Każdy samorządowiec może dostać nagrodę

  Każdy samorządowiec może dostać nagrodę

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Każdy samorządowiec może dostać nagrodę
  1/2
  przejdź do galerii
  Samorządowcy roku na uroczystej gali dostają Złote Klucze. Najpierw jednak muszą zapłacić. Wśród laureatów są między innymi wójt z zarzutami oraz burmistrz bez absolutorium
  Co trzeba zrobić, żeby zostać samorządowcem roku? Niewiele. Wystarczy znaleźć się w gronie "laureatów" z województwa śląskiego w plebiscycie organizowanym przez Oficynę Wydawniczą Regiony. W tym roku laureatów było... kilkuset.

  Wygląda to tak: najpierw laureat otrzymuje mailem informację, że po posiedzeniach kapituły znalazł się w gronie laureatów kolejnej edycji konkursu "Samorządowiec Roku 2013" i otrzymał Złoty Klucz. Potem do zainteresowanego trafia kolejny mail z zaproszeniem na galę finałową. Aby jednak wziąć w niej udział, powinien zapłacić. Koszt uczestnictwa od osoby wynosi 233,70 zł. W przypadku przyjazdu kilku osób koszt ogólny to 344,40 zł. Kto zatem znalazł się w zaszczytnym gronie zwycięzców?

  Laureat z zarzutami albo bez absolutorium

  Wójt gminy Bobrowniki Arkadiusz Z. w kwietniu tego roku usłyszał zarzuty postawione przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach.

  Zarzuty dotyczą przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 20 tysięcy złotych od dwóch przedsiębiorców w zamian za umożliwienie zakupu działki od gminy Bobrowniki. Został zawieszony w czynnościach służbowych. Niewykluczone, że wkrótce ta sprawa trafi do sądu. To wszystko jednak nie przeszkadzało wójtowi, by w połowie maja odebrać osobiście nagrodę Samorządowca Roku 2013.

  W gronie laureatów znalazła się także Teresa Kosmala, burmistrz Czeladzi, która już drugi rok z rzędu nie otrzymała absolutorium od radnych za wykonanie budżetu. Mało tego, budżet gminy na początku tego roku ustaliła Regionalna Izba Obrachunkowa. Koszt uczestnictwa w gali oczywiście został pokryty z pieniędzy Urzędu Miejskiego w Czeladzi. To 344 złote i 40 groszy.

  Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, także odebrał nagrodę "Samorządowca Roku 2013", przyznawaną przez Regiony.

  - Nie mam pojęcia, czy płaciłem - powiedział nam w rozmowie telefonicznej prezydent Jaworzna. - Zostałem laureatem, więc odebrałem tę nagrodę. Nie wiedziałem, kto jeszcze taką nagrodę dostał. Poza tym nie przywiązuję wagi do nagród. Mnie interesują efekty, a te można zobaczyć gołym okiem w Jaworznie - twierdzi Silbert.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo