akademia Muzyczna,
  • Uniwersytet Ekonomiczny,
  • Politechnika Śląska.

„Staramy się być pożyteczni we wszelkich możliwych przejawach”

Także każdy z rektorów na krótko zabrał głos. Ślubowania złożyli również doktoranci. Uroczyście przyjęto ich w progi uniwersyteckie.

— Na naszych oczach dzieje się coś, co było nie do pomyślenia. (…) Siedem uczelni publicznych tego miasta przeszło jego ulicami i wspólnie w tej pięknej sali postanowiło rozpocząć uroczyście nowy rok akademicki. Znaczenie tego gestu jest daleko większe niż wspólna uroczystość (nawet najbardziej znakomita). Tą obecnością (…) mówimy: Oto jesteśmy – tu, między wami, dla was, dla których pracujemy – prowadzimy badania, kształcimy studentów, staramy się być pożyteczni we wszelkich możliwych przejawach, jakie może dokonać człowiek kierujący się rozumem i wiedzą – mówił na uroczystości rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Wykład inauguracyjny na temat współdziałania miast, regionów oraz uniwersytetów wygłosił prof. Michaela Matlosz, przewodniczący EuroScience.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera