Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdej sprawie szkodzą ci, co lubią być „prawdziwi”

Andrzej Piontek
Jeśli śląska godka zostanie uznana za język, wtedy Ślązacy zamkną się w skansenie
Jeśli śląska godka zostanie uznana za język, wtedy Ślązacy zamkną się w skansenie Lucyna Nenow
Czy istotnie Ślązacy nie znają języka polskiego, że trzeba im światową literaturę tłumaczyć na wątpliwy język śląski - zastanawia się Czytelnik.

Historia pewnego przodka
Szwagier mojego dziadka, Jan G., urodził się 27 VIII 1871 r. w Gross Thurze (Turza Śl.), skąd boso powędrował do Westfalii, gdy miał 14 lat. Tam dorobił się dużego majątku. Jako działacz polonijny należał do kilku polskich organizacji: Towarzystwa Przemysłowców Polskich w Hern; Związku Górników Polskich - oddział w Bochum; Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”; Towarzystwa Śpiewu; polskich towarzystw kościelnych przy parafii św. Józefa w Herne-Horsthausen.

Jan G. był też radnym miejskim z ramienia Polskiego Stronnictwa Wyborczego w Herne do kwietnia 1922 r. Radnym został za sprawą głosów Polaków, których było około 30 proc. wśród 70 tys. mieszkańców miasta. Miał wielkie zasługi przy organizowaniu szkółek polskich na terenie Westfalii, co potwierdził Jan Kierczyński z Poznania (senator RP w latach 20.) oraz Michał Kwiatkowski, redaktor i wydawca gazet polskich w Westfalii („Naród” i „Narodowiec”).

Ślązacy różnie mówili...
Wszystko to działo się w Niemczech pod koniec XIX w., kiedy Polska nie istniała jako państwo. Natomiast polska propaganda od dawna trąbi, jak to Górnoślą-zacy byli germanizowani. Ślązacy nauczeni w szkole języka niemieckiego w mowie i piśmie, u-mieli funkcjonować na wielkim obszarze niemieckojęzycznej części Europy. Nikt Ślązakom nie zabraniał mówienia słowiańsko-języczną gwarą, chyba że jakiś lokalny nadgorliwy rechtor, podobnie jak nadgorliwy polski nauczyciel przed wojną i po wojnie. O swobodzie językowej tamtego czasu świadczy dwujęzyczny wiersz mówiony na weselach. Podobnych wierszy było dużo.

„Einst sprach Gott zum Janek/ Niedobrze być sam/ Dlatego zur Seite/ Niewiastę ci dam./ Und Janek war glücklich/ Gdy Emma za Frau/ Ze żebra erschaffen/ Der Herrgott mu dał.” Obecnie Gór-noślązak, który nie zaniedbał na-uki poprawnego wysławiania się po polsku, może prawidłowo funkcjonować w Polsce. Jednak większość woli unikać kontaktu z Polakami poza Śląskiem, ponieważ wie, że zdradzi go akcent i uwierzył śląskiej propagandzie, że Polacy nienawidzą Ślązaków.

To dlatego na wczasy FWP przyjeżdżało czterech kumpli, by razem być w pokoju i przy jednym stoliku w jadalni. Dopiero zakładowe domy wczasowe były pełne zawiezionych autobusami i wśród swoich.

Prawdziwa dyskryminacja
Jeśli śląska godka zostanie uznana za język, wtedy Ślązacy zamkną się w skansenie. Czy rzeczywiście Ślązacy nie znają języka polskiego, że trzeba im światową literaturę tłumaczyć na wątpliwy język śląski? Prawdopodobnie powyższy wiersz też by przetłumaczyli, bo są tam tylko słowa niemieckie i polskie, jedne i drugie nie zniekształcone.

Dziwi mnie, że tysiące Górno-ślązaków w Westfalii nie zakładało organizacji śląskich. Czyżby nie mieli potrzeby zamanifestowania swojej odrębności? Wystarczyło im określać się jako Polacy? Mając na uwadze swobody obywatelskie Polaków w Niemczech, polskie władze powinny spłonąć ze wstydu z powodu delegalizacji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. To daje Ślązakom nie tylko poczucie dyskryminacji. To jest rzeczywista dyskryminacja.

Każdej sprawie szkodzą ludzie określający się jako „prawdziwi”. Muzułmanom szkodzą „prawdziwi” wyznawcy. Kościołowi szkodzą „prawdziwi” na ró-żnych stopniach hierarchii, sprawom śląskim szkodzą „prawdziwi”. Ślązacy mają za złe nazywanie nas „zakamuflowaną opcją niemiecką”. Tymczasem ktoś przerobił Facebooka z polskiego na śląski i jestem zachęcany, by coś naszrajbować, przeczytać na zajcie, obejrzeć bild. Do tego jest jeszcze cajtong. To mnie, jako Ślązaka, obraża. Dlatego wyjdę z Facebooka, by się nie denerwować jako „nieprawdziwy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!