MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kawałek Śląska stoi przy Pomorskiej w Krakowie

Agata Pustułka
fot. Marcin Makówka
Towarzystwo Obrony Zachodnich Kresów Polski - organizacja z przedwojennymi korzeniami, która walczy z przejawami separatyzmu na Górnym Śląsku - chce odzyskać zbudowany w 1936 roku w Krakowie Dom Śląski.

Dom Śląski to dawna własność mającego swój zarząd w Krakowie Towarzystwa. Ten niezwykle reprezentacyjny budynek przy ul. Pomorskiej 2 powstał przed wojną na działce wartej dziś fortunę, a podarowanej organizacji przez krakowską gminę. Miał służyć m.in. studentom ze Śląska studiującym w Krakowie.

Co istotne, dom został sfinansowany m.in. dzięki dotacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (ok. 4 mln zł), oraz zbiórkom powstańców śląskich.

Powstanie śląskiej placówki w Krakowie miało umacniać międzyregionalną przyjaźń i podkreślać polskość Śląska w burzliwych latach II RP - powstań i plebiscytu.

Towarzystwo Obrony Zachodnich Kresów Wschodnich o odzyskanie budynku zabiega od lat. Po wojnie Dom Śląski przekazano bowiem w administrowanie Lidze Obrony Kraju, która w 1967 r. została uznana za właściciela domu i działki.- Co figuruje w księgach wieczystych - wyjaśnia Filip Szatanik z krakowskiego Urzędu Miasta.

Zdaniem Towarzystwa, odbyło się to z naruszeniem prawa. - LOK powołał się na nieistniejące dokumenty. Przed nami są dwie możliwości: albo wejść na kosztowną drogę sądową, albo odwołać się do władz Krakowa o pomoc, by wydały decyzję drogą administracyjną. Rada Miasta już w 2001 roku w swej rezolucji wyraziła wolę, by budynek wrócił właśnie do nas - twierdzi sekretarz generalny Towarzystwa Teresa Stanek, córka płk. Jana Stanka, jednego z organizatorów powstań śląskich. Jego losy są zresztą związane z historią "Domu Śląskiego". W czasie wojny znajdowała się tu siedziba gestapo i Stanek był właśnie tu torturowany.

W podziemiach śmierć znalazł gen. Stanisław Rostworowski, który w czasie trzeciego powstania śląskiego był szefem sztabu Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych.

- Władze Krakowa z wielką życzliwością patrzą na nasze zabiegi. Prezydent Jacek Majchrowski zna sprawę - mówi Teresa Stanek. - W tej sprawy spotykamy się z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
Po co Towarzystwu dom?- Liczymy na jego wynajęcie. Wtedy pomożemy finansowo działalność odradzającego się właśnie Instytutu Śląskiego im. Wojciecha Korfantego w Katowicach - wyjaśnia prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego i członek Towarzystwa.

- Życzę Towarzystwu powodzenia w staraniach o odzyskanie domu, bo prawo własności powinno być uszanowane -ocenia Jerzy Gorzelik przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.

Mimo wielu prób nie udało nam się uzyskać opinii LOK na ten temat Domu Śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni