Kawa na ławę, czyli szczere rozmowy o pracy w IT. Future Processing zaprasza na wspólne śniadanie 17 września w Gliwicach.

Artykuł sponsorowany Kava Studio Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
Branża IT to ciekawe, ale wymagające projekty — stale zmieniająca się technologia i klienci, którzy oczekują dostarczania świetnych rozwiązań w ustalonych terminach. Sprostanie tym wymaganiom nie jest łatwe, dlatego w działaniach FP, duży nacisk kładziony jest na budowanie społeczności i wzajemne wsparcie.

Otwarte spotkanie dla doświadczonych specjalistów

Nie ma lepszego sposobu na budowanie relacji i wymianę doświadczeń niż wspólny posiłek i miła rozmowa. FP wie o tym doskonale, dlatego organizuje otwarte śniadania dla specjalistów z branży, podczas których stawia na szczerą i luźną rozmowę z potencjalnymi kandydatami.

Spotkanie oceniam bardzo pozytywnie. W dużej części było ono interesujące i rzeczowe. Za największą jego zaletę uważam nieformalny styl prowadzenia spotkania, brak korporacyjnych treści i całkiem szczere podejście do tematu. Wszystkie osoby ze strony FP brzmiały bardzo wiarygodnie (nawet kiedy odpowiadały "nie wiem") — mówi jeden z uczestników wydarzenia.

Wspólne śniadania to okazja, aby doświadczeni specjaliści IT mogli się przekonać, jak wygląda praca w FP. Nad pyszną kawą mogą porozmawiać z innymi pracownikami, którzy otwarcie dzielą się codziennością FPowiczów. A w niej, dzieje się naprawdę wiele.

Kawa na ławę, czyli szczere rozmowy o pracy w IT. Future Processing zaprasza na wspólne śniadanie 17 września w Gliwicach.

Podczas naszych spotkań pokazujemy, jak wygląda FP od środka, skracamy dystans, jesteśmy szczerzy i otwarci, bo nie mamy nic do ukrycia. Transparentność jest dla nas jedną z najważniejszych wartości. Mówimy jak jest, nawet jeśli w jakimś obszarze nie jest kolorowo. Nasi pracownicy bardzo to doceniają — mamy więc nadzieję, że takie podejście spodoba się również kandydatom — mówi Marek Olczyk, Team Leader w Future Processing, jeden z prowadzących spotkania.

O pracy po pracy to spotkanie na luzie i do niczego nie zobowiązuje. Jest wyrazem chęci do podzielenia się rzeczywistością FP — sposobem pracy i kulturą. Uczestnicy nie muszą się obawiać, że biorąc udział we wspólnym śniadaniu, automatycznie wyrażają zainteresowanie dołączeniem do FP. Nic z tych rzeczy i dział HR na pewno nie będzie wydzwaniał do osób, które wzięły udział w wydarzeniu. Oczywiście, jeśli ktoś będzie zainteresowany rozmową z rekruterem, od razu dostanie taką możliwość.

Kawa na ławę, czyli szczere rozmowy o pracy w IT. Future Processing zaprasza na wspólne śniadanie 17 września w Gliwicach.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 17 września w Gliwicach.

Chcesz wpaść?

Zapisz się na wydarzenie

Nie masz czasu, ale temat Cię zainteresował?

Odwiedź stronę

Dlaczego warto wpaść na śniadanie w FP?

Po pierwsze, zawsze warto rozpocząć dzień od pysznego śniadania :). Kolejna korzyść to szansa na ciekawą rozmowę i poznanie filarów, na których FP opiera swoją działalność. A co jest fundamentem FP? Ludzie, a dokładniej zadowoleni ludzie. Człowiek nie robot — nie samym kodowaniem żyje. To hasło najnowszej kampanii EB, która oddaje ideę pracy w FP.

Dobrostan pracowników to podstawa dobrze działającej firmy. FP doskonale wie, że to, jak czują się ludzie, jest równoznaczne z tym, jak pracują i co potem dostają klienci. Poza tym firma po prostu chce, aby ludzie, którzy ją tworzą, czuli się jak najlepiej. Wynika to z empatii i świadomości tego, że w dzisiejszym, bardzo niepewnym świecie, dobrostan psychiczny to priorytet.

Branża IT jest wymagająca i dynamiczna, dlatego wsparcie pracowników, również w obszarze zdrowia mentalnego, staje się bardzo atrakcyjnym benefitem. Owocowe czwartki czy dobra opieka zdrowotna, już nie wystarczają. I dobrze!

Wellbeing działa! FP a na to dowody

Dobrostan pracowników jako element centralny kultury organizacyjnej to cel, który FP realizuje nie od dziś. Zbudowanie wspierającego środowiska pracy nie jest sprintem, ale maratonem. Wymaga szczerej komunikacji, asertywności oraz zaangażowania wszystkich — w tym klientów. Dlatego wzajemne zrozumienie i jasne zasady współpracy są elementem niezbędnym. FP dba o to, by klienci znali, ale również sami wierzyli w zasadność współpracy opartej na partnerstwie i zaufaniu. Takie zasady pracy służą wszystkim — pracownikom i ich komfortowi pracy oraz klientom, którzy zyskują na jakości usług.

Dobrostan pracowników to nie tylko zaufanie i otwarte, szczere zasady gry. FP stawia na wellbeing, oferując wiele benefitów. Oprócz podstawowych zestawów tj. karta sportowa czy opieka medyczna, FP udostępnia pracownikom kilka wyróżniających się korzyści.

Jednym z nich jest wsparcie asystentów, czyli zespołu, który pomaga pracownikom w wypełnianiu codziennych obowiązków. Asystent może pomóc w zakupach, nadawaniu i odbieraniu paczek, czy organizacji wycieczek.

Innym wyróżnikiem jest zespół Złota Rączka, oferujący pomoc w drobnych naprawach w domach pracowników oraz rentownia, miejsce, które jest firmową wypożyczalnią sprzętów, dzięki czemu pracownicy nie muszą kupować swoich.

Zespoły FP, które mają swoje biuro w Gliwicach, korzystają również z firmowej siłowni, SPA czy przedszkola. Wszystkie te obiekty znajdują się w jednym miejscu, co znacznie ułatwia organizację dnia.

To nie wszystkie benefity, z których korzystają pracownicy FP. Po więcej zajrzyj na stronę przygotowana na potrzeby kampanii.

Szczęśliwy pracownik jest częścią kultury firy

Działania zwiększające dobrostan pracowników wymagają nie tylko wdrażania nowych benefitów, ale również sprawdzania, czy benefity rzeczywiście działają. Co roku, pracownicy FP pytani są o to, jak się czują w firmie. Badanie Happy Team pozwala sprawdzić poziom zaangażowania i wyznaczyć obszary, w których firma może jeszcze pomóc. Wyniki badania jasno pokazują, że FP wie, jak dbać o pracowników. Przyjazna atmosfera jest głównym czynnikiem wskazywanym jako aspekt, który sprawia, że ludzie chcą pracować w FP.

Kolejna mocna pozycja na liście z zaletami pracy w FP, to możliwość rozwoju. O co w nim chodzi? Wsparcie i mentoring ekspertów, czyli dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami przez doświadczonych specjalistów. Pracownicy mogą uczestniczyć w spotkaniach społeczności z danego obszaru, np. community architektów, gdzie znajdą wsparcie i porady ekspertów. Dodatkowo różnorodne, ciekawe projekty, często dla klientów zagranicznych, wskazywane są jako świetny sposób na rozwijanie praktycznych umiejętności.

Kawa na ławę, czyli szczere rozmowy o pracy w IT. Future Processing zaprasza na wspólne śniadanie 17 września w Gliwicach.

Future Processing to firma technologiczna z Gliwic. Dynamiczny rozwój pozwolił na otwarcie kolejnego biura, tym razem na północny kraju — w Gdyni. Jak przystało na firmę IT, pracowników zatrudnia z całego kraju. Różnorodność technologii, w których operuje, przyciąga specjalistów z różnych obszarów – .NET, Java, Node.js, React, Angular i Vue.js, to tylko kilka głównych. FP oferuje usługi w ramach całego procesu developmentu, dlatego zatrudnia nie tylko programistów, ale również QA, DevOps, analityków biznesowych i projektantów UX.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie